15.04.2024

Wizyta studyjna Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Koła Naukowego AWSB Gold w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON

W dn. 11.04.2024 r. członkowie Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Koła Naukowego AWSB Gold odwiedzili Małopolskie Centrum Nauki COGITEON. Wizyta była wyjątkowa, ponieważ naszym studentom udało się odwiedzić COGITEON jako pierwszym w historii, jeszcze przed wielkim otwarciem, zaplanowanym na czerwiec 2024 r.! Inicjatorem wydarzenia był Opiekun AWSB Gold - p. Dr Rafał Solecki, który razem z członkami koła odwiedził budowlę.

Małopolskie Centrum Nauki COGITEON jest instytucją kultury to instytucja o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę, jak i również angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne.

Na początku wizyty członkowie AWSB Gold pojechali windą na sam szczyt nowoczesnej, trójkątnej budowli, gdzie mogli ujrzeć przepiękną panoramę Krakowa, jak i również w jaki sposób budynek łączy się z naturą poprzez tarasy porośnięte zielenią na każdym z pięter. To jeden z najlepszych przykładów zrównoważonego rozwoju w architekturze! Następnie, studenci udali się do wnętrza Cogiteonu, gdzie zobaczyli m.in., pracę organizmu ludzkiego od środka, tworzenie się obrazów sennych, czy odbyć podróż do wnętrza ziemi lub polecieć w kosmos. Pouczającą kwestią były wystawy poświęcone wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościom i chorobom. Członkowie Koła mogli na własnej skórze doświadczyć, jak postrzegają świat osoby z autyzmem, fobią społeczną, Parkinsonem itp. Dyrektor Centrum, na przykładzie maszyny ćwiczącej orientację i pamięć wzrokową, pokazał także, że w Internecie nic nie ginie i jeśli czegoś dokładnie tam poszukamy, to stety lub niestety, znajdziemy. Zwieńczeniem wizyty było odwiedzenie laboratoriów, m.in. chemicznych, fizycznych czy biologicznych. Nowoczesne i w pełni wyposażone dzięki funduszom europejskim laboratoria pozwolą dzieciom, młodzieży lub osobom młodym kształcić się, rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać. Podsumowując wizytę, można dojść do wniosku, że nauka przez zabawę na przykładzie Małopolskiego Centrum Nauki COGITEON rozbudza wyobraźnię i ratuje kreatywność, która od najmłodszych lat jest w ludziach zabijana. Dzięki temu, członkowie Koła Naukowego AWSB Gold rozbudzili w sobie skrywaną od lat dziecięcą radość, płynącą z odkrywania na nowo otaczającego ich świata nauki..."