Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Międzynarodowa konferencja naukowa SOCIALIA 2015

W dniach 5-6 listopada 2015 r. odbyła się międzynarodowa konferencja SOCIALIA, zorganizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji oraz Uniwersytet Hradec Královéz z Czech, będący jednocześnie gospodarzem tegorocznej edycji wydarzenia. O współczesnej roli pedagogiki społecznej oraz innych subdyscyplin dyskutowano już po raz osiemnasty.

Obszarami tematycznymi konferencji „Miejsce/rola pedagoga społecznego/pedagogiki społecznej we współczesnym społeczeństwie” były:

 

1. Miejsce/rola pedagoga społecznego w służbach społecznych

2. Miejsce/rola pedagoga społecznego w edukacji

3. Interdyscyplinarne konteksty pedagogiki społecznej

 

W komitecie naukowym konferencji Uczelnię reprezentowali: prof. nadzw. dr Zdzisław Dacko-Pikiewicz, Rektor WSB, prof. nadzw. dr hab.  Marek Walancik, Prorektor ds. Nauki, Kierownik Katedry Pedagogiki WSB oraz prof. nadzw. dr hab. Małgorzta Orłowska, Wykładowca w Katedrze Pedagogiki WSB.

 

W obradach plenarnych, rozpoczynających dwudniową konferencję, swoje wystąpienie zaprezentował prof. nadzw. dr hab.  Marek Walancik. Obrady w sekcjach  moderowali wspólnie z przedstawicielami Uniwersytetu Hradec Kralove prof. nadzw. dr hab. Małgorzta Orłowska i prof. nadzw. dr hab.  Marek Walancik. W dyskusjach aktywnie uczestniczyła również dr Danuta Morańska, Wykładowca w Katedrze Pedagogiki WSB.

 

O zainteresowaniu problematyki pedagogiki społecznej zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym, a także potrzeby wymiany doświadczeń w tym zakresie świadczy fakt, że w wydarzeniu uczestniczyło ponad 45 przedstawicieli z różnych ośrodków naukowych Polski.

 

Pomysłodawcą spotkań w ramach międzynarodowych konferencji SOCIALIA jest Prof. PhDr. Blahoslav Kraus CSc., który dostrzegł potrzebę prowadzenia dyskursu naukowego dotyczącego problemów społecznych w krajach Europy Śródko-Wschodniej po zmianie społecznej oraz transformacji społeczno-politycznej w ostatniej dekadzie 20 wieku.


Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestniczy czynnie w organizacji wydarzenia od 2013 roku, kiedy uzyskała prawo do zorganizowania konferencji w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie. W 2014 z ramienia Polski  Uczelnia była współorganizatorem Sociali w Bańskiej Bystrzycy.

 

Tegoroczna edycja wydarzenia została zorganizowana przez:

Katedrę Pedagogiki Społecznej wspólnie z Katedrą Patologii Społecznych i Socjologii Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Hradec Kralove

Wydziałem Pedagogiki Uniwersytetu Mateja Beli w Bańskiej Bystricy

Katedrą Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej


Na zakończenie konferencji powierzono organizację XIX SOCIALI 2016 Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy