Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

21 marca 2012

Artykuły

Dlaczego samolot lata – podstawy aerodynamiki i budowy samolotów – wykład wraz z pokazem

godz. 9.00-10.00

 

Każdego ogrania zdumienie na myśl, że ważący wiele ton samolot unosi się w powietrzu wraz ze wszystkimi pasażerami. Co więcej, przeszywa on przestworza z niesamowitą prędkością. „Samolot lata bo ma skrzydła"- takiej odpowiedzi udzieli niemal większość ludzi, nie jest to jednak odpowiedź godna prawdziwych pasjonatów lotnictwa. Za ową „magię" odpowiada oczywiście fizyka, a ściślej - pojęcia tj. siła nośna czy podstawowe zasady aerodynamiki. Jak zbudowany jest silnik samolotu? Jak wygląda konstrukcja śmigła? Jak poderwać potężną maszynę do lotu? Dlaczego od wieków ludzie marzą o tym aby wznieść się w powietrze? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w ramach wykładu poświęconemu aerodynamice i konstrukcji samolotów. Bezpośrednio po wykładzie uczestnikom zostanie zaprezentowana wystawa (szybowiec, paralotnia, spadochron, motolotnia, modele latające).

czytaj więcej o Dlaczego samolot lata – podstawy aerodynamiki i budowy samolotów – wykład wraz z pokazem

Warsztaty z tkaniny artystycznej jako alternatywna metoda zajęć resocjalizacyjnych dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Katowicach

godz. 9.00-11.00

 

Warsztaty Shibori to wyjątkowa okazja do zapoznania się z japońską sztuką barwienia tkanin. Tkaniny wykonane w technice shibori powstają przez barwienie, ściskanie i plisowanie całych zwojów, na których powstałe plamy barwne przenikają w głąb materiału. Dzięki tej metodzie uzyskuje się nie tylko niezwykłe wzory, lecz również możliwość tworzenia trójwymiarowych faktur.

czytaj więcej o Warsztaty z tkaniny artystycznej jako alternatywna metoda zajęć resocjalizacyjnych dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Katowicach

Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie. Horror jako źródło wiedzy o kulturze - wykład z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

godz. 10.00-11.30

 

Wykład stanowi próbę ukazania romantycznej genezy motywu wampirycznego, a także XIX-wiecznych korzeni horroru, jako gatunku stanowiącego metaforą kondycji ludzkiej i ludzkich lęków. Wykładowca opowie również o XX-wiecznych (aż do współczesności) wątkach w filmie i literaturze, które są obrazem kulturowego kryzysu czy szerzej kultury współczesnej. Żyjemy bowiem prawdopodobnie już po końcu świata i to także będzie się starał uzasadnić. Sztuka zawsze jest obrazem każdego tworzącego ją pokolenia. Wykładowi towarzyszyć będzie muzyka i projekcja multimedialna.

czytaj więcej o Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie. Horror jako źródło wiedzy o kulturze - wykład z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Tradycje miłosne w Zagłębiu – warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych

godz. 10.00

 

Lekcja o zwyczajach miłosnych na Śląsku i w Zagłębiu. Czy istniała jakaś magia miłosna? Gdzie poznawali się przyszli małżonkowie? W jaki sposób dobierano się w pary? Czy jakieś stare obyczaje weselne przetrwały do dnia dzisiejszego? I jaką funkcje na weselu pełnił wyprosacz?

 

 

czytaj więcej o Tradycje miłosne w Zagłębiu – warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych

Kiedy powstała Dąbrowa (Górnicza)? - wykład

godz. 11.00-12.00

 

Dąbrowa Górnicza, choć jest miastem młodym, niespełna stuletnim, swoimi korzeniami sięga bardziej odległych czasów. Poszczególne dzielnice mają nawet średniowieczną proweniencję, natomiast sama dawna wieś Dąbrowa swymi początkami sięga połowy XVII wieku. Proponowany wykład obejmuje zarówno podsumowanie najświeższego stanu wiedzy na temat początków Dąbrowy oraz okoliczności jej powstania, jak również sam proces dochodzenia autora, poprzez badania historyczne, do tych najdawniejszych śladów. Wykładowi towarzyszy prezentacja multimedialna zawierająca miedzy innymi fotografie najstarszych wzmianek źródłowych o Dąbrowie.

czytaj więcej o Kiedy powstała Dąbrowa (Górnicza)? - wykład

Meteorologia lotnicza - wykład

godz. 12.00-13.00

 

Czy każdy pilot lotniczy musi znać się na meteorologii? Jak często przyczyną katastrof lotniczych są złe warunki atmosferyczne? Meteorologia lotnicza jest nauką zajmującą się badaniem zjawisk i procesów fizycznych, zachodzących w atmosferze z punktu widzenia lotnictwa. Ma ona ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lotów. Zapraszamy na wykład dotyczący meteorologii z punktu widzenia lotnictwa.

 

Wśród uczestników wykładu zostaną rozlosowane dwa bilety na przelot nad Śląskiem i Zagłębiem.

czytaj więcej o Meteorologia lotnicza - wykład

Czy sport amatorski jest jeszcze możliwy? – debata panelowa

godz. 12.00-14.00

 

„Anima sana in corpore sano", czyli w zdrowym ciele zdrowy duch. Sport to jedna z najstarszych form aktywności człowieka, która od stuleci łączy i dzieli, przyprawia o zawrót głowy, raduje, smuci ale także, poza aspektami duchowymi, kosztuje. Analizując rozwój sportu na przestrzeni stuleci można zauważyć jak bardzo podejście do niego uległo zmianie. Jak z czynności sprawiających czystą radość, uprawianych na przydomowych boiskach w potarganych koszulkach i butach nie do pary, wyłaniają się czynności sformalizowane, naznaczone logotypem sponsora, przerywane pasmem reklam w TV. Czy w naszych czasach sport amatorski, pozbawiony błysku fleszy, niewymagający nakładów finansowych jest jeszcze możliwy? Zapraszamy do udziału w debacie panelowej.

czytaj więcej o Czy sport amatorski jest jeszcze możliwy? – debata panelowa

Warsztaty z decoupage'u

godz. 13.00-15.00

 

Naukowe spotkanie nauczycieli w ramach Międzynarodowej Artystycznej Akademii Multimedialnej (nauczyciele otrzymują zaświadczenia o ukończeniu warsztatów)
Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowana powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Decoupage można wykonać na prawie każdej powierzchni: drewnie, MDFie, ceramice surowej, szkliwionej, na gipsie, metalu, plastiku, tkaninie, świecy, papier mache, kartonie, na tynku. W zależności od rodzaju powierzchni, potrzebne jest odpowiednie jej przygotowanie przed przystąpieniem do wykonania dekoracji decoupage. Ta wspaniała technika daje nieograniczone możliwości, oferując wiele godzin twórczej pracy i przyjemności.

czytaj więcej o Warsztaty z decoupage'u

Warsztaty astronomiczne

godz. 13.00-15.00

 

W ramach warsztatów zwiedzanie obserwatorium, teleskopowe pokazy plam Słonecznych 0,5m Cassegrain , teleskopowe pokazy Słońca w liniach wodoru H-alfa . Bezpośrednio po warsztatch odbedzie się projekcja filmu „Planety Pozasłoneczne".

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne

Jak skutecznie negocjować? - wykład

godz. 14.00-15.30

 

Co to znaczy „negocjować"? Jak negocjować z trudnym partnerem? Jakimi umiejętnościami powinien się odznaczać negocjator? Jak osiągnąć to, czego chcemy? Negocjujemy w życiu bardzo często, np. cenę mieszkania w pośrednictwie nieruchomości, cenę samochodu, który zamierzamy kupić, negocjujemy w kwestii planów wakacyjnych, budżetu domowego, podpisania korzystnego kontraktu. Nie zawsze jesteśmy skuteczni i nie zawsze rezultat jest dla nas satysfakcjonujący. Ale nie chcemy być przecież ofiarami, a własne plany pozostawić w sferze marzeń. Trzeba zatem wreszcie... zacząć skutecznie negocjować!

czytaj więcej o Jak skutecznie negocjować? - wykład

Warsztaty ceramiczne

godz. 15.00-17.00

 

Naukowe spotkanie nauczycieli w ramach Międzynarodowej Artystycznej Akademii Multimedialnej (nauczyciele otrzymują zaświadczenia o ukończeniu warsztatów)
Warsztaty będą polegały na zapoznaniu się z technikami realizacji naczyń ceramicznych z masy porcelitowej oraz gliny szamotowej, odciskanych i odlewanych w formach gipsowych. Warsztaty będą również poświecone przedstawieniu możliwości w dekorowaniu form użytkowych za pomocą narzędzi oraz glazur stosowanych do pokrywania wyrobów ceramicznych.

czytaj więcej o Warsztaty ceramiczne

Literatura, która powstała ze względu na nowe medium – wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

godz. 16.00-17.30

 

Pojawienie się Internetu w zasadniczy sposób zmieniło nasz sposób komunikowania się. Przekształcenia te są również znaczące w literaturze. Powstały najbardziej awangardowe hiperteksty literackie. Pod wpływem tego nowego medium zmieniają się istotne dla komunikacji literackiej elementy. Podczas wykładu zaprezentowany zostanie między innymi kształt tekstu literackiego, a także to, jakie powstały nowe gatunki literackie (multipoezja), jak zmienia się status autora, czytelnika, krytyka literackiego.

czytaj więcej o Literatura, która powstała ze względu na nowe medium – wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Warsztaty astronomiczne

godz. 19.00-21.00

 

Pokazy nieba „Niebo nad nami" - teleskopowe pokazy Planet: Wenus ,Mars ,Jowisz ,Saturn koniunkcja Jowisza i Wenus (6-7*).

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy