Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy - warsztaty Xmas Science Show

Kategoria: Inicjatywy

W listopadzie i grudniu studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach Xmas Science Show. Na świąteczną przygodę naukową zaprosił dzieci Pan Korek. Na zajęciach dzieci miały okazję wykonać nietypowe ozdoby świąteczne, zdobywając jednocześnie wiedzę z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii. Podczas warsztatów studenci DUD wykonywali nietypowe ozdoby choinkowe - papierowe modele fulerenu C60 do powieszenia na choince. Studenci DUD, z wykorzystaniem tabletu iPad, własnoręcznie narysowali także swoje CAD-Bombki. Drugą część zajęć mali studenci rozpoczęli od produkcji autorskich bombek. Specjalny bombkowy ploter podłączony do MacBooka rysował mikołaje, choinki, samochody, pieski i inne projekty studentów. Każdy mógł zdecydować o kolorze swojego rysunku. Nie zabrakło też imiennych życzeń i logo DUD na każdej bombce. Celem tej części warsztatów było pokazanie małym naukowcom, że komputery i roboty (ploter to robot do rysowania) to bardzo przydatne urządzenia we współczesnej technice.
W dalszej części warsztatów każdy ze studentów miał okazję wystartować odrzutowe sanie Św. Mikołaja i zapalić świąteczne gwiazdki za pomocą światła ultrafioletowego. Nie zabrakło także prawdziwego świątecznego mrozu. Przywieziony przez ekipę Pana Korka ciekły azot błyskawicznie zamroził róże (minus 196 C), które następnie mali naukowcy unicestwiali za pomocą młotka. Zajęcia dostarczyły dzieciom mnóstwa wrażeń. Każde też dostało na pamiątkę własną bombkę.

Powrót do: Start » Uczelnia » Galerie » Inicjatywy