Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

"Perspektywy gospodarcze Polski a tendencje na światowych rynkach finansowych” - debata z cyklu NAUKA ↔ BIZNES 14 maja w WSB

Aktualna sytuacja rynkowa w kraju i na świecie, wpływ niskich stóp procentowych na sytuację przedsiębiorców, kryzys, który dotkliwie odczuł sektor bankowy, a przede wszystkim potencjał, możliwości i wyzwania stojące przed polską gospodarką były tematem spotkania, które odbyło się 14 maja 2015 roku w ramach cyklu debat eksperckich „Nauka-Biznes”. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa oddział w Dąbrowie Górniczej.

 

Stan i perspektywy polskiej gospodarki na tle UE (oczami ekonomistów i przedsiębiorców a nie polityków). Rola banków centralnych w systemie współczesnej gospodarki rynkowej. Skutki drukowania pieniędzy w strefie EURO dla polskiej gospodarki. Ujemne stopy procentowe w Szwajcarii a kurs franka – to tylko wybrane tematy, którymi zajmowali się nasi eksperci, wybitni polscy ekonomiści:

 

                           

 

 eugeniusz_gatnar

prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar -  członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, profesor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki.

 

 dr-Andrzej-Rzonca

dr Andrzej Rzońca – członek Rady Polityki Pieniężnej, doktor nauk ekonomicznych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych MBA na University of Minnesota, autor wielu publikacji naukowych z zakresu ekonomii i finansów.  

 


 Ireneusz-Tomecki dr inż. Ireneusz Tomecki – Wiceprezes Zarządu Famur SA – światowego lidera w produkcji maszyn i urządzeń górniczych, doktor nauk o zarządzaniu, specjalista w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wcześniej związany z branżą finansową. Zarządzający strukturami sprzedażowymi w bankach komercyjnych.
 Rafał Rebilas Debatę poprowadził dr Rafał Rębilas – Prodziekan w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, doktor nauk ekonomicznych, specjalista w zakresie produktów rynku finansowego, praktyk. W latach 2001 – 2011 zarządzający sprzedażowymi strukturami organizacyjnymi instytucji finansowych.

 

 

 

Jak podkreślał moderator spotkania – dr Rafał Rębilas, Prodziekan WSB debata była okazją, by na kwestie rynkowe, ekonomiczne spojrzeć nie przez pryzmat polityczny, ale z perspektywy wiedzy i doświadczenia  ekspertów, ekonomistów i analityków.

 

Prelegenci w dyskusji zaznaczali coraz lepszą sytuacja ekonomiczna kraju, która pozostaje jednak pod wpływem dość wolno rozwijającej się gospodarki europejskiej. – Obecnie polska konkurencyjność ma charakter raczej cenowy. Mamy jednak potencjał, aby iść w kierunku konkurencyjności innowacyjnej i technologicznej. Wystarczy wspomnieć o ostatnim sukcesie polskich badaczy w zakresie wytwarzania grafenu,  które zostało już opatentowane – mówił prof. Gatnar.

 

Z kolei dr Andrzej Rzońca zwracał uwagę na zagrożenia mające wpływ na przyszłość gospodarczą kraju. – W wyniku procesów demograficznych, szybkiego starzenia się społeczeństwa już wkrótce z rynku pracy zniknie ok. 1mln osób. Tych zmian nie zahamuje nawet podniesie wieku emerytalnego. Polacy zbyt mało oszczędzają, a w efekcie niewiele inwestują – wyliczał członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wiceprezes Zarządu Famur S.A. – dr inż. Ireneusz Tomecki z perspektywy praktyka biznesu mówił o ustabilizowaniu się polskiej gospodarki, systemu bankowego i finansowego, które pozwalają przedsiębiorcom myśleć  pozytywnie i perspektywicznie.

 

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, m.in. prof. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, JM Rektor WSB, dr Marcin Lis, Prorektor WSB ds. Rozwoju i Spraw Studenckich, a także przedsiębiorcy, partnerzy biznesowi Uczelni.

Jednocześnie zapraszamy na  wykład dra Andrzeja Rzońcy „Koszty stopy procentowej bliskiej zera”, który rozpocznie się przed debatą o godz. 15:30.

 


 

„Jesteśmy obecnie świadkiem rzadko spotykanych zjawisk finansowych i gospodarczych. Masowe drukowanie pieniędzy w rozwiniętych gospodarkach świata, ujemne stopy procentowe w Szwajcarii, deflacja  w Polsce to procesy, których skutki są niezwykle trudne do przewidzenia w dłuższym okresie czasu. Do tego dochodzą: wyjątkowa niestabilność światowych rynków finansowych, skrajnie różne interesy gospodarcze państw strefy EURO, konflikt zbrojny w Europie i u jej granic, masowy napływ uchodźców. Wszystko to istotnie wpływa na stan gospodarki UE i oczywiście Polski. Serdecznie zapraszam do dyskusji na wymienione tematy z gośćmi najbliższej debaty wybitnymi przedstawicielami świata finansów i biznesu”.

 

prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska - Woszczyna
Prezes TNOiK o/Dąbrowa Górnicza

Powrót do: Start » TNOIK Dabrowa Gornicza » Aktualności

 

Nasi partnerzy