Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej,

Zakład Karny w Wojkowicach

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu

zapraszają do udziału

w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia

„Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy penitencjarnej. Współczesne wyzwania”

Duszpasterstwo więzienne towarzyszy systemowi penitencjarnemu od początku jego powstania. W sposób najbardziej właściwy modeluje życie religijne osób pozbawionych wolności, jak i stosunki wewnętrzne panujące w społeczności więźniów. Pozwala utrwalać nabyte, przed odbywaniem kary lub w trakcie jej wykonywania, postawy wobec Boga. Kapelani więzienni w społeczności więziennej głoszą Słowa Boże, udzielają sakramentów, moderują i animują życie religijne w więzieniu. Pełnią rolę wychowawczą i terapeutyczną, są animatorami życia kulturalno-sportowego. Występują w roli organizacyjno-integrującej, jako organizatorzy więziennego życia charytatywnego, są łącznikiem z parafią i światem zewnętrznym, z językiem i kulturą w sytuacjach wielokulturowości.

Celem dyskursu, zarówno obrad plenarnych, jak i paneli dyskusyjnych, jest wymiana doświadczeń w zakresie opieki duszpasterskiej w systemie penitencjarnym oraz budowanie wspólnoty w zakresie modelowania życia osób pozbawionych wolności. Opieka duszpasterska w jednostkach penitencjarnych zasługuje na szczególną uwagę  ze względu na konstytucyjnie zagwarantowaną wolność religii oraz przekonanie,
iż w trudnych chwilach pomaga przezwyciężyć człowiekowi życiowe niepowodzenia.

Proponujemy następujące panele dyskusyjne:

1.  Możliwości i ograniczenia posługi duszpasterskiej w  polskim systemie penitencjarnym

2.  Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy z osadzonymi młodocianymi

3. Rola kapelana w kontekście pracy z funkcjonariuszami Służby Więziennej