Menu główne
- Aktualności
- Wkrótce w Akademii WSB
- O uczelni
- Kadra i struktura
- Baza dydaktyczna
- Działalność naukowa
- Postępowania awansowe
- Projekty unijne
- Wydawnictwo
- Zamówienia publiczne
- Konferencje
- Języki obce
- Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych
- Centrum Inżynierii Biznesu | Business Engineering Center
- Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych
- Akademicki Związek Sportowy
- Uniwersytety Dziecięce
- Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB
- Centrum ds. Osób Niepełnosprawnych
- Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Kalendarium
- Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
- Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oddział w Katowicach
- Partnerzy
- Rada Ekspertów WSB
- Galerie
- Akcje promocyjne
- Graduacje
- Gościli w WSB
- Historia WSB
- Inauguracje
- Inicjatywy
- Infrastruktura
- Konferencje i Seminaria
- Studenci
- Szkoły średnie
- Targi pracy
- Współpraca
- Galeria 2015
- Galeria 2014
- Galeria 2013
- Galeria 2012
- Galeria 2011
- Galeria 2010
- Galeria 2009
- Galeria 2008
- Galeria 2007
- Galeria 2006
- Galeria 2005
- Galeria 2004
- Galeria 2003
- Galeria 1995
- Dla mediow
- Kariera
- Media o nas
- Do pobrania
- Legia Akademicka
- Wirtualna rekrutacja
- Patronaty
- Przetwarzanie danych osobowych
- Kontakt
Wydziały zamiejscowe
Wydział Zamiejscowy w Cieszynie
Wydział Zamiejscowy w Olkuszu
Wydział Zamiejscowy w Żywcu
Wydział Zamiejscowy w Krakowie
Newsletter
Informacje
Galerie - 2013
Galerie
Warsztaty fakultatywne w ZUD
Kategoria: Inicjatywy
17 grudnia 2013 r. w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu odbyły się warsztaty Pana Korka "Xmas Science Show". Każdy z młodych Studentów własnoręcznie zaprojektował swoją CAD-Bombkę. Powiało chłodem, gdy rozpoczęły się eksperymenty z ciekłym azotem. Nie zabrakło również kolędowania, do którego Studenci użyli organów wykonanych z rur PCW.
Warsztaty komputerowe UTW !
Kategoria: Inicjatywy
W dzisiejszych czasach obsługa i zajomość komputera jest niezwykle ważna, dlatego każdy chociaż w podstawowym stopniu powienien potrafić obsługiwać komputer. Podczas warsztatów seniorzy nabywają umiejętności korzystania z podstawowych funkcji komputera m.in. z przeglądarki internetowej, uczą się jak założyć i obsługiwać swoją skrzynkę e-mail. W czasie zajęć panuje miła i przyjazna atmosfera. Uczestnicy zajęć mogą na warsztatach używać swojego sprzętu, w celu jego głebszego poznania. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów!
Szwedzko-niemieckie tradycje świąteczne - warsztaty w DUD
Kategoria: Inicjatywy
18 grudnia 2013 roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym odbyły się zajęcia fakultatywne. Podczas spotkania studenci poznali bożonarodzeniowe tradycje Szwecji i Niemiec. W trakcie zajęć dzieci spróbowały zatańczyć świąteczny taniec "Hej Tomtegubbar", oraz zaśpiewały niemieckie i szwedzkie kolędy. Zapraszamy do galerii zdjęć!
czytaj więcej o Szwedzko-niemieckie tradycje świąteczne - warsztaty w DUD
Świąteczne Spotkanie dla Dzieci w WSB
Kategoria: Inicjatywy
16 grudnia 2013 r. dzieci z Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz rodzin Pracowników WSB wzięły udział w Świątecznym Spotkaniu. Podczas spotkania swój program świąteczny zaprezentowała Mała Akademia Tańca Flooreski (prowadzona przez p. mgr Lidię Bień). Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wyruszyli w "Cudowną Podróż" z Teatrem Trip - w poszukiwaniu prawdziwego Świętego Mikołaja. Podróż zakończyła się sukcesem, a oczekiwany gość rozbawił zarówno dzieci, jak i rodziców (którzy przeszli specjalny "Mikołajowe Szkolenie"). Spotkaniu towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych, przygotowanych przez podopiecznych dąbrowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca".
Grudniowe wykłady w DUD
Kategoria: Inicjatywy
14 grudnia 2013 r. odbyły się kolejne wykłady w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym. Grupa Tropiciele Nauki wysłuchała wykladu:"Barwny świat Indian - życie i obyczaje Indian obu Ameryk", kóry poprowadził dla nich dr inż. Łukasz Wróblewski. Natomiast starsze DUDusie, czyli grupa Młodych Naukowców uczestniczyła w wykładzie dr Włodzimierza Łapota, który przedstawił dla nich temat:"Wielkie katastrofy naturalne, czyli życie z ryzykiem". Rodzice naszych Młodych Studentów wzięli udział w zajęciach dietetyka p. Wojciecha Wilczka.
Wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Kategoria: Inicjatywy
14 grudnia 2013 roku Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach uczestniczyli w kolejnym wykładzie, który nosi tytuł: "Tajemnice bestsellerów - od kursu kreatywnego pisania po księgarskie półki!". Młodzi naukowcy dowiedziali się, że napisanie książki jest złożonym procesem, wykładowca przedstawił również historię powstawania literatury. Podczas wykładu została zadana pierwsza praca domowa, którą jest napisanie opowiadania lub wiersza na wybrany temat. Dla najciekawszych opowiadań przewidziano nagrody. Na koniec spotkania, każdy ze Studentów otrzymał autograf autora książek o kocie Cukierku - p. Waldemara Cichonia.
czytaj więcej o Wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Grudniowy wykład w ZUD
Kategoria: Inicjatywy
14 grudnia 2013 roku w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu odbył się wykład pt:"Ja widzę!!!", który poprowadził dr Andrzej Kędziorski. Młodzi Studenci poznali budowę ludzkiego oka oraz zasady działania narządu wzroku. Zapraszamy do galerii zdjęć z wykładu!
"Mądrze dokarmiajmy ptaki" - zajęcia EKO DUDusiów
Kategoria: Inicjatywy
12 grudnia 2013 roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym odbyły się zajęcia: "Mądrze dokarmiajmy ptaki", które poprowadziła pani Katarzyna Kępska. Nasi Studenci dowiedziali się jak prawidłowo powinno się dokarmiać zwierzęta, rozpoznawali różne gatunki ptaków. Każdy z młodych Naukowców wykonał własny karmnik dla ptaków. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć!
czytaj więcej o "Mądrze dokarmiajmy ptaki" - zajęcia EKO DUDusiów
Warsztaty - "Majsterkowo"
Kategoria: Inicjatywy
9 grudnia 2013 r. w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym odbyły się kolejne zajęcia fakultatywne z cyklu: "Majsterkowo". Tym razem młodzi Naukowcy wykonali samolot. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Warsztaty - "Xmas Science Show" w DUD
Kategoria: Inicjatywy
10 grudnia 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach: "Xmas Science Show", które poprowadził Pan Korek. Młodzi Naukowcy własnoręcznie wykonali bombki, śpiewali i grali kolędy na rurofonie oraz poznawali właściwości ciekłego azotu. W czterech spotkaniach z Panem Korkiem wzięło udział łacznie 72 Studentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcięcego.
Grudniowy wykład w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych
Kategoria: Inicjatywy
7 grudnia 2013 roku Studenci Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych uczestniczyli w kolejnym wykładzie, który nosi tytuł:"Tajemnice bestsellerów - od kursu kreatywnego pisania po księgarskie półki!". Młodzi naukowcy dowiedziali się, że napisanie książki jest złożonym procesem, wykładowca przedstawił również historię powstawania literatury. Podczas wykładu została zadana pierwsza praca domowa, którą jest napisanie opowiadania lub wiersza na wybrany temat. Dla najciekawszych opowiadań przewidziano nagrody. Na koniec spotkania, każdy ze Studentów otrzymał autograf autora książek o kocie Cukierku - p. Waldemara Cichonia.
czytaj więcej o Grudniowy wykład w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych
Warsztaty Pana Korka w SUN !
Kategoria: Inicjatywy
4 grudnia 2013 r. w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych odbyły się warsztaty Pana Korka "Xmas Science Show". Każdy z młodych Studentów własnoręcznie zaprojektował swoją CAD-Bombkę. Powiało chłodem, gdy rozpoczęły się eksperymenty z ciekłym azotem. Nie zabrakło również kolędowania, do którego Studenci użyli organów wykonanych z rur PCW. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów.
Listopadowe wykłady w DUD
Kategoria: Inicjatywy
16 listopada 2013 r. Studenci DUD wzięli udział w kolejnych wykładach. Tropiciele nauki spotkali się z dr Dominiką Siewniak-Maciuszek, która poprowadziła dla nich wykład "Jak dosięgnąć tęczy? Laboratorium pomysłów". Młodzi naukowcy uczestniczyli w wykładzie "Mózg w akcji", który zaprezentował dr Andrzej Kędziorski. Rodzice naszych DUDusiów wzięli udział w warsztatach poświęconych budowaniu i wzmacnianiu poczucia wartości u dzieci.
Wykład Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
16 listopada 2013 roku Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach uczestniczyli w wykładzie dr Mieczysława Leśnioka pt:"Słońce, burza, śnieg - co wisi w powietrzu". Młodzi naukowcy przeprowadzili szereg doświadczeń. Po zakończonym wykładzie na Studentów czekał słodki poczęstunek. Zapraszamy do galerii zadjęć z zajęć.
Inauguracja Akademii Młodych Naukowców w Katowickim Holdingu Węglowym
Kategoria: Inicjatywy
23 listopada 2013 roku działalność zainaugurowała Akademia Młodego Naukowca w Katowickim Holdingu Węglowym SA. W ramach inicjatywy podjętej wspólnie przez KHW SA i Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej naukę podjęło 160 młodych pasjonatów nauki.
Podczas pierwszego spotkania dzieci oficjalnie przywitali Viceprezes Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego - p. Tadeusz Skotnicki oraz Dyrektor Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - p. dr Danuta Morańska. Uczestnicy projektu złożyli uroczyste ślubowanie oraz otrzymali studenckie indeksy. Wykład inauguracyjny "Od wrzenia do gazu" poprowadził p. Mateusz Stocki, chemik, popularyzator nauki, doktorant na Uniwerstytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzi miłośnicy nauki uczestniczyli w wykładzie w charatkerze asystentów, poznając prawa fizyki i chemii i ucząc się, czym są reakcje egzotermincze i endotermiczne, jak zmienia się temperatura gazów w zależości od zmiany ich ciśnienia oraz w jaki sposób ze zwykłej domowej kuchni urządzić mini-laboratorium chemiczne.
Akademia Młodych Naukowców w Katowickim Holdingu Węglowym to 9 uniwersytet dziecięcy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W odróżnieniu od pozostałych projektów, ten ma charakter zamknięty - w Akademii mogą studiować wyłącznie dzieci pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego SA. Dzieci uczestniczą w zajęciach nieodpłatnie.
czytaj więcej o Inauguracja Akademii Młodych Naukowców w Katowickim Holdingu Węglowym
DHMO w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych
Kategoria: Inicjatywy
23 listopada 2013 roku studenci Siemianowickiego Unwiersytetu Najmłodszych wzięli udział w wykładzie ekipy Pana Korka "Uwaga! Monotlenek diwodoru!". Młodzi pasjonaci nauki asystowali w szeregu eksperymentów i doświadczeń, obrazujących właściwości i zmienność tajemniczej substancji, którą był monotlenek diwodoru (DHMO).
czytaj więcej o DHMO w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych
"Rozwojowa wyspa" - warsztaty fakultatywne DUD
Kategoria: Inicjatywy
19 listopada 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dzieciecego uczestniczyli w drugich zajęciach z cyklu "Rozwojowa wyspa - świat wartości". Młodzi naukowcy wykonali za zajęcich swoje wizytówki, oraz namalowali czego jeszcze w życiu chcieliby się nauczyć. Każdy z uczestników zajeć otrzymał kalendarz europejski.
czytaj więcej o "Rozwojowa wyspa" - warsztaty fakultatywne DUD
Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
19 listopada 2013 r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach z matematyki. Tematem spotkania były potęgi i pierwiastki. Zajęcia poprowadziała dr Małgorzata Pałys. Za dobrze wykonane zadania matematyczne, czekał na Młodych Inżynierów słodki poczęstunek.
"Majsterkowo" - zajęcia DUD
Kategoria: Inicjatywy
18 listopada 2013r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w drugich zajęciach z cyklu "Majsterkowo". Tematem zajeć był: "Karmnik". Każdy z młodych studentów najpierw zaprojektował swój karmnik, a póżniej wykonał go z drewninych materiałów. Wszytstkie DUDusie wykonały własny dom dla ptaków, w którym będą w zimie dokarmiały zwierzątka.
Sobotni wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu
Kategoria: Inicjatywy
16 listopada 2013 r. odbył się drugi wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w Zawierciu. Dzieci wzięły udział w wykładzie entomologa p. Macieja Kupczaka pt. „Barwny świat motyli”. Wykład obfitował w pokazy motyli z całego świata. Dzieci dowiedziały się jak dzielą się motyle i jak je rozróżniamy. Na koniec wykładu każdy chętny student mógł wziąć na rękę patyczaka lub straszyka.
czytaj więcej o Sobotni wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu
Listopadowy wykład w UDŚ już za nami
Kategoria: Inicjatywy
16 listopada 2013 r. Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach uczestniczyli w wykładzie dr inż. Pawła Sobczaka "Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana?". Podczas interaktywnych zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z wybranymi prawami fizyki oraz działaniem dźwigni lub przekładni. Studenci UDS przekonalil się także, że sprzęty codziennego użytku (obieraczka do warzyw, dziadek do rzechów, rower), a nawet zabawki (np. huśtawka) mogą wspaniale zilustrować prawa fizyki i stanowić podstawę do nauki techniki. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Pierwsze warsztaty w SUN!
Kategoria: Inicjatywy
14 listopada i 21 listopada 2013 roku w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych oodbyły się pierwsze warsztaty fakultatywne. Podczas zajęć Studenci SUN poznawali podstawowe informacje dotyczące usytuowania i kultury krajów Skandynawskich, poznawali pierwsze słowa w języku szwedzkim, śpiewali także szwedzki hymn - w wersji klasycznej i rockowej. Na drugim spotkaniu w ramach warsztatów, uczestnicy zajęć poznawali niezwykły świat najpopularniejszej bohaterki snadynawskiej literatury dzieciecej - Pippi Langstrumpf.
Rozwojowa wyspa - warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
12 listopada 2013r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w pierwszej części zajęć "Rozwojowa wyspa - świat wartości". Każdy z młodych naukowców narysował wymarzoną wyspę, oraz swój portret, który po zajęciach wręczył rodzicom. Zajęcia mają na celu budowanie poczucia własnej wartości u dzieci, co pomoże im w codziennych relacjach z rówieśnikami i rodzicami.
Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
12 listopada 2013r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w kolejnych warsztatach z fizyki, które poprowadził pan Karol Zawada. Na warsztatach młodzież zajmowała się tematyką układu planet. Młodzi studenci wykonali specjalne doświadczenia, aby mogli lepeiej poznać wszystkie planety.
Akademia Nauki WSB w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej
Kategoria: Szkoły średnie
12 listopada Akademia Nauki WSB gościła w Dąbrowskim "Ekonomiku". Uczniowie klas o profilu technik logistyki, wysłuchali wykładu dr inż. Pawła Sobczaka pt.: "System kodowania GS1".
"Koniec języka za przewodnika" - zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
29 pażdziernika 2013 r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego na profilu Młody Inżynier uczestniczyli w swoich drugich zajęciach "Koniec języka za przewodnika", w nowym roku akademickim, które poprowadził pan mgr Karol Zawada. Młodzi studenci wykonywali liczne doświadczenia, z zakresu badania zmysłów: węchu, słuchu, smaku i wzroku.
czytaj więcej o "Koniec języka za przewodnika" - zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Studenci Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych w świecie techniki
Kategoria: Inicjatywy
19 października 2013 r. Studenci Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych uczestniczyli w wykładzie dr inż. Pawła Sobczaka "Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana?". Podczas interaktywnych zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z wybranymi prawami fizyki oraz działaniem dźwigni lub przekładni. Studenci SUN przekonalil się także, że sprzęty codziennego użytku (obieraczka do warzyw, dziadek do rzechów, rower), a nawet zabawki (np. huśtawka) mogą wspaniale zilustrować prawa fizyki i stanowić podstawę do nauki techniki.
czytaj więcej o Studenci Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych w świecie techniki
Młodzi Inżynierowie rozpoczęli zajęcia
Kategoria: Inicjatywy
22 października 2013 r. zajęcia rozpoczęli Młodzi Inżynierowie z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB. To już 4 edycja projektu, uruchomionego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Partnerem biznesowym Uniwersytetu Młodzieżowego jest bank PKO BP.
Studentów rozpoczynających zajęcia w roku akademickim 2013/2014 przywitał dr Marcin Lis, Dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Zajęcia poprowadziła natomiast dr Małgorzata Pałys.
Rośliny mięsożerne w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu
Kategoria: Inicjatywy
19 października studenci w Uniwersytecie Dzieciecym w Zawierciu uczestniczyli w wykładzie dr Edyty Sierka i dr Wojciecha Sierka "Roślinna gala boksu - wynalazki i patenty roślin mięsożernych". W zajęciach Uniwewersytetu Dziecięcego w Zawierciu uczestniczy 150 dzieci.
czytaj więcej o Rośliny mięsożerne w Uniwersytecie Dziecięcym w Zawierciu
Uniwersytet Dziecięcy w Łazach - "Barwny świat motyli"
Kategoria: Inicjatywy
12 października 2013 r. odbył się drugi wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach. Nowi studenci otrzymali indeksy. Dzieci wzięły udział w wykładzie entomologa p. Macieja Kupczaka pt. „Barwny świat motyli”. Wykład obfitował w pokazy motyli z całego świata. Dzieci dowiedziały się jak dzielą się motyle i jak je rozróżniamy. Na koniec wykładu każdy chętny student mógł wziąć na rękę patyczaka lub straszyka. Wszyscy studenci otrzymali równiaż upominki: kalendarze eurpoejskie na rok 2013/2014.
czytaj więcej o Uniwersytet Dziecięcy w Łazach - "Barwny świat motyli"
Akademia Nauki WSB w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie
Kategoria: Szkoły średnie
11 października gościliśmy w Będzińskim "Wyspianie". Warsztat pt. " Lider, błazen lub kozioł ofiarny - jak zbudowac efektywny zespół" poprowadziła dr Sabina Ratajczak.
"Poznajmy się!" - pierwsze warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
7 października 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego po raz pierwszy w nowym roku akademickim uczestniczyli w zajęciach integracyjno - adaptacyjnych „Poznajmy się!”. Dzieci poznały innych studentów DUD, zapoznały się również z topografią Uczelni. Zdaniem DUDusiów najciekawszym i najbardziej tajemniczym miejscem w WSB jest gabinet Pani Rektor. Druga część warsztatów odbędzie się 14 października. Serdecznie zapraszamy !
Mikołaj Barczentewicz - Ekspert Uniwersytetu w Oxfordzie w WSB
Kategoria: Gościli w WSB
Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Kategoria: Inicjatywy
21 września 2013 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach. Podczas uroczystości studenci złożyli uroczyste ślubowanie oraz z rąk Prezydenta Miasta - Dawida Kostempskiego oraz Dyrektora Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - dr Marcina Lisa odebrali studenckie indeksy. Wszyscy słuchacze UDŚ, wraz z towarzyszącymi im w tym dniu rodzicami, wysłuchali wykładu dr Wojciecha Sierki "Małe jest piękne - świat pod naszymi stopami".
czytaj więcej o Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Siemianowicki Uniwersytet Najmłodszych zainaugurował działalność
Kategoria: Inicjatywy
28 września 2013 r. ponad 120 młodych pasjonatów nauki uczestniczyło w uroczystej Inauguracji Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych. Studentów SUN przywitał Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie - p. Jacek Guzy, Prezes siemianowickich wodociągów Aqua-Sprint - p. Piotr Komraus oraz Dyrektor Biura Rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - p. Dominik Penar.
Uczestnicy I spotkania Siemianowickiego Unwiersytetu Najmłodszych wzięli udział w wykładzie p. Mateusza Stockiego "Wściekły azot".
Inicjatywa organizowana jest wspólnie przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, Siemianowickie Centrum Kultury oraz wodociągi siemianowickie Aqua-Sprint.
czytaj więcej o Siemianowicki Uniwersytet Najmłodszych zainaugurował działalność
Inauguracja Uniwersytet Dziecięcego w Zawierciu
Kategoria: Inicjatywy
28 września 2013 r. działalność zainaugurował Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu. W ramach inicjatywy podjętej wspólnie przez Urząd Miasta Zawiercie oraz Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej studiować będzie mogło 150 dzieci w wieku 6-12 lat, które wezmą udział w cyklu zajęć edukacyjnych z różnych dziedzin nauki.
W dniu Inauguracji indeksy Studentom Uniwersytetu Dziecięcego w Zawierciu wręczyli Patron Honorowy inicjatywy - Prezydent Miasta Zawiercie, p. Ryszard Mach oraz dr inż. Paweł Sobczak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Olkuszu). Młodzi Studenci złożyli ślubowanie oraz współnie z towarzyszącymi im rodzicami uczestniczyli w premierowym wykładzie popularyzatora nauki, fizyka - Pana Korka pt. "Uwaga! Monotlenek diwodoru!".
czytaj więcej o Inauguracja Uniwersytet Dziecięcego w Zawierciu
Inauguracja roku 2013/2014 w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
22 września 2013 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się wykład inaugurujący nowy rok akademicki Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach. Studentów przywitali p. Maciej Kaczyński - Burmistrz Łaz i honorowy patron inicjatywy oraz dr inż. Paweł Sobczak - Dziekan Wydziału Zamiejscowego WSB w Olkuszu. W wykładzie Pana Korka "Przebojowa Lista Wynalazków" uczestniczyło blisko 100 dzieci, którym towarzyszyli rodzice i przyjaciele.
Uniwersytet Dziecięcy w Łazach działa od września 2012 r. Inicjatywa organizowana jest przez Wyższą Szkołę Biznsesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta i Gminy Łazy.
Uniwersytet Dziecięcy w Łazach to jeden z ośmiu uniwersytetów dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
czytaj więcej o Inauguracja roku 2013/2014 w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Inauguracja projektu Akademia Nauki WSB - II edycja
Kategoria: Szkoły średnie
Akademia Nauki WSB rozpoczęła kolejny rok swojej działalności! W dniu 17.09.2013 r. odbył się wykład inauguracyjny „Polska na tle świata. Perspektywy dla młodych ludzi” , który wygłosił Pan Marek Zuber, ekonomista i analityk finansowy związany z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej
czytaj więcej o Inauguracja projektu Akademia Nauki WSB - II edycja
DUDusie w stadninie koni
Kategoria: Inicjatywy
29 czerwca Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego, którzy mieli szczęście wygrać w konkursie zorganizowanym przez p. dr Annę Watołę, uczestniczyli we wspólnej zabawie w standniie koni w Bieruniu. Podczas spotkania studenci mogli bezpłatnie przejechać się na koniu, przejść specjalnym parkiem linowym oraz poznać stadninę "od podszewki", dowiadując się więcej o pielęgnacji koni, ich żywieniu i zwyczajach. Serdecznie dziękujemy pani dr Annie Watoła oraz stadninie koni za gościnę!
Młodzi Studenci ze Świętochłowic odebrali dyplomy
Kategoria: Inicjatywy
W sobotę 29 czerwca 2013 r. pierwsi studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach odebrali dyplomy ukończenia I roku nauki w UDŚ. Podczas spotkań w trakcie roku akademickiego młodzi miłośnicy wiedzy zdobywali wiedzę z różnych dziedzin nauki. Ostatni wykład - w ramach sobotniej uroczystości - poprowadził dla dzieci Prezydent Miasta Świętochłowice, a zarazem Patron Honorowy inicjatywy - p. Dawid Kostempski. Podczas wykładu "Gdzie płetwy poniosą. Wyprawy w głębiny" młodzi słuchacze mogli zgłębić swoją wiedzę na temat zasad panujących pod wodą i nurkowego savoir-vivru. Zaproszony przez Prezydenta Świętochłowic gość specjalny - p. Maciej Rokus ze Specjalnej Grupy Płetwonurków RP - zapoznał studentów UDŚ z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Po części wykładowej pierwsi studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach odebrali dyplomy ukończenia I roku nauki, które wręczyli im Prezydent Świętochłowic oraz Dyrektor Biura Rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - p. Dominik Penar.
czytaj więcej o Młodzi Studenci ze Świętochłowic odebrali dyplomy
Zakończenie roku w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
23 czerwca 2013 roku w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2012/2013. Wydarzenie organiozwane było w ramach Dni Łaz. Tego dnia dla młodych studentów przygotowano pokaz umundurowanej Grupy Szybkiego Reagowania (prezentacja różnych sztuk walki, musztra Studentów). Pierwsi absolwenci UDŁ otrzymali także dyplomy, które wręczył im p. Burmistrz Łaz - p. Maciej Kaczyński. oraz przedstawiciel władz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - p. Dominik Penar. W uroczystości udział wzięło blisko 100 studentów, którym towarzyszyli Rodzice oraz rodzina.
czytaj więcej o Zakończenie roku w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Dni Siemianowic Śląskich - spotkania z przyszłymi Studentami Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych
Kategoria: Inicjatywy
W dniach 9-10 czerwca 2013 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestniczła w Dniach Siemianowic, porczas których zachęcała najmłodszych mieszkańców tego miasta do udziału w Siemianowickim Uniwersytecie Najmłodszych. Pierwsze zajęcia planowane są na wrzesień 2013 r. Partnerami inicjatywy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej są Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, siemianowicki Park Tradycji, wodociągi siemianowickie Aqua Sprint Sp. z o.o., a zajęcia odbywać się będą pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie.
Zakończenie roku na Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
4 czerwca 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego na profilu Młody Inżynier uczestniczyli w swoich ostatnich zajęciach w roku akademickim 2012/2013, które poprowadził pan mgr inż. Wojciech Kolarz. Młodzi studenci odebrali dyplomy oraz drobne upominki, które wręczył im Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Olkuszu dr inż. Paweł Sobczak. Organizatorem Uniwersytetu Młodzieżowego jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a partnerem strategicznym Bank PKO BP.
czytaj więcej o Zakończenie roku na Uniwersytecie Młodzieżowym
Uroczyste zakończenie roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
1 czerwca 2013 r. odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym. Ostatni wykład w ramach DUD w roku akademickim 2012/2013 poprowadził osobiście Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - p. Zbigniew Podraza (Patron Honorowy DUD). Po wykładzie absolwenci IV, III, II i I roku DUD odebrali dyplomy, które wręczyli im Prezydent Miasta oraz Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. W roku 2012/2013 na zajęcia Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczęszczało 301 dzieci w wieku 6-12 lat. Studenci mieli okazję wziąć udział w 17 wykładach oraz ponad 40 warsztatach fakultatywnych oraz spotkaniach okolicznościowych. Współorganizatorem DUD jest Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.
czytaj więcej o Uroczyste zakończenie roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Baltie warsztaty Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego
Kategoria: Inicjatywy
28 maja 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwerstetu Dziecięcego uczestniczyli w zajęciach "Baw i ucz się z Baltie". Nasi młodzi odkrywcy pracowali w trybie zaawansowanym aplikacji Baltie. DUDusiom asystowali oczywiście ich rodzicie. Zajęcia poprowadził pan mgr inż. Wojciech Kolarz
czytaj więcej o Baltie warsztaty Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego
Zbuduj robota - warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
28 maja 2013 r. zajęcia "Zbuduj robota – warsztaty z robotyki cz. 2" dla Uniwersytetu Młodzieżowego poprowadził pan mgr inż. Wojciech Kolarz. Młodzi inżynierowie tym razem zajęli się robotyką. Wszyscy wspólnymi siłami próbowali zaprogramować robota. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć.
czytaj więcej o Zbuduj robota - warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Warsztaty UM - Fizyka ukryta w zabawkach
Kategoria: Inicjatywy
28 maja 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego o profilu Młody Inżynier uczestniczyli w zajęciach "Proca, latawiec, huśtawka - czyli fizyka w zabawkach ukryta cz. 1", które przygotował i poprowadził pan mgr Karol Zawada. Nasi młodzi odkrywcy podzieleni na kilka grup rywalizowali ze sobą. Każda z drużyn prowadziła swoje badania bardzo dokładnie i skrupulatnie.
Kolorowe reakcje! warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
21 maja 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach "Kolorowe reakcje". Zajęcia poprowadziła Niezależna Grupa Popularyzatorów Nuki - EKPERYMENTATORZY. Nasi mali odkrywcy przeprowadzali różne reakcje z użyciem kuchennych odczynników badając m.in. zawartość wtaminy C w różnych produktach spożywczych, działanie śliny na rozkład cukrów. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć.
Reksio-detektyw w prawdziwym świecie - czym jest kryminalistyka?
Kategoria: Inicjatywy
11 maja Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach wzięli udział w wykładzie dr Michała Gramatyki "Reksio-detektyw w prawdziwym świecie, czyli czym jest kryminalistyka". Podczas zajęc młodzi odkrywcy dowiedzieli się, jak policjanci tropią przestępców, jakich metod, narzędzi i technik używają, jak pobiera się odciski palców oraz jakie inne ślady mogą zdradzić przestępcę.
czytaj więcej o Reksio-detektyw w prawdziwym świecie - czym jest kryminalistyka?
II Maraton Naukowy po Krakowie
Kategoria: Inicjatywy
18 maja 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w II Maratonie Naukowym, który tym razem wyruszył do Krakowa. Nasi młodzi odkrywcy zwiedzili m.in. Krakowski Ogród Doświadczeń, Kino Sferyczne w którym obejrzeli film pt."Ziemia - niezwykła podróż", Interaktywne Muzeum Historii Krakowa, Wawel - Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Grotę Smoka Wawelskiego, a na zakończenie wycieczki odbył się rejs statkiem po Wiśle. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Razem dla Czeladzi!” we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Na konika grzbiecie... wykład dr Anny Watoły w DUD
Kategoria: Inicjatywy
18 maja 2013 r. wykład dla Tropicieli Nauki w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym poprowadziła dr Anna Watoła. Podczas zajęć pt. "Na konika grzbiecie jadę po pięknym świecie" dzieci poznawały historię i istotę przyjaźni człowieka z koniem. Dzieci uczyły się także rozróżniać rasy i maści koni, rodzaje kroków (stęp, kłus, galop, cwał), dowiadywały się, według jakiej zasady nadaje się koniom imiona oraz w jakich dziedzinach życia konie wspierają człowieka.
czytaj więcej o Na konika grzbiecie... wykład dr Anny Watoły w DUD
Fascynujący świat nietoperzy - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
18 maja 2013 r. wykład dla starszej grupy studentów DUD pt."Życie nocą, czyli fascynujący świat nietoperzy" poprowadził dr Wojciech Sierka. Podczas zajęć Studenci dowiedzieli się m.in. czym jest batbox, czym odżywiają się nietoperze, jak działa echolokacja oraz jakie szczególne cechy wyróżniają te niezwykłe ssaki.
czytaj więcej o Fascynujący świat nietoperzy - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Aktywizujące metody nauczania - warsztaty dla rodziców w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
18 maja 2013 r. warsztaty dla Rodziców studentów DUD poprowadziła p. Agnieszka Pytel, pedagog oraz trener zajęć rozwijających i twórczych. Podczas zajęć pt. "Aktywizujące metody nauczania" rodzice mieli okazję wczuć się w rolę dzieci, przypomnieć sobie ich specyficzny sposób postrzegania świata oraz poznać techniki (gry i zabawy), dzięki którym wspólnie ze swoimi dziećmi mogą wspierać ich rozwój.
Robotyka amatorska w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
14 maja 2013 r. Studenci I roku Uniwersytetu Młodzieżowego na profilu Młody Inżynier uczestniczyli w warsztatach z robotyki amatorskiej (część pierwsza z trzech), które przygotował i poprowadził mgr inż. Wojciech Kolarz. Podczas zajęć Młodzi Inżynierowie poznali kategorie robotów amatorskich oraz mieli okazję "zaprzyjaźnić się" z robotami typu Światłolub i LineFollower.
czytaj więcej o Robotyka amatorska w Uniwersytecie Młodzieżowym
Uniwersytet Młodzieżowy- zarządzamy jakością!
Kategoria: Inicjatywy
14 maja 2013 r. Studenci II i III roku Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w warsztatch dr Marcina Lisa "Podejście do jakości na przykładzie Toyoty". Młodzi Inżynierowie mieli okazję poznać istotę działań, które w obszarze zarządzania jakością są kanonem (m.in. budowali i analizowali diagram Ishikawy /diagram przyczyn i skutków/ dla wcześniej określonego procesu).
czytaj więcej o Uniwersytet Młodzieżowy- zarządzamy jakością!
Bawimy się z Baltie!
Kategoria: Inicjatywy
14 maja 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu "Baw i ucz się z Baltie". W ramach warsztatów DUDusie, którym asystowali Rodzice, odkrywali kolejne możliwości i stopnie trudności aplikacji Baltie, utrwalając jednocześnie informacje zdobyte na wcześniejszych zajęciach. Warsztaty przygotował i poprowadził mgr inż. Wojciech Kolarz
DUDusie uczą się szwedzkiego!
Kategoria: Inicjatywy
16 maja Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu "Witajcie w Szwecji!". W ramach warsztatów dzieci poznają język szwedzki oraz kulturę i zwyczaje Skandynawów, a ich przewodnikami w tej niezwykłej kluturalnej podróży są prowadząca - p. Patrycja Piróg oraz postaci ze skandynawskich bajek i opowiadań (m.in. Pipi, Krówka Mama Mu, kot Findus, Muminki). Podczas prezentowanych warsztatów dzieci chwaliły się wykonanymi samodzielnie podobiznami Pipi (na bazie drewnianej łyżki), a w procesie poznawania języka i kultury skandynawskiej wykorzystywały masę solną.
Warsztaty UM w Polskim Radio Katowice
Kategoria: Inicjatywy
24 kwietnia 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w warsztatach "Jesteśmy na antenie – warsztaty dziennikarskie w Polskim Radio Katowice". Nasi humaniści dokładnie zwiedzili cały budynek radia, każdy z nich miał miał również okazję spróbować swoich sił przed mikrofonem. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć.
Uroczysta Gala Zakończenia Studiów 9.05.2013
Kategoria: Graduacje
9 maja 2013 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu odbyła się uroczysta „Gala wręczenia dyplomów 2013”. Z rąk Pani Dziekan prof. nadzw. dr Katarzyny Szczepańskiej oraz promotorów dyplomy odebrali absolwenci kierunków Administracja, Ekonomia, , Informatyka, Pedagogika , Socjologia, Stosunki międzynarodowe i Zarządzanie.
czytaj więcej o Uroczysta Gala Zakończenia Studiów 9.05.2013
Zajęcia DUD - Baltie
Kategoria: Inicjatywy
7 maja 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w drugich już zajęciach "Baltie - nauka przez zabawę" które poprowadził pan mgr inż. Wojciech Kolarz.
Zajęcia UM - Od opornika do przekaźnika
Kategoria: Inicjatywy
7 maja 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach "Od opornika do przekaźnika – warsztaty z podstaw elektroniki cz. 3" prowadzonych przez pana mgr inż. Wojciecha Kolarza. Nasi studenci zgłębiali swoją dotychczasowa wiedzę zgromadzoną z dwóch poprzednich spotkań. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego - "Multimedia - montaż i obróbka filmowa cz.2"
Kategoria: Inicjatywy
7 maja 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego brali udział w zajęciach prowadzonych przez pana Maxa Godka "Multimedia – montaż i obróbka filmowa cz. 2".
czytaj więcej o Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego - "Multimedia - montaż i obróbka filmowa cz.2"
Warsztaty - Po nitce ... do świata mody
Kategoria: Inicjatywy
17 kwietnia 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. Każdy z młodych studentów sprawdził pod mikroskopem włókno swojego ubrania. Nie zabrakło też stylizowania własnych kreacji z materiałów. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Warsztaty DUD - Brr...zimno!
Kategoria: Inicjatywy
23 kwietnia 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach Pana Korka "Brr...zimno - ciekły azot". Mali odkrywcy eksperymentowali tym razem z ciekłym azotem, poznali jego właściwości oraz zastosowania. Każdy ze studentów DUD sprawdził na własnej skórze temperaturę ciekłego azotu. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć.
Baltie - warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
23 kwietnia 2013 r. nasi mali studenci uczestniczyli w warsztatach "Baltie - nauka przez zabawę" prowadzonych przez pana mgr inż. Wojciecha Kolarza. DUDusie pozały program stworzony do nauki programowania. Każdy z nich wraz ze swoimi rodzicami mógł zgłębiać jego tajniki.
Warsztaty UM - Od opornika do przekaźnika cz. 2
Kategoria: Inicjatywy
23 kwietnia 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach "Od opornika do przekaźnika – warsztaty z podstaw elektroniki cz. 2" prowadzonych przez pana mgr inż. Wojciecha Kolarza.
czytaj więcej o Warsztaty UM - Od opornika do przekaźnika cz. 2
Wasztaty UM - Multimedia – montaż i obróbka filmowa cz. 1
Kategoria: Inicjatywy
23 kwietnia 2013 r. studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w warsztatach "Multimedia – montaż i obróbka filmowa cz. 1" prowadzonych przez pana Maxa Godka. Każdy z młodych odkrywców spróbował swoich sił przed kamerą. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów.
czytaj więcej o Wasztaty UM - Multimedia – montaż i obróbka filmowa cz. 1
Klatka po klatce - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
16 kwietnia studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w warsztatach Pana Korka "Klatka po klatce". Podczas zajęć DUDusie poznały technikę animacji poklatkowej, która służyć może produkcji filmu animowanego, ale także rejestracji długotrwających zjawisk - np. rozkwitania kwiatów, ruchu Księżyca po nocnym niebie czy procesu powstawania budynku. Podczas filmów kręconych na warsztatach, DUDuise były ich reżyserami i aktorami.
czytaj więcej o Klatka po klatce - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Tajemnice kraju kwitnącej wiśni - wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Kategoria: Inicjatywy
6 kwietnia Studenci Unwiersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach wzięli udział w kolejnym wykładzie. Tym razem sensei Seweryn Magdziak odkrł przed młodymi studentami tajemnice kraju kwitnącej wiśni. Podczas spotkania Studenci mieli szansę poznać kulturę i obyczaje japońskie oraz podstawowe znaki, którymi w piśmie posługują się Japończycy. Uczestnicy wykładu wzięli także udział w pokazie możliwości miecza japońskiego i łuku japońskiego (kyudo).
DUDuisowa Akademia Sztuk Pięknych - Decoupage
Kategoria: Inicjatywy
15 kwietnia, zajęciami ze sztuki decoupage, zakończył się drugi sezon warsztatów DUDusiowa Akadmia Sztuk Pięknych. Podczas zajęć młodzi pasjonaci prac ręcznych poznawali tajniki decopupagu, wykonując przeróżne ozdoby. DUDusiom towarzyszyli niespodziewani pomocnicy - studenci z Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej WSB.
Zajęcia DUDusiowej Akademii Sztuk Pięknych przygotowała i prowadziła p. Anna Dęboń z dąbrowskiej Otwartej! Pracowni Artystycznej.
czytaj więcej o DUDuisowa Akademia Sztuk Pięknych - Decoupage
Energia uśpiona w wulkanach - wykład w DUD
Kategoria: Inicjatywy
13 kwietnia 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego spotkali się z prof. dr hab. Jerzym Żabą, geologiem, znawcą skał i minerałów, autora licznych badań naukowych prowadzonych w różnych rejonach Polski i świata, między innymi w Czechach, na Pustyni Gobi w Mongolii, na Saharze Centralnej w Algierii, w rejonie Kilimandżaro w Tanzanii, na Krymie na Ukrainie, Syberii i Kamczatce w Rosji. Podczas wykładu "Skały i śniegi Kilimanjaro. Energia uśpiona w wulkanach." Tropiciele Nauki zgłębili swoją wiedzę z zakresu budowy gelologicznej Ziemi oraz mieli okazję dowiedzieć się co nieco o pracy geologów, których życie do złudzenia może przypominać życie fikcyjnego Indiany Jonesa.
Tajemnice kraju kwitnącej wiśni - wykład w DUD
Kategoria: Inicjatywy
13 kwietnia starsi studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego mieli szansę poznać kulturę i obyczaje japońskie oraz podstawowe znaki, którymi w piśmie posługują się Japończycy. Uczestnicy wykładu wzięli także udział w pokazie możliwości miecza japońskiego i łuku japońskiego (kyudo). Zajęcia poprowadzić sensei Seweryn Magdziak.
czytaj więcej o Tajemnice kraju kwitnącej wiśni - wykład w DUD
Odlotowy wykład o powietrzu w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
6 kwietnia 2013 r. Studenci Unwiersytetu Dziecięcego w Łazach wzięli udział w wykładzie Pana Korka "Odlotowy i wysysający wykład o powietrzu". Poprzez szereg eksperymentów i doświadczeń z udziałem młodych studentów, dzieci poznały właściwości fizyczno-chemiczne powietrza oraz innych gazów.
czytaj więcej o Odlotowy wykład o powietrzu w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Budujemy mikrofony - w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
19 marca 2013 r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w warsztatach z dziedziny fizyki "Budujemy mikrofony". Podczas zajęć Młodzi Inżynierowie poznawali budowę i zasady działania mikrofonów, elementy akustyki oraz fizykę fal dźwiękowych. Warsztaty dla Młodych Inżynierów poprowadził popularyzator nauki - Pan Korek.
czytaj więcej o Budujemy mikrofony - w Uniwersytecie Młodzieżowym
Warsztaty szybkiego czytania w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
20 marca 2013 r. Młodzi Humaniści uczestniczyli w kolejnym spotkaniu Uniwersytetu Młodzieżowego WSB - warsztatach szybkiego czytania. Podczas zajęć młodzież poznawała techniki i metody efektywnego czytania. W zajęciach udział wzięli również studenci z profilu Młody Inżynier.
czytaj więcej o Warsztaty szybkiego czytania w Uniwersytecie Młodzieżowym
Budujemy mikrofony - w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
19 marca Studenci Dąbrowskiego Unwiersytetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach Pana Korka "Halo! Tu ptasie radio!Budujemy mikrofony". Podczas zajęć młodzi studenci mieli okazję dowiedzieć się, czym są fale dźwiękowe, jak się przenoszą oraz jak zbudować własny mikrofon.
czytaj więcej o Budujemy mikrofony - w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Brr... zimno! - warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
9 kwietnia 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersyetu Dziecięcego uczestniczyli w warsztatach Pana Korka "Brr...zimno!- ciekły azot". Małodzi naukowcy dowiedzieli się m.in. jaką temperaturę ma ciekły azot oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów.
Weź to na zimno! - warsztaty UM
Kategoria: Inicjatywy
9 kwietnia 2013 r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach Pana Korka "Weź to na zimno!". Powietrze na warsztatach było bardzo chłodne, ponieważ nasi naukowcy zajęli się ciekłym azotem. Rozmawiali na temat jego składu i właściwości. Każdy z młodych studentów mógł sprawdzić na własnej skórze temperaturę ciekłego azotu.
Od opornika do przekaźnika. Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
9 kwietnia 2013 r. Młodzi Inżynierowie z Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach "Od opornika do przekaźnika - warsztaty z podstaw elektroniki". Każdy z naszych studentów dowiedział się m.in. co to jest opornik, poznał ich oznaczenie oraz podstawowe parametry jego opisania.
czytaj więcej o Od opornika do przekaźnika. Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Studencka Konferencja Logistyczna StuKol
Kategoria: Konferencje i Seminaria
DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych edycja II
Kategoria: Inicjatywy
8 kwietnia 2013 r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w II edycji zajęć DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych. Tematem zajęcieć była: Zabawka ze skrawka. Każdy z młodych studentów najpierw narysował swoją wymarzoną zabawkę, a póżniej wykonał ją ze skrawków różnych materiałów.
Przesiębiorczość dla ambitnych - warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego w PKO BP
Kategoria: Inicjatywy
2 kwietnia Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez współorganizator Uniwersytetu Młodzieżowego WSB - Bank PKO BP. Podczas wizyty studyjnej w dąbrowskim oddziale banku młodzi studenci uczestniczyli w warsztatch "Przedsiębiorczość dla ambitnych - gwiazdy, dojne krowy oraz wynalazki, które zmieniają świat”, które poruszały zagadnienia z zakresu ekonomii i zarządzania (macierz BCG, cykl życia produktu) oraz przedsiębiorczości (wynalazki, które zmieniały świat lub były gwiazdami jednego sezonu).
czytaj więcej o Przesiębiorczość dla ambitnych - warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego w PKO BP
I Festiwal Nauki w Olkuszu
Kategoria: Inicjatywy
Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach - Ja widzę!
Kategoria: Inicjatywy
23 marca Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach wzięli udział w wykładzie dr Andrzeja Kędziorskieogo "Ja widzę!!!".Podczas wykładu dzieci poznawały budowę ludzkiego oka oraz zasady działania narządu wzroku. Studenci dowiedzieli się także, dlaczego piraci nosili na jednym oku opaskę oraz jak wygląda świat do góry nogami.
czytaj więcej o Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach - Ja widzę!
Bankowość jest dla każdego! Uniwersytet Młodzieżowy w Banku PKO BP
Kategoria: Inicjatywy
Współorganizator Uniwersytetu Młodzieżowego WSB - Bank PKO BP - zaprosił młodych studentów na warsztaty "Bankowość dla każdego". Spotkanie odbyło się 26 marca. Podczas spotkania w siedzibie banku PKO BP Oddział 1 w Dąbrowie Górniczej (Al. Piłsudskiego 29). Młodzi Inżynierowie i Młodzi Humaniści mieli okazję zapoznać się ze strukturą banku oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach z zakresu badania autentyczności krajowych znaków pieniężnych.
czytaj więcej o Bankowość jest dla każdego! Uniwersytet Młodzieżowy w Banku PKO BP
James Bond. Szpieg, którego kochamy - w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
27 marca w Uniwersytecie Młodzieżowym odbyły sie warsztaty, które poprowadzłi p. Michał Grzesiek, autor książki „James Bond. Szpieg którego kochamy.”. Podczas warsztatów Studenci mieli okazję dowiedzieć się co nieco m.in. o kuluarach powstawania kolejnych części słynnej serii o agencie z licencją na zabijanie, wizerunku agenta 007 w kinie oraz jego genezy literackiej.
czytaj więcej o James Bond. Szpieg, którego kochamy - w Uniwersytecie Młodzieżowym
Budujemy rakietę! Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
19 marca 2013r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana Karola Zawadę. Młodzi inżynierowie przeprowadzili liczne doświadczenia dotyczące siły i energii. Zdaniem studentów najciekawszym zadaniem było zbudowanie własnej rakiety, którą potem wysteliwano w powietrze.
czytaj więcej o Budujemy rakietę! Zajęcia Uniwersytetu Młodzieżowego
Wizyta uczniów z Ukrainy w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Kategoria: Gościli w WSB
27 marca 2013 r. gościli w Wyższej Szkole Biznesu w Dąb rowie Górniczej uczniowie z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w celu znalezienia dla siebie uczelni, w której podejmą studia.
czytaj więcej o Wizyta uczniów z Ukrainy w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Niesamowite medialne efekty spepecjalne - warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
26 marca 2013r. studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w kolejnych warsztatach Pana Korka Niesamowite medialne efekty specjalne. Młodzi studenci nagrywali swój własny program telewizyjny DUD TV. Zajęcia odbyły się z pomocą techniki kluczowania, czyli obróbki obrazu polegającej na zmianie jednego koloru tła na inny np. lasu, nieba czy deszczu . Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów.
czytaj więcej o Niesamowite medialne efekty spepecjalne - warsztaty DUD
Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana? Wykład w DUD
Kategoria: Inicjatywy
23 marca 2013 r. w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym odbył się wykład dr inż. Pawła Sobczaka "Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana?". W ramach wykładu w barwny, zabawny i interaktywny sposób przedestawiona została ogólna budowa oraz zasady działania najpowszechniejszych urządzeń przeładunkowych stosowanych w przemyśle (dźwig, klin, przekładnia, itd).
czytaj więcej o Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana? Wykład w DUD
Przedsiębiorczość dla ambitnych - wykład w DUD
Kategoria: Inicjatywy
23 marca 2013 r. Młodzi Naukowcy z Dąbrowskiego Unwiersytetu Dziecięcego wzięli udział w wykładzie "Przedsiębiorczość dla ambitnych - gwiazdy, dojne krowy oraz wynalazki, które zmieniają świat". Wykład poprowadziła p. Iwona Cupek - Kierownik Grupy w Banku PKO BP Oddział 1 w Dąbrowie Górniczej. Podczas wykładu Studenci dowiedzieli się, co dla banku lub innej instytucji oznaczają produkty sklasyfikowane jako "dojne krowy" lub "kule u nogi" oraz jakie wynalazki zrewolucjonizowały świat.
czytaj więcej o Przedsiębiorczość dla ambitnych - wykład w DUD
Baltie 2013 - Międzynarodowy Konkurs Programistyczny dla dzieci w WSB
Kategoria: Inicjatywy
25 marca 2013r.w laboratoriach komputerowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbył się wojewódzki etap największego w Europie konkursu programistycznego dla dzieci – Baltie 2013.
czytaj więcej o Baltie 2013 - Międzynarodowy Konkurs Programistyczny dla dzieci w WSB
Festiwal Nauki 2013 prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko Dlaczego i gdzie dzieci „uciekają” rodzicom?
Kategoria: Inicjatywy
Dlaczego i gdzie dzieci „uciekają” rodzicom?
Czy można zepsuć dziecko dobrobytem? Jakie są kluczowe zasady wychowania do granic i norm? Czy cierpliwość i konsekwencja wychowawcza mają znaczenie? Jak wychować dziecko, by jednoznacznie rozpoznawało, co jest dobre, a co złe? Co jest najczęstszą przyczyną podejmowania przez dzieci zachowań ryzykownych? Wykład prof.Mariusza Jędrzejko był socjopedagogiczną diagnozą współczesnych problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą a także źródłem cennych wskazówek wychowawczych i pedagogicznych.
Festiwal Nauki 2013 w Dąbrowie Górniczej prof.dr hab. Bogusław Fiedor "Błędy rynku a błędy państwa - regulacje rynkowe vs. regulacje publiczne"
Kategoria: Inicjatywy
Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne
Błędy zarówno rynku, jak i państwa są analizowane w kontekście "paradygmatu rynku" i regulacji publicznej, których specyficzny sposób rozumienia przez autora został zdefiniowany w części II prezentacji. Jak wynika z tych definicji, regulacja publiczna staje się ipso facto immamentną częścią neoklasycznie rozumianego paradygmatu rynku. W prezentacji wyróżnia się ogólne i specyficzne błędy rynku i błędy państwa oraz krótko je omawia. Błędy te są także rozpatrywane z punktu widzenia ekonomicznej teorii regulacji publicznej w gospodarce rynkowej (część III).
Festiwal Nauki 2013 w Dąbrowie Górniczej prof. Strahl "Klasyfikacja europejskiej przestrzeni ze względu na filary inteligentnego rozwoju"
Kategoria: Inicjatywy
Klasyfikacja europejskiej przestrzeni ze względu na filary inteligentnego rozwoju
Unia Europejska, szczególnie w obliczu kryzysu gospodarczego, w sposób szczególny musi zatroszczyć się o przyszłość własną – jako instytucji, ale także o przyszłość krajów ją tworzących.
Prawdą jest, niestety, że coraz mniej osób pracujących musi utrzymywać rosnącą grupę emerytów i rencistów, około 25 proc. uczniów europejskich szkół nie potrafi dobrze czytać, a europejskie firmy mają obecnie zaledwie 25-procentowy udział w światowym rynku technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Działania w tych obszarach mogą mieć kluczowe znaczenie dla pomyślności Unii Europejskiej.
Uroczysta Gala Zakończenia Studiów Podyplomowych 22.03.2013
Kategoria: Graduacje
Gala wręczenia dyplomów absolwentom studiów podyplomowych - 22 marca 2012 r.
czytaj więcej o Uroczysta Gala Zakończenia Studiów Podyplomowych 22.03.2013
Festiwal Nauki 2013 Tomasz Zelek Komputer i język obcy w klasie
Kategoria: Inicjatywy
Komputer i język obcy w klasie
czytaj więcej o Festiwal Nauki 2013 Tomasz Zelek Komputer i język obcy w klasie
Festiwal Nauki 2013 dr inż. Adrian Kapczyński O niesamowitym połączeniu człowieka i komputera
Kategoria: Inicjatywy
O niesamowitym połączeniu człowieka i komputera
Festiwal Nauki 2013 w Dąbrowie Górniczej prof.dr hab. Andrzej Rychard "Dlaczego nie lubimy polityków?"
Kategoria: Inicjatywy
Dlaczego nie lubimy polityków?
Według najnowszych badań tylko niewielki procent Polaków interesuje się sceną polityczną. Większości młodych ludzi polityka nie interesuje w ogóle i nie zaprzątają sobie nią głowy. Dlaczego tak się dzieje?
Coraz częściej media informują nas o różnego rodzaju aferach z udziałem polityków. Czasami aż trudno nam uwierzyć, że właśnie polityk, który zaskarbił w nas sympatię i to właśnie na niego głosowaliśmy w wyborach, teraz znajduje się w roli osoby nieszczerej. Uczestnicy wykładu usłyszeli opinię prof. Rycharda m.in. o mechanizmach rządzących polską polityką.
Festiwal Nauki 2013 Dr hab. Maciej Szpunar Czy Unia Europejska przetrwa?
Kategoria: Inicjatywy
Czy Unia Europejska przetrwa?
Światowy kryzys ekonomiczny osłabia więzy członków Unii Europejskiej. Ich interesy są często tak odmienne, że trudno sobie wyobrazić, aby organizacja o tak wielu różnych poglądach, motywacjach, stabilności gospodarczej i perspektywach, mogła sprawnie funkcjonować. Jak długo „bogatsze” państwa będą chciały dopłacać do tych pogrążających się w chaosie? Czy zapowiedzi Wielkiej Brytanii o możliwości odłączenia się od Unii Europejskiej nie pociągną za sobą kolejnych rezygnacji? Co może uratować Unię przed ostateczną klęską?
czytaj więcej o Festiwal Nauki 2013 Dr hab. Maciej Szpunar Czy Unia Europejska przetrwa?
Festiwal Nauki 2013 Andy Gillin Life Down Under - życie po drugiej stronie świata czyli w Australii i Nowej Zelandii - wykład w języku angielskim
Kategoria: Inicjatywy
Life Down Under - życie po drugiej stronie świata czyli w Australii i Nowej Zelandii - wykład po angielsku
Kangury, żagle budynku Opery w Sydney, Boże Narodzenie obchodzone na rozgrzanej od słońca plaży – oto jakie obrazy zwykle kojarzą się z życiem na Antypodach.
Skojarzenia te, choć oczywiste, są tylko namiastą niezwykłej kultury i stylu życia mieszkańców tych wysp. Czy wiecie, że Nowa Zelandia to kraj, który jako pierwszy na świecie wita każdy nowy dzień? I że mieszkańców tych wysp jest 12 razy mniej niż owiec na tym terenie? Za to w „upalnej” Astralii doskonale jeździ się… na nartach, bo w Australijskich Alpach pada więcej śniegu niż w tych Szwajcarskich. Ciekawe jest także to w jaki sposób nie tak odległa historia Australii jako kolonii karnej Wielkiej Brytanii wpłynęła na mentalność współczesnych Australijczyków.
DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych spotkanie przed Wielkanocą
Kategoria: Inicjatywy
18 marca 2013 roku Studenci DUD uczestniczyli w warsztatach z cyklu DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych. Młodzi Studenci wykonywali piękne palmy oraz baranki, które na pewno włożą do swojego wielkanocnego koszyczka. Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć.
czytaj więcej o DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych spotkanie przed Wielkanocą
Festiwal Nauki 2013 dr inż. Paweł Sobczak Nowoczesne systemy komisjonowania – warsztat
Kategoria: Inicjatywy
Nowoczesne systemy komisjonowania – warsztat (maks. liczba osób – 15)
Uczestnicy warsztatu dowiedzieli w jak praktyczny sposób wykorzystać aplikacje komputerowe oraz multimedia w przemyśle i handlu.
Elementem zajęć było wykonanie przez uczestników przykładowego elementu procesu magazynowego. Cały proces przebiegał pod nadzorem prowadzącego i został wykonany z wykorzystaniem systemu komputerowego współpracującego ze zintegrowanymi przenośnymi terminalami oraz dwoma najnowocześniejszymi systemami kompletacyjnymi tj.: „pick by light” oraz „pick by voice”.
Festiwal Nauki 2013 dr Jan Pamuła Strategia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków
Kategoria: Inicjatywy
Strategia rozwoju portów lotniczych na przykładzie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice Sp. z o.o. na tle polskich portów Lotniczych
Transport lotniczy, uznawany za najszybciej rozwijającą się gałąź transportu na świecie, również w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.
Centralne położenie Polski w Europie Środkowej sprawia, iż jest ona usytuowana na styku najważniejszych szlaków komunikacyjnych, łączących północ z południem oraz wschód z zachodem. W związku z powyższym nieunikniona staje się rozbudowa infrastruktury transportowej. To wielka szansa cywilizacyjna dla kraju. Podczas wykładu słuchacze poznali nowe możliwości finansowania portu lotniczego i usług lotniskowych, rozbudowy infrastruktury, planowane inwestycje Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach.
Festiwal Nauki 2013 prof. dr hab. Łukasz Turski Co nieco o wodzie
Kategoria: Inicjatywy
Co nieco o wodzie
Nasze życie biologiczne i nasza cywilizacja zależą całkowicie od bardzo prostego związku chemicznego potocznie zwanego wodą. Wykład poświęcony będzie opowieści o pewnych własnościach wody, jej wykorzystaniu i konsekwencjach dla cywilizacji wynikających z niszczenia naszych zasobów tej substancji.
czytaj więcej o Festiwal Nauki 2013 prof. dr hab. Łukasz Turski Co nieco o wodzie
Festiwal Nauki 2013 prof. dr hab. inż. Rościsław Buń "Efekt cieplarniany a zmiana klimatu"
Kategoria: Inicjatywy
Efekt cieplarniany a zmiana klimatu – aspekty społeczno-ekonomiczne
Klimat ziemski zmieniał się już wielokrotnie w historii Ziemi w wyniku takich mechanizmów zewnętrznych, jak: aktywność Słońca, zmiany parametrów orbity Ziemi wokół Słońca czy zmiany składu ziemskiej atmosfery (gazy cieplarniane, pyły, aerozole). Nigdy wcześniej jednak konsekwencje zmian klimatycznych nie były tak bolesne dla społeczeństwa.
Problematyka zmian klimatu stanowi jeden z istotnych aspektów politycznych, społecznych i gospodarczych współczesnego świata. Wokół tego problemu narosło wiele teorii, kontrowersji i nieporozumień. Szereg niepokojących zjawisk klimatycznych wskazuje, ze nie można tego problemu lekceważyć. Zwłaszcza trudno dyskutować z faktami, które już maja miejsce i wskazują, że obecne zmiany klimatyczne mogą stanowić zagrożenie rozwoju. Najnowsze badania naukowców wskazują, że zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na wiele dziedzin życia: m.in. rolnictwo, energetyka, turystyka, zdrowie, infrastruktura, transport, budownictwo.
Festiwal Nauki 2013 Artur Wójtowicz Grafologia – co mówi o Tobie charakter pisma – warsztaty z psychologii pisma
Kategoria: Inicjatywy
Grafologia – co mówi o Tobie charakter pisma? – warsztaty z psychologii pisma
Grafologia to fascynująca nauka, która zajmuje się badaniem cech charakteru człowieka na podstawie obserwacji charakteru jego pisma, pozwala stworzyć dość dokładny portret psychologiczny piszącego. Wykorzystywana jest między innymi w kryminalistyce i psychologii sądowej oraz w jako pomoc w procesie rekrutacji. Grafolodzy, analizując nasze pismo biorą pod uwagę szereg czynników, takich jak wysokość, szerokość, pochylenie liter oraz odległości między nimi. Na tej podstawie mogą ustalić cechy naszego charakteru, usposobienie czy stworzyć pełny portret psychologiczny.
Festiwal Nauki 2013 mgr Aneta Rosiak Kurs emisji głosu
Kategoria: Inicjatywy
Festiwal Nauki 2013 dr inż. Adrian Kapczyński Ludzi mózg. Nietypowe włamanie. Wynik ?
Kategoria: Inicjatywy
Ludzi mózg. Nietypowe włamanie. Wynik ?
Wykład będzie poświęcony możliwościom czytania zapisów w ludzkim mózgu. Przyjrzymy się telepatii, telepatii oraz praktyce zastosowania technologii informatycznych w realizacji nietypowego włamania do ludzkiego mózgu. Jednego z uczestników zaprosimy do udziału w kontrowersyjnym eksperymencie po części należącym do świata nauki.
Festiwal Nauki 2013 dr inż. Adrian Kapczyński Łamanie haseł, nie ludzi – warsztat
Kategoria: Inicjatywy
Łamanie haseł, nie ludzi
Warsztat poświęcony praktycznym zagadnieniom związanym z etycznym podejściem do uzyskiwania dostępu do zasobów chronionym hasłem..., którego nie znamy.
czytaj więcej o Festiwal Nauki 2013 dr inż. Adrian Kapczyński Łamanie haseł, nie ludzi – warsztat
Witajcie w Szwecji! - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
14 marca 2013 roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym oodbyły się pierwsze warsztaty z cyklu "Witajcie w Szwecji!". Podczas tego spotkania Studenic DUD poznawali podstawowe informacje dotyczące usytuowania i kultury krajów Skandynawskich, poznawali pierwsze słowa w języku szwedzkim, śpiewali także szwedzki hymn - w wersji klasycznej i rockowej. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał także certyfikat początkującego skandynawisty oraz mógł skosztować szwedzkich słodkości.
Podczas kolejnych spotkań Studenci DUD będą poznają kolejne szczegóły dotyczące codzienności życia Skandynawów - Rodzinę Królewską, sławynch Skandynawów oraz nowe słowa i wyrażenia w języku szwedzkim. A przewodnikami dzieci podczas tych spotkań będą postaci ze skandynawskich bajek i powieści - m.in. Muminki, Krówka Mama Mu i Dzieci z Bulerbyn.
czytaj więcej o Witajcie w Szwecji! - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Gra Miejska - stacja Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Kategoria: Inicjatywy
15 marca na terenie Dąbrowy Górniczej uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w terenowej Grze Miejskiej.
Pomysłodawcą i organizatorem Gry Miejskiej jest Zespół Szkół Zawodowych „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Impreza została objęta patronatem prezydenta Dąbrowy Górniczej oraz patronatem honorowym UNICEF. W organizację przedsięwzięcia włączyła się Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Odwiedzając punkty kulturalno-usługowo-edukacyjne Dąbrowy Górniczej, wszyscy uczestnicy zabawy zmagali się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi wolontariatu. Zadaniem dwuosobowych grup było w najszybszym terminie dotarcie do mety zawodów, z odpowiedzią na wszystkie zagadki, przygotowane dla nich w punktach w centrum miasta. W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestnicy Gry rozwiązywali quiz dotyczący wolontariatu.
Organizatorzy Gry Miejskiej liczą na promocję miasta, poprzez zachęcenie uczestników do czynnego zapoznania się z jego topografią, instytucjami i organizacjami działającymi na terenie miasta oraz na rzecz mieszkańców.
czytaj więcej o Gra Miejska - stacja Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Google to nie wszystko - warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
13 marca 2013 r. Młodzi Humaniści z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztatch "Google to nie wszystko, sztuka wyszukwania informacji", które poprowadziła mgr Marlena Borowska, Zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Podczas warsztatów młodzież nie tylko zapoznała się z różnymi narzędziami oferowanymi przez Google (transator języków obcych, aplikacja Dokumenty, dysk wirtualny), ale także dowiedziała się o dostępnych w sieci e-zasobach, takich jak portale z elektronicznymi wersjami lektur szkolnych, książek, pomocy dydaktycznych i czasopism. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni także studenci profilu Młody Inżynier.
czytaj więcej o Google to nie wszystko - warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej
Kategoria: Inicjatywy
12 marca 2013 r. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej miała miejsce III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Logistycznej. Ponad 180 uczestników z 12 województw i 64 szkół średnich wzięło udział w Konkursie na najlepszego ucznia szkół o profilu logistycznych w Polsce.
czytaj więcej o III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej
Wykład "Ja widzę!!!" w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
2 marca Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach wzięli udział w wykładzie dr Andrzeja Kędziorskieogo "Ja widzę!!!".Podczas wykładu dzieci poznawały budowę ludzkiego oka oraz zasady działania narządu wzroku. Studenci dowiedzieli się także, dlaczego piraci nosili na jednym oku opaskę oraz jak wygląda świat do góry nogami.
czytaj więcej o Wykład "Ja widzę!!!" w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Informacja w świecie cyfrowym. Technologia - Zarządzanie - Edukacja
Kategoria: Konferencje i Seminaria
Celem konferencji jest propagowanie nowoczesnych technologii wspierających zarządzanie informacja naukową.
Podczas obrad poruszane były zagadnienia tworzenia i przetwarzania informacji, innowacji w technologii i edukacji informacyjnej oraz zarządzaniu informacją.
DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych - sezon II
Kategoria: Inicjatywy
4 marca 2013 roku Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w pierwszych warsztatach z cyklu DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych, zezon II. Tematem spotkania były mozaiki, do których wykonania dzieci używały rozmaitych produktów, np. ziaren grochu, fasoli, soczewicy, plastycznych gąbek, zapałek. Młodzi studenci swoje prace wykonywali z dużym zaangażowaniem i pasją artystyczną. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów.
czytaj więcej o DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych - sezon II
Kangur Matematyczny - kurs rozgrzewający w DUD
Kategoria: Inicjatywy
Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego ćwiczą przed tegoroczną edycją konkursu Kangur Matematyczny. Dla uczniów klas 3-4, uczęszczających do DUD, zaplanowano 3 spotkania, podczas których rozgrzeją swoje szare komórki oraz dowiedzą się, jak rozwiązywać konkursowe zadania i jaką strategię warto przyjąć.
czytaj więcej o Kangur Matematyczny - kurs rozgrzewający w DUD
Jak powstaje stal? Warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
5 marca 2013 r. Studenci Uniwersytetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez firmę ArcelorMittal "Jak powstaje stal?". Podczas zajęć Młodzi Inżynierowie w szczegółowy sposób zapoznani zostali z procesem wytwarzania stali oraz budowy urządzeń w tym procesie wykorzystywanych.
czytaj więcej o Jak powstaje stal? Warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
Laser house - nowoczesny magazyn. Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
5 marca Studenci II i III roku Uniwersytetu Młodzieżowego wzięli udział w warsztatach "Laser house, czyli nowoczesny magazyn". Zajęcia poprowadził dr inż. Paweł Sobczak. Podczas warsztatów młodzieży zaprezentowane zostały zasady działania nowoczesnych magazynów wyposażonych w systemy informatyczne. W ramach zajęć młodzież samodzielnie wykonała cały proces magazynowy, czyli czynnosci magazynowe od momentu przyjecia produktów do momentu ich wydania z magazynu (z wykorzystaniem systemu komputerowego współpracujacego z zintegrowanymi przenosnymi terminalami oraz dwoma najnowoczesniejszymi systemami kompletacyjnymi tj.: „pick by light” oraz „pick by voice”).
czytaj więcej o Laser house - nowoczesny magazyn. Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Czy piramidy zbudowali kosmici? Wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Kategoria: Inicjatywy
2 marca 2013 r. studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach wzięli udział w wykładzie "Czy piramidy zbudowali kosmici?". Podczas zajęć młodzi miłośnicy nauki zgłębiali tajemnice starożytnego Egiptu oraz powstawania piramid i ich znaczenia. Wykład poprowadziła p. Zuzanna Jakubowska, archeolożka, absolwentka Wydziału archeologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, która brała udział w pracach wykopaliskowych między innymi na terenie: Polski, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Grecji, współpracownik uniwersytetów na całym świecie m.in. Uniwersytetu w Getyndze oraz Uniwersytetu w Salzburgu.
czytaj więcej o Czy piramidy zbudowali kosmici? Wykład w Uniwersytecie Dziecięcym w Świętochłowicach
Sztuka jak dobra książka - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
"Sztuka jak dobra książka, czyli co to jest ikonografia i co ma Posejdon do solniczki?" - oto wykład, w którym uczestniczyli Tropiciele Nauki z Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Podczas wykładu dr Anety Borowik dzieci poddawały analizie elementy dzieł sztuki, poznając ich znaczenie w odniesieniu do mitologii rzymskiej, greckiej oraz kultury chrześcijańskiej. Wykład odbył sie 2 marca 2013 r.
czytaj więcej o Sztuka jak dobra książka - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Opowieść o pięknej miłości - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
2 marca Młodzi Naukowcy z Dąbrowskiego Uniwersytetu Dzięcięcego wzięli udział w wykładzie dr Jacka Kurka "Opowieść o pięknej miłości". Wykład wpisał się tematycznie w obchodzoną w tym roku 150 rocznicę powstania styczniowego i był interdyscyplinarną podróżą w czasy zaborów. Mając za tło obrazy Matejki, Grottgera i Malczewskiego, symbole w nich ukrytę oraz muzykę Chopina, studenci DUD poznawali historię Polski.
W trakcie wykładu dla dzieci, Rodzice Studentów DUD wzięli udział w spotkaniu z dr Maciejem Witkowskim: "Idź na całość! Czyli jak telewizja może z dobrego człowieka zrobić bestię i o korzyściach płynących z patrzenia na usta Pameli Anderson".
czytaj więcej o Opowieść o pięknej miłości - wykład w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Czy piradmidy zbudowali kosmici? Uniwersytet Dziecięcy w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
2 lutego studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach wyruszyli w wirtualną podróż do starożytnego Egiptu. Podczas wykładu dzieci odkrywały będą tajemnice egipskich piramid, hieroglifów oraz mitologii egipskiej. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła jednak egipska mumia...
Wykład poprowadziła p. Zuzanna Jakubowska - archeolożka, absolwentka Wydziału archeologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, która brała udział w pracach wykopaliskowych między innymi na terenie: Polski, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Grecji, współpracownik uniwersytetów na całym świecie m.in. Uniwersytetu w Getyndze oraz Uniwersytetu w Salzburgu.
czytaj więcej o Czy piradmidy zbudowali kosmici? Uniwersytet Dziecięcy w Łazach
Wikingowie - geograficzni zdobywcy (warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego)
Kategoria: Inicjatywy
27 lutego Młodzi Humaniści z Uniwerstytetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztatach "Kultura krajów skandynawskich - Wikingowie - geograficzni zdobywcy i ich kultura”. Zajęcia poprowadzi p. Jakub Morawiec, vice-prezes Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego „Tillsammans”.
czytaj więcej o Wikingowie - geograficzni zdobywcy (warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego)
Laser house - nowoczesny magazyn. Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Kategoria: Inicjatywy
26 lutego Studenci I roku Uniwersytetu Młodzieżowego wzięli udział w warsztatach "Laser house, czyli nowoczesny magazyn". Zajęcia poprowadził dr inż. Paweł Sobczak. Podczas warsztatów młodzieży zaprezentowane zostały zasady działania nowoczesnych magazynów wyposażonych w systemy informatyczne. W ramach zajęć młodzież samodzielnie wykonała cały proces magazynowy, czyli czynnosci magazynowe od momentu przyjecia produktów do momentu ich wydania z magazynu (z wykorzystaniem systemu komputerowego współpracujacego z zintegrowanymi przenosnymi terminalami oraz dwoma najnowoczesniejszymi systemami kompletacyjnymi tj.: „pick by light” oraz „pick by voice”).
czytaj więcej o Laser house - nowoczesny magazyn. Warsztaty Uniwersytetu Młodzieżowego
Witajcie w świecie fraktali (Uniwersytet Młodzieżowy)
Kategoria: Inicjatywy
26 lutego 2013 r. Młodzi Inżynierowie z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztatach dr inż. Andrzeja Katunina "Fraktale - na pograniczu matematyki i sztuki". Podczas zajęć młodzież nie tylko poznała historę badań nad fraktalami oraz zasady ich budowania, ale także - korzystając ze specjalnego oprogramowania - projektowała własne fraktale.
czytaj więcej o Witajcie w świecie fraktali (Uniwersytet Młodzieżowy)
Fraktale w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
26 lutego 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w warsztatach dr inż. Andrzeja Katunina "Fraktale - na pograniczu matematyki i sztuki". Podczas zajęć młodzi miłośnicy nauki nie tylko poznali historę badań nad fraktalami oraz zasady ich budowania, ale także - korzystając ze specjalnego oprogramowania - projektowali własne, bajecznie piękne, fraktale.
czytaj więcej o Fraktale w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Coroczny DUDusiowy Bal Karnawałowy
Kategoria: Inicjatywy
7 lutego 2013 roku Studenci Dąbrowskieg Uniwersytetu Dziecięcego bawili się na corocznym Balu Karnawałowym. Bal zorganizowano w Klubie Aquarium Parku Wodnego NEMO w Dąbrowie Górniczej. Przy muzyce bawiło się blisko 100 dzieci. Oprócz wojny balonowej, jajczarskiego wyścigu i animacji muzycznych, zorganizowano także wybory Króla i Królowej Balu, w trakcie których jury oceniało pomysłowość przebrań oraz sposób ich prezencji. Królem Balu został Marcel Kąkol, a Królową - Emilia Wiśnicka. Jury wybrało nagrodziło także vice-władców, którymi zostali Oliwia Jurkowska i Mikołaj Kwoka.
Przebojowa lista wynalazków w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
2 lutego 2013 r. Studenci DUD wzięli udział w pełnym eksperymentów i niezwykłych doświadczeń wykładzie Pana Korka "Przebojowa lista wynalazków". Podczas zajęć młodzi miłośnicy nauki dowiedzieli się m.in. czym jest przekładnia mimośrodowa, jak działa poduszkowiec oraz jak domową metodą zbudować żarówkę lub mikrofon.
czytaj więcej o Przebojowa lista wynalazków w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Fizyka baniek mydlanych - warsztaty DUD
Kategoria: Inicjatywy
29 stycznia oraz 12 marca studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w kolejnych warsztatach Pana Korka. Tym razem dzieci sprawdzały, czy bańki mydlane znają się na matematyce - bo okazuje się, że same potrafią wyliczyć taki kształt, by mieć jak najmniejszą powierzchnię... Bańkom nie obca jest także optyka, kiedy mienią się kolorami tęczy, mimo że do mydlin nie dodajemy barwnika. Te i inne zdumiewające właściwości baniek młodzi miłośnicy nauki testowali podczas warsztatów, wytwarzając różne bańki (małe i duże, okrągłe i kwadratowe, przezroczyste i z mgłą w środku). Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie zajęciami, zorganizowano aż trzy grupy warsztatowe.
Porozumienie o współpracy WSB z firmą IBS Poland
Kategoria: Współpraca
Innowacyjne oprogramowanie do zintegrowanego zarządzania procesami produkcyjnymi i biznesowymi, praktyki i staże dla studentów WSB a także wspólna realizacja projektów naukowo- badawczych - to tylko część z obszarów, w które zaangażuje się nowy partner WSB firma IBS POLAND. Porozumienie o współpracy podpisali (30.01.2013 r.): prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz - Rektor WSB oraz Pan Johann Scholtysik - Prezes Zarządu IBS POLAND.
czytaj więcej o Porozumienie o współpracy WSB z firmą IBS Poland
DUDusiowe "Teatralne Czwartki" z Teatrem Dzieci Zagłębia
Kategoria: Inicjatywy
W styczniu 2013 roku kolejna grupa studentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpoczęła zajęcia w ramach Teatralnych Czwartków w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Podczas 4 spotkań młodzi Studenci poznają tajemnice teatru i pracy aktorów, ucząc się elementów ich artystycnego warsztatatu (pantomimy, choreografii, pracy z tekstem i animacji przedmiotu).
czytaj więcej o DUDusiowe "Teatralne Czwartki" z Teatrem Dzieci Zagłębia
Dźwięki w zasięgu ręki - warsztaty na Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
22 stycznia 2013 r. Młodzi Inżynierowie z II i III roku Uniwersytetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztach "Dźwięki w zasięgu ręki- budujemy instrumenty". Podczas zajęć młodzież budowała proste instrumenty z rzeczy ogólnie dostępnych - słomek, rolek po ręcznikach papierowych, rękawiczek gumowych czy metalowego wieszaka. Studenci poznali także fizyczną naturę dźwięków, poznając - i wizualizując - ich częstotliwość, amplitudę fal, itd.
czytaj więcej o Dźwięki w zasięgu ręki - warsztaty na Uniwersytecie Młodzieżowym
Jak wygrać w totka - warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
22 stycznia 2013 roku Młodzi Inżynierowie z I roku Uniwerystetu Młodzieżowego WSB wzięli udział w warsztatach "Jak wygrać w totka - wstęp do rachunku prawdopodobieństwa". Podczas zajęć młodzież zapoznała się z podstawami rachunku prawdopodobieństwa i rozwiązywała zagadki logiczne.
czytaj więcej o Jak wygrać w totka - warsztaty w Uniwersytecie Młodzieżowym
Budujemy instrumenty - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
22 stycznia 2013 roku Studenci DUD zgrupy Młodych Naukowców (9-12 lat) wzięli udział w warsztatach Pana Korka "Dźwięki w zasięgu ręki - budujemy instrumenty". Warsztaty łączyły w sobie zagadnienia z zakresu fizyki, akustyki i muzyki. Podczas zajęć DUDusie dowiedzieli się się m.in., co to jest amplituda dźwięku, jaką najniższą i najwyższą częstotliwość dźwięku potrafimy wytworzyć za pomocą gardła oraz jak powstaje mowa i co to jest vocoder. Sprawdzili także, gdzie dźwięk jest szybszy: w powietrzu czy w metalu, a przy pomocy prostych rzeczy (takich jak kartonowe rolki po papierowych ręcznikach, słomki i gumowe rękawiczki) zbudowali instrumenty dęte.
czytaj więcej o Budujemy instrumenty - warsztaty w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Wielcy Mistrzowie w Uniwersytecie Dziecym w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
12 stycznia 2013 r. Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach wzięli udział w wykładzie dr Jacka Kura "Niezwykłe histrorie, o których opowiadają nam obrazy Wielkich Mistrzów". Wykład był niebanalną podróżą w świat historii, sztuki i kultury.
czytaj więcej o Wielcy Mistrzowie w Uniwersytecie Dziecym w Łazach
Rocznica powstania Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych
Kategoria: Inicjatywy
18 stycznia 2013 r. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody rocznicy powstania Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych. W ramach obchodów zaproszono przedstawicieli służb mundurowych, studentów, dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów klas mundurowych z blisko 20 szkół.
czytaj więcej o Rocznica powstania Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych
Dźwięki w zasięgu ręki - warsztaty z akustyki w DUD
Kategoria: Inicjatywy
15 stycznia Studenci DUD wzięli udział w warsztatach Pana Korka "Dźwięki w zasięgu ręki - budujemy instrumenty". Warsztaty łączyły w sobie zagadnienia z zakresu fizyki, akustyki i muzyki. Podczas zajęć DUDusie dowiedzieli się się m.in., co to jest amplituda dźwięku, jaką najniższą i najwyższą częstotliwość dźwięku potrafimy wytworzyć za pomocą gardła oraz jak powstaje mowa i co to jest vocoder. Sprawdzili także, gdzie dźwięk jest szybszy: w powietrzu czy w metalu, a przy pomocy prostych rzeczy (takich jak kartonowe rolki po papierowych ręcznikach, słomki i gumowe rękawiczki) zbudowali instrumenty dęte.
czytaj więcej o Dźwięki w zasięgu ręki - warsztaty z akustyki w DUD
DUDusie o Wandalach - warsztaty historyczno-kulturoznawcze
Kategoria: Inicjatywy
9 stycznia 2013 rokui Studencji Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w warsztatach "Wandalowie - niszczyli czy też budowali". Podczas warsztatów młodzi studenci dowiedzieli się, jakie powiązania mieli Wandalowie z tworzeniem się kultury na terenie Polski oraz czy słusznie została przyklejona do nich łatka ”rabusia”. Poznali także bogatą historię podbojów przez te plemiona terenów północnej Afryki i Morza Czarnego oraz budowę hierarchii w królestwie Wandalów. Dodatkowo każdy Student otrzymał alfabet wandalski, który mógł porównać z obecnym, oraz wykonał kopię monety króla Wandalów.
czytaj więcej o DUDusie o Wandalach - warsztaty historyczno-kulturoznawcze
Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach - Jak powstają czarne dziury
Kategoria: Inicjatywy
12 stycznia 2013 roku studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Świętochłowicach wzięli udział w kolejnym wykładzie. Tym razem nauką przewodnią była fizyka i astronomia, a podczas wykładu dr inż. Andrzeja Katunina "Jak powstają czarne dziury i czy możliwe są podróże w czasie?" młodzi pasjonaci nauki dowiedzieli się nieco więcej na temat naukowych teorii na temat powstania wszechświata, teorii względności Einsteina, czarnych dziur i czerwonych karłów.
czytaj więcej o Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach - Jak powstają czarne dziury
Wizyta studyjna w Rzeszowie
Kategoria: Współpraca
W dniach 8-10 stycznia 2013 r. przedstawiciele Władz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej wzięli udział w wizycie studyjnej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tematem przewodnim spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy rzeszowską Alma Mater, Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy oraz Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń związanych z realizacją projektów badawczych i infrastrukturalnych, pozyskiwaniem dotacji zewnętrznych na działalność statutową Uczelni a przede wszystkim stało się platformą do opracowania wspólnych działań, które wpłyną na ciągłe podnoszenie jakości i upraktycznienie procesu kształcenia.
Styczniowe spotkania w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Kategoria: Inicjatywy
12 stycznia 2013 roku studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w kolejnych wykładach. Tropiciele Nauki (6-8 lat) uczestniczyli w wykładzie dr Mieczysława Leśnioka "Słońce, burza, śnieg - co wisi w powietrzu", podczas którego zdobywali informacje na temat pogody i zjawisk atmosferycznych. Dzięki doświadczeniom, prezentacjom oraz pomocom naukowym, dzieci dowiedziały się, czym różni się tornado od huraganu, jaką cechę wspólną mają płatki śniegu oraz jak mocno może wiać wiatr. DUDusie zmierzyły także siłę własnego oddechu. Młodzi Naukowcy (8-12 lat) wzięli udział w wykładzie dr inż. Grzegorza Sierpińskiego "Genialny Poszukiwacz Skarbu - jak działa GPS?". Podczas zajęć Studenci DUD poznali m.in. zasadę działania systemu GPS i GIS oraz dowiedzieli się, jak wyrazić położenie obiektu w przestrzenii. Wykład dla Rodziców na temat metod wychowawczych oraz czynników ryzyka i czynników hamujących zachowania dysfunkcyjne u dorastających dzieci poprowadził prof. Marek Walancik.
czytaj więcej o Styczniowe spotkania w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym
Jak urządzić dobry Urząd - czyli DUD w dąbrowskim magistracie
Kategoria: Inicjatywy
10 stycznia 2013 r. Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego odwiedzili dąbrowski Urząd Miasta. Zaproszeni prez Władze Miasta - w tym p. Agnieszkę Pasternak, Przewodniczącą Rady Miasta - Studenci DUD mieli okazję zobaczyć Urząd "od kuchni" - zapoznać się z jego strukturą, zadaniami, celami. Szczególną uwagę DUDusiów przykuło centrum monitoringu miasta dąbrowskiej Straży Miejskiej. Dzieciom podobała się także sala sesyjna, oraz to, że mogły zasiąść na miejscach radnych Dąbrowy Górniczej, a nawet na fotelu samego Prezydenta Miasta. Z ciekawością DUDusie odwiedziły też gabinety, w których na co dzień pracują włodarze Dąbrowy Górniczej. Tam na wytrwałych odkrywców dąbrowskiego magistratu czekał słodki poczęstunek.
czytaj więcej o Jak urządzić dobry Urząd - czyli DUD w dąbrowskim magistracie
Spotkanie inauguracjne Rady Ekspertów - galeria zdjęć
Kategoria: Gościli w WSB
Wizyta studyjna w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie
Kategoria: Studenci
8 stycznia 2013 r. studenci I roku Filologii Angielskiej wzięli udział w wizycie studyjnej w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Podczas spotkania Konsul rozwinął temat współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie ekonomii, kultury, edukacji oraz polityki zagranicznej a także przedstawił możliwości rozwoju kariery w dyplomacji, w tym pracy w jednostkach konsularnych. Wizyta zorganizowana została w ramach programu "3 dni studiujesz, 2 dni pracujesz".
czytaj więcej o Wizyta studyjna w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie
Wizyta studyjna w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Kategoria: Studenci
8 stycznia 2013 r. studenci I roku Filologii Angielskiej wzięli udział w wizycie studyjnej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podczas spotkania studenci zwiedzili aktualną ekspozycję „Skarbiec wiernych wasali. Dramat 47 roninów" oraz wzięli udział w warsztatach: orgiami i kaligrafia.
czytaj więcej o Wizyta studyjna w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
DUDusie uczą się pływać
Kategoria: Inicjatywy
Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego, korzystając z oferty przygotowanej specjalnie dla DUD, uczą się pływać pod okiem instruktorów ze szkoły SWIMART. Zajęcia odbywają się w dąbrowskim parku wodnym NEMO. Podczas cyklu spotkań DUDusie - podzielone na grupy (pod względem wieku i umiejętności) - oswajają się z wodą, ćwiczą - bawiąc się i bawią - ćwicząc.
Facebook w Uniwersytecie Młodzieżowym
Kategoria: Inicjatywy
18 grudnia 2012 r. Młodzi Inżynierowie z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB uczestniczyli w warsztatach "Facebook - realne możliwości wirtualnego świata" poprowadzonych przez p. Grzegorza Skierę i p. Dagmarę Szkudlarek- Nowatkowską z firmy Silence!. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z genealogią portali społecznościowych, ich możliwościami, formami zastosowań przez osoby prywatne i firmy oraz zagrożeniami wiążącymi się z korzystaniem z tego typu portali.
Sztuka negocjacji
Kategoria: Inicjatywy
2 stycznia 2013 roku Młodzi Humaniści z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB uczestniczyli w kolejnej części warsztatów "Sprawa na ostrzu noża- sztuka negocjacji". Podczas zajęć młodzież nie tylko poznaje tajniki skutecznych negocjacji i metody stosowane przez wprawnych negocjatorów, ale także uczy się, jak odróżnić perswazję od manipulacji.
Cudowny świat kwantów w Łazach
Kategoria: Inicjatywy
1 grudnia Studenci Uniwersytetu Dziecięcego w Łazach wzięli udział w wykładzie dr inż. Marcina Soboty "Czy ludzkość można zamknąć w kostce cukru - niezwykły świat kwantów". Podczas spotkania dzieci wspólnie z prowadzącym szukały odpowiedzi na pytania: Jak zbudowany jest świat? Czy woda może płynąć pod górę? Czy można być jednocześnie w kilku miejscach na raz? Dlaczego na dachu budynku starzejemy się szybciej niż na parterze? Dowiedziały się także, co to złudzenie optyczne oraz w jaki sposób można oszukać ludzkie oko.
Spotkanie z praktykiem. Zbigniew Szkaradnik prezes Grupy 3S
Kategoria: Studenci
13 grudnia 2012 r. w naszej uczelni odbył się wykład z cyklu spotkań z praktykami ze środowiska informatyczno-biznesowego. „Data Centre XXI wieku”. Gościem studentów WSB był prezes Prezes Zarządu Grupy 3S Zbigniew Szkaradnik
czytaj więcej o Spotkanie z praktykiem. Zbigniew Szkaradnik prezes Grupy 3S
Wizyta studyjna w GE Power Controls Sp. z o.o. dla studentów kierunku zamawianego Informatyka
Kategoria: Studenci
12 grudnia 2012 r. - studenci kierunku zamawianego Informatyka odwiedzili firmę GE Power Controls Sp. z o.o.