WSB i Sukces polsko-ukraińskiego spotkania "okrągłego stołu"

Kategoria: Współpraca

Na zaproszenie Rady Rektorów Regionu Odeskiego, w dniach 18-19 maja 2012 odbyło się w Odessie spotkanie "okrągłego stołu" uczelni polskich i ukraińskich oraz cykl indywidualnych wizyt w uczelniach odeskich. Współorganizatorem spotkania był Konsulat Generalny RP w Odessie. W składzie polskiej delegacji znaleźli się rektorzy, prorektorzy oraz przedstawiciele biur współpracy międzynarodowej i promocji 18 polskich uczelni. Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej reprezentowali prof. Katarzyna Szczepańska- Woszczyna - Prorektor ds. współpracy międzynarodowej oraz dr Piotr Pikiewicz - Prorektor ds.wdrożeń i innowacji.

Głównym wnioskiem ze spotkania w Odessie  jest potwierdzenie wspólnego zainteresowania rozwijaniem dwustronnej wymiany studentów i pracowników, a także wspólnym udziałemw projektach europejskich takich jak: Erasmus Mundus, Tempus, 7 Program Ramowy i innych. Podpisano kilkanaście wstępnych umów dotyczących współpracy.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Szkole nr 117 z przedstawicielami organizacji polonijnych i osobami prowadzącymi działalność oświatową i naukę języka polskiego w Regionie Odeskim. Szkoła nr 117 prowadzi (obok Gimnazjum nr 7 oraz Szkoły nr 121) naukę języka polskiego. Spotkanie rozpoczęły specjalnie przygotowane występy zespołów młodzieżowych śpiewających m.in. piosenki w języku polskim. Prof. Andrzej Chochół – w imieniu polskiej delegacji – odebrał specjalnie wypieczony na nasz przyjazd tradycyjny, ukraiński kołacz. Gorące powitanie stworzyło znakomitą atmosferę dla dalszego pobytu delegacji w Odessie.

Spotkania bilateralne

Piątek (18 V) poświęcony był na spotkania bilateralne w uczelniach Odessy zainteresowanych współpracą z naszymi uniwersytetami. Członkowie delegacji odwiedzili m.in.: Politechnikę Odeską, Uniwersytet Ekonomiczny, Odeski Uniwersytet Ekologiczny, Odeski Uniwersytet Rolniczy, Odeski Uniwersytet Spraw Wewnętrznych, Odeską Akademię Prawa i Odeską Akademię Telekomunikacji im. Popowa. Wynikiem spotkań było podpisano  umów o współpracy międzyuczelnianej. Oprócz wizyt „rektorskich” zorganizowane zostało również (w Szkole numer 117) spotkanie z uczniami szkół odeskich zainteresowanymi studiami w Polsce. Aulę szkolną wypełniła młodzież zarówno ze szkół, w których prowadzi się naukę języka polskiego (nr 117, nr 121, gimnazjum nr 7) jak i z innych szkół odeskich (nr 52, 90, 105, gimnazjum nr 4). Po wstępie zawierającym podstawowe informacje o studiach w Polsce nastąpiły prezentacje m.in.: Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Opolskiego.

Debata telewizyjna

Wieczorem tego samego dnia polska delegacja uczestniczyła w ponad dwugodzinnej debacie telewizyjnej na żywo w stacji MX 100%, z udziałem przedstawicieli odeskiego świata nauki. Dyskusja koncentrowała się wokół możliwości współpracy ukraińsko-polskiej, realizacji europejskich standardów kształcenia, sytuacji prawnej uczelni w obu krajach. Debata ta – na prośbę telewidzów – była już dwukrotnie retransmitowana.

Okrągły stół

W sobotę (20 V) odbyło się w Sali konferencyjnej Odeskiego Narodowego Uniwersytetu im. I.I. Miecznikowa plenarne posiedzenie Okrągłego Stołu Rektorów Polski i Ukrainy. Obradom przewodniczył IM Rektor ONU prof. Igor Nikołajewicz Kowal. Program obrad obejmował wystąpienia obu stron oraz dyskusję. Przemówienie wstępne ze strony polskiej wygłosiła Konsul Generalna RP w Odessie, Pani Joanna Strzelczyk, a ze strony Rady Rektorów Regionu Odeskiego prof. Sergiej M. Stepanienko.Programową prezentację nt. Europejskie standardy szkolnictwa wyższego w Polsce przedstawił W. Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Kolejni mówcy opisywali doświadczenia wzajemnych kontaktów polsko-ukraińskich. Po oficjalnej części konferencji zebrani udali się na krótki koncert do Domu Uczonego (dawnego pałacu rodziny Tołstojów) zakończony rozmowami kuluarowymi.

Festyn Dzień Europy

Równolegle z obradami Okrągłego Stołu odbywał się w parku miejskim przy ulicy Deribasowskiej, centralnej ulicy Odessy festyn z okazji Dnia Europy. Tu, w namiocie konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, uczelnie polskie prezentowały swoją ofertę edukacyjną. Zainteresowanie było bardzo duże.

Powrót do: Start » Uczelnia » Galerie » Współpraca