Wykład specjalny podczas XIII Festiwalu Nauki

Sedecznie zapraszamy wszystkich młodych miłośników nauki wraz z rodzicami na niezwykły wykład organizowany w ramach XIII Festiwalu Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przygotowany przez prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzeja Katunina: "O zorzy polarnej, szalonych mostach i niezwykłych zdolnościach nietoperzy". Wykład odbędzie się w sobotę 25 marca w godz. 9.00 - 10.00 w sali 330. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o rezerwację miejsc.

Wykład  przedstawia  niezwykłe  zjawiska  przyrody  i  techniki  związane  z  drganiami mechanicznymi i akustycznymi. Omawia w szczególności istotę drgań oraz ich występowanie w otaczającym  nas  świecie,  pokazuje,  jak  bardzo  potężne  i  niebezpieczne  mogą  być  oraz  jak zwierzęta  potrafią  je  wyczuwać.  Przedstawiane  jest  zjawisko  rezonansu  mechanicznego  oraz postacie  drgań  własnych,  a  także  drgania  akustyczne  w  odniesieniu  do  muzyki  i  akustyki  w pomieszczeniach.  Pokazane  są  niezwykłe  zdolności  nietoperzy  oraz  jak  te  zdolności wykorzystują ludzie. Na koniec przedstawione są zagadnienia związane z powstawaniem zorzy polanej oraz jej związek z drganiami elektromagnetycznymi.

prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzej Katunin

Adiunkt w Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Do jego zainteresowań naukowych należą zagadnienia związane z mechaniką materiałów kompozytowych, oceną mechanizmów ich degradacji oraz badań nieniszczących. Autor lub współautor ponad 150 publikacji naukowych, w tym trzech książek. Laureat licznych nagród naukowych, w tym dwukrotny laureat konkursu na artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach", dwukrotny stypendysta programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, dwukrotny laureat nagrody Fiata za pracę magisterską i doktorską.

W celu zapisania się na wykład należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Aktualności