Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Zwyczaje i tradycje w kulturze arabsko – islamskiej - Prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski

Godz. 11.000 – 12.00

Miejsce: Audytorium Maximum, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Islam daje różnym ludom poczucie przynależności do jednej wspólnoty, wyzwala także silne poczucie tożsamości religijnej niezależnie od stanu, położenia oraz miejsca przebywania. Wydaje się, że islam posiada moc, która jest w stanie definiować i zapewniać kontinuum społecznego konstruktu świata w obrębie którego żyją i nadają znaczenie najprostszym sprawom życia codziennego określone grupy ludzi różnych narodowości pochodzenia etnicznego. Skąd bierze się zatem tak silne przywiązanie muzułmanów do swojej religii? Tak silne, że często wystarczy kilka kadrów z jakiegoś filmu, aby rozpoznać, że kraj w którym był kręcony jest muzułmański: strój, minaret, pismo arabskie... Piętno odciskane przez islam widoczne jest szczególnie w kulturze Arabów, historycznie  związanych z tą religią. W ramach warsztatów podejmiemy próbę opisu zwyczajów i tradycji  identyfikujących tożsamość arabsko – islamską.

Prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski – Kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, specjalizujący się w tematyce fundamentalizmu i ekstremizmu religijnego na Bliskim Wschodzie; autor wielu publikacji z tej tematyki powstałych na bazie licznych wyjazdów studyjnych do m.in. Jemenu, Syrii, Libanu, Jordanii, Maroka, ZEA, Izraela.

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej 2015 » Program » 23 marca 2015

 

Nasi partnerzy