Ekspert Akademii WSB dla Dziennika Gazety Prawnej

Dr Patryk Kuzior o 100 konkretach na 100 dni nowego rządu

"100 konkretów na 100 dni" – oceniamy działania rządu. Jedną z zapowiedzi KO była kwestia likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych. Co w tej sprawie zostało zrobione? Jaki jest aktualny status konkretu nr 45?

W rozmowie z Gazetą Prawną dr Patryk Kuzior potwierdza, że co prawda projekt proponowanych zmian został opublikowany, ale prace legislacyjne nie zostały zakończone.

– Postulat ten, jak wynika z zapowiedzi medialnych, miał być zrealizowany od kwietnia tego roku. W rzeczywistości stosowny projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 26 stycznia 2024 r., ale prace nad tym aktem prawnym nie zostały jeszcze zakończone.Warto jednak zauważyć, że projekt przewiduje literalnie, że w ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w szkole podstawowej, w klasach I-III nauczyciel nie zadaje uczniowi pisemnych i praktycznych prac domowych do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Z kolei w klasach IV–VIII nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, z tym że nie jest ona obowiązkowa dla ucznia i nie ustala się z niej oceny – wyjaśnia, dr Patryk Kuzior, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Cały materiał dostępny jest TUTAJ

Dr Patryk Kuzior