Uniwersytet Młodzieżowy - informatyka kwantowa

Kategoria: Inicjatywy

17 i 24 stycznia studenci II roku Młodych Inżynierów wzięli udział w kolejnych częściach warsztatów z zakresu informatyki kwantowej "Jak wykorzystać światło do szyfrowania danych". Zajęcia poprowadził dr Marcin Sobota.W ramach zajęć młodzież zapoznała się z klasycznymi metodami szyfrowania, poznała program zabezpieczający dane na twardym dysku komputera, poznała kwantowy protokół uzgadniania klucza szyfrującego oraz sprzęt realizujący zmianę polaryzacji światła z wykorzystaniem napięcia. Dodatkowo w ramach nowoczesnych sieci światłowodowych każdy wykonał złącze światłowodowe, zapoznał się z działaniem spawarki światłowodowej oraz wykonał spawy, a także dokonał analizy linii światłowodowej wykorzystując do tego celu reflektometr.

Powrót do: Start » Uczelnia » Galerie » Inicjatywy