Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Koncepcja kształcenia

Głównym celem działalności Studium Języków Obcych WSB jest rozwijanie sprawności językowych studentów kładąc szczególny nacisk na umiejętność komunikowania się w języku obcym w międzynarodowym środowisku biznesowym i w życiu prywatnym. Wykładowcy SJO dążą, aby każdy absolwent uzyskał międzynarodowy certyfikat językowy potwierdzający jego kompetencje językowe na poziomie minimum B2.

 

Zgodnie z planami studiów WSB, nauka języka obcego realizowana jest na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia.

 

Język angielski jest językiem obowiązkowym. Program kursu języka angielskiego zawiera elementy angielskiego języka biznesu, korespondencji handlowej oraz słownictwa specjalistycznego, adekwatnego do specyfiki danego kierunku. Studenci mogą wybrać obowiązkowy lektorat z innego języka niż angielski, np. niemiecki, hiszpański lub rosyjski.

 

Podział na grupy językowe dokonywany jest według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy CEF - Common European Framework of Reference for Languages.

 

 

Poziomy CEF

 

A1 - A2 użytkownik początkujący

B1 - B2 użytkownik samodzielny

C1 - C2 użytkownik zaawansowany

Proces egzaminowania

Począwszy od letniej sesji egzaminacyjnej roku akademickiego 2013/2014 rozpoczynamy proces egzaminowania oparty na metodologii egzaminów międzynarodowych TOEIC i TOEIC Bridge – Test of English for Inernational Communication.

 

Proces ten obejmuje wszystkich studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w tym studentów Ośrodków Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu i Olkuszu, którzy kończą lektorat z języka angielskiego po V semestrze studiów.

 

Student przystępuje do egzaminu obowiązkowo, po uprzednim uzyskaniu zaliczenia z języka angielskiego za V semestr.

 

Egzaminy TOEIC i TOEIC Bridge – Test of English for Inernational Communication określają poziom zaawansowania językowego według poziomów kompetencji językowych CEF określonych przez Radą Europy.

Egzaminy składają się z 2 części. 1 część - listening comprehension, 2 część - reading comprehension. Egzamin nie zawiera pytań z gramatyki języka angielskiego.

 

Egzamin TOEIClistening and reading - przeznaczony jest dla studentów, którzy uczyli się języka angielskiego w grupach o poziomach: A2 (grupa zdolna – decyzja lektora), B1, B2, C1, C2.

 

Egzamin TOEIC Bridge - listening and reading - przeznaczony jest dla studentów, którzy uczyli się języka angielskiego w grupach o poziomach: A1 (osoby, które przed rozpoczęciem studiów nie uczyły się języka angielskiego), A2 (grupa słabsza – decyzja lektora).

 

Liczba punktów uzyskanych z egzaminów TOEIC i TOEIC Bridge przeliczona jest na OCENĘ z egzaminu z języka angielskiego.

 • Jeżeli student uczył się języka angielskiego w grupie o poziomie np. B2 i uzyskał liczbę punktów odpowiadająca poziomowi B2, uzyskuje ocenę 5 – bardzo dobrą.
 • Jeżeli student uczył się języka angielskiego w grupie o poziomie np. B2 i uzyskał liczbę punktów odpowiadająca poziomowi B1, otrzymuje ocenę 4 – dobrą
 • Jeżeli student uczył się języka angielskiego w grupie o poziomie np. B2 i uzyskał liczbę punktów odpowiadająca poziomowi A2, otrzymuje ocenę 3 – dostateczną.

Takie przeliczenie odnosi się do wszystkich poziomów.

 

LICZBA PUNKTÓW – Egzamin TOEIC i CEF od A1 do C2 

Poziom A1        10-337 pkt.

Poziom A2      338-478 pkt.

Poziom B1      479-619 pkt.

Poziom B2      620-808 pkt.

Poziom C1      803-943 pkt.

Poziom C2      944-990 pkt

 

LICZBA PUNKTÓW – Egzamin TOEIC Bridge i CEF od A1 do B1

Poziom A1        20-133 pkt.

Poziom A2      134-169 pkt.

Poziom B1      170-180 pkt.

 

Po przeprowadzonym egzaminie otrzymujemy z ETS – Educational Testing Servive raport imienny wraz z liczbą otrzymanych punktów przez danego studenta. Punkty j.w opisano przeliczamy na oceny. Studenci zakupują certyfikaty po cenie 280.00 zł. – jest to cena niższa od ceny certyfikatu w ramach ceny komercyjnej, która wynosi 320.00 zł.

 

Zalety procesu:

 1. Międzynarodowy standard pomiaru kompetencji językowych;
 2. Monitorowanie postępów w nauce;
 3. Przygotowanie studenta do wejścia na rynek pracy;
 4. Wzbogacenie CV absolwentów o certyfikat międzynarodowy ułatwiający znalezienie pracy.
 5. Awans zawodowy 

Konieczne jest położenie nacisku na słownictwo specjalistyczne z dziedziny angielskiego języka biznesu w grupach wszystkich kierunków i na wszystkich poziomach np.

 • elementy zarządzanie, kluczowi klienci, fakturowanie, rachunkowość, prognozy;
 • projekty, badania inwestycyjne;
 • rozmowy o prace, przyjmowanie pracowników, awans, opisy stanowisk, redukcja zatrudnienia, szkolenia;
 • komunikacja na lotnisku, stacji kolejowej, rozkład jazdy, planowanie podróży;
 • przyjęcia bankiety bale;
 • kino, teatr, koncerty, wystawy, dyscypliny sportowe, zawody, mecze;
 • wizyty u lekarza, w aptece, w szpitalu, itp.

Formy nauczania

Zajęcia prowadzone są w następujących formach:

 • ćwiczenia,
 • warsztaty,
 • konwersatoria,
 • wykłady specjalistyczne,
 • specjalistyczne zajęcia warsztatowe w prowadzone języku angielskim przez native speakerów,
 • wykłady w języku angielskim zaproszonych gości.


 
Wirtualna Uczelnia
Logowanie do ProLib (Biblioteka)
Nasi partnerzy