Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Polsko-ukraiński most ponad granicami został zbudowany!

Projekt „Polsko-ukraiński most ponad granicami” zrealizowany w dn. 24.10-30.10.2016r. w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży dobiegł końca. Inicjatorem projektu była Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a partnerem z Ukrainy - Centrum Języków i Kultur Słowiańskich w Chmielnickim.

Aby wzmocnić integrację uczestników z Polski i Ukrainy, tegoroczny projekt wymiany postanowiliśmy zrealizować w schronisku górskim w Ustroniu, gdzie młodzież z Polski i Ukrainy zamieszkiwała w pokojach w mieszanych grupach. Udało się – młodzież zintegrowała się ze sobą doskonale, o czym świadczyło bardzo łzawe pożegnanie obu grup w ostatnim dniu projektu – mówi Koordynator projekt, Dominika Czerniak z WSB.


Młodzież z Polski i Ukrainy odwiedziła, m.in. Muzeum Miejskie w Ustroniu, Zamek i Starówkę w Cieszynie. Wspólny projekt przewidywał rozmaite tematyczne warsztaty. Uczniowie uczyli się języka polskiego i ukraińskiego, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, plastycznych, artystycznych, fotograficznych i filmowych. Wspólna zajęcia integracyjne tj. gra w kręgle, wyjście w góry na Równicę czy rozgrywki sportowe, prowadzone w mieszanych polsko-ukraińskich grupach były doskonałą okazją do wzajemnego poznania oraz zintegrowania grup z Polski i Ukrainy.


Na zakończenie pobytu w Polsce młodzież wspólnie przygotowała występ artystyczny, podczas którego uczniowie wykonali polskie i ukraińskie utwory muzyczne, tańce narodowe Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników.


Jak mówią uczestnicy projektu z Polski i Ukrainy, to był niezwykle udany tydzień!


Język, kultura i inne możliwe bariery nie były problemem, mieliśmy okazję przełamywać je podczas wspólnych warsztatów z zakresu sztuki plastycznej oraz kulinarnej, podczas wycieczki do Cieszyna i wyjścia w góry, wspólnych przygotowań do pokazu kultury polsko-ukraińskiej, czy naszych kameralnych spotkań integracyjnych w pokojach, które oczywiście zamieszkiwały mieszane grupy polsko-ukraińskiej młodzieży. Ten wyjazd nie był dla nas jednak tylko dobrą zabawą. W przypadku, kiedy jest się zobligowanym do poświęcania przynajmniej 50% czasu na komunikacje ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi, mimowolnie nawet jest się w stanie podłapać kilka nowinek językowych. Poza intensywnym kursem nauki języka mieliśmy okazję omówić wiele kwestii związanych z naszymi kulturami, historią, życiem codziennym, obalaliśmy mity, legendy, przywary i wiele innych - mówi Maciek Tadej z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnym projekcie wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy, który stanowić będzie dla nas nowe wyzwania.


Ja również jestem bardzo zadowolony z udziału w projekcie wymiany, ponieważ program zajęć był bardzo interesujący i poznałem wielu ciekawych młodych ludzi z Polski, z którymi będę dalej utrzymywać znajomość – Liubomyr Kovtyk, uczeń szkoły średniej w Użgorodzie.


Centrum Języków i Kultur Słowiańskich, które prowadzę w Chmielnickim już od kilku lat współpracuje z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej przy realizacji projektów wymiany młodzieży z Polski i z Ukrainy. Ale muszę powiedzieć, że tegoroczny projekt to był wielki sukces naszej młodzieży. Nie spodziewaliśmy, się że ci młodzi ludzie aż tak bardzo się ze sobą zaprzyjaźnią i wspólnie zrealizują szereg ciekawych aktywności, które pozwoliły im lepiej poznać kraj swojego sąsiada, przełamać pewne stereotypy i uprzedzenia. Co więcej, moi wychowankowie wspólnie z kolegami z I LO w Będzinie już wymyślili pomysł na kolejny projekt wymiany w ramach PURWM, który chcą zrealizować tym razem u nas na kresach wschodnich - Nelya Shutiak, Dyrektor Centrum Języków i Kultur Słowiańskich w Chmielnickim – partner projektu z Ukrainy.

W projekcie wzięły udział szkoły z Ukrainy z okręgu zakarpackiego, chmielnickiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, żytomirskiego, połtawskiego, chersońskiego oraz wołyńskiego oraz szkoły polskie z regionu Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego oraz Śląska Cieszyńskiego: V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej, I Liceum Ogólnokształcące w Będzinie, Zespół Szkół Ekonomicznym im. K. Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej oraz Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy