Specjalność

KRYMINOLOGIA I WIKTYMOLOGIA | CIESZYN

_____________________

Administratorem Twoich danych osobowych jest Akademia WSB. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Nowa specjalność Kryminologia i wiktymologia w Akademii WSB w Cieszynie jest kierowana do studentów, którzy będą chcieli uzyskać wszechstronną wiedzę z zakresu zjawisk, czynników i zachowań społecznych, które wpływają na popełnianie przestępstw, ale także pozyskać wiedzę dotyczącą ofiar przestępstwa. Zrozumieć znaczenie czynników, które tworzą podatność na stanie się ofiarą przestępstwa oraz poznać system pomocy prawnej w zakresie ochrony ofiar przestępstwa.

,,Nie ma zbrodni doskonałych. Są tylko przestępstwa jeszcze nie wykryte’’.

Jerzy EDIGEY
Testament samobójcy

• Czego się nauczysz

Kryminologia i wiktymologia

Kryminologia jako nauka penalna ściśle związana z prawem karnym ukierunkowana jest na sprawcę przestępstwa a w szczególności na ukazanie przyczyn jego popełnienia. Natomiast wiktymologia zajmuje się badaniami czynników, społecznych uwarunkowań i roli ofiary w genezie przestępstwa. Stanowi zatem naukę o ofierze przestępstwa. Połączenie tych dwóch obszarów badawczych daje szersze spektrum przekazania studentowi wiedzy zarówno w zakresie sprawcy jak i ofiary przestępstwa.

Student wybierając tę specjalność uzyska wiedzę z zakresu:

• kryminologicznych uwarunkowań popełniania czynów zabronionych;
    • teorii kryminologicznych i wiktymologicznych;
    • metod pomiaru i analizy zjawiska przestępczości;
    • polityki kryminalnej;
    • podatności wiktomologicznej ofiar przestępstw;
    • praw ofiar i działania wymiaru sprawiedliwości na rzecz ochrony i pomocy ofiarom przestępstw;
    • roli ofiary przestępstw w procesie karnym.
  • UCZYMY PRAKTYCZNIE

Kryminologia i wiktymologia - uczymy praktycznie

Wśród wykładowców realizujących wykłady i ćwiczenia na specjalności Kryminologia i wiktymologia  w Akademii WSB w Cieszynie są eksperci z zakresu pracy dochodzeniowo śledczej, procesu karnego, psychologii śledczej oraz czynności operacyjno – rozpoznawczych. To wieloletni, doświadczeni w tym zakresie funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej. Studia na tej specjalizacji to również spotkania z prokuratorami, sędziami, psychologami oraz ekspertami w zakresie prawa karnego i karnego wykonawczego.

Absolwenci specjalności Kryminologia z Wiktymologią przygotowywani są do podjęcia zatrudnienia we wszystkich służbach, które realizują zadania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa takich jak: Policja, ABW, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa CBA, Żandarmerii Wojskowej, a także w Wymiarze Sprawiedliwości i Służbie Więziennej.

• OPŁATY

Bezpieczeństwo narodowe -  II stopnia  Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3 Rata miesięczna Semestr 4 Rata miesięczna
    Studia dzienne (stacjonarne) i studia zaoczne (niestacjonarne) 520 zł   280 zł*   230 zł** 580 zł 580 zł 580 zł
    Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł
    Opłata rekrutacyjna + legitymacja 107 zł

*Bonifikata na I semestr studiów.

** Dla Absolwentów WSB

• BONIFIKATY

• Bonifikata specjalna

Bonifikaty dla rozpoczynających studia II stopnia magisterskie w Cieszynie

Bonifikata specjalna - 280 zł/miesięcznie na studiach II stopnia magisterskich

W wyniku udzielenia w/w bonifikaty, czesne za I semestr  wynosi 1400 zł, płatne jednorazowo bądź w systemie płatności miesięcznych - po 280 zł.

Bonifikata specjalna dla absolwentów Akademii WSB studiów I-go stopnia, kontynuujących naukę na studiach II-go stopnia.

W wyniku udzielenia w/w bonifikaty, czesne za I semestr. wynosi 1150 zł, płatne jednorazowo bądź w systemie płatności miesięcznych - po 230 zł.