Doradca Zawodowy

Atuty kierunku:

- wykorzystanie w ramach zajęć testów predyspozycji zawodowych, osobowościowych, do badania kompetencji, m.in. test zdolności językowych, kwestionariusz radzenia sobie w sytuacjach stresowych CISS, skala I-E w pracy, kwestionariusz temperamentu PTS, wielowymiarowy kwestionariusz preferencji, test orientacji życiowej LOT-R,

- udostępnianie słuchaczom gotowych  scenariuszy ćwiczeń,

- zajęcia praktyczne, m.in. symulacje rozmowy kwalifikacyjnej, case studies.

Rekomendacja:

"Wiedza zdobyta na studiach jest szczególnie przydatna w dobie dynamicznego rynku pracy, wymagającego od młodych ludzi systematycznego doskonalenia swoich kompetencji i podnoszenia kwalifikacji.  Jednocześnie wskazano nam na krytyczne sytuacje, związane z bezrobociem i wszystkimi jego aspektami, zwracając uwagę jak trudno jest po wielu latach wrócić do dającej zadowolenie aktywności zawodowej."

Alicja Biegańska

Dyrektor Zespołu  Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

CEL:

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do zawodu doradcy zawodowego, pracującego zarówno w instytucjach rynku pracy, jak i w placówkach oświatowych. Studia pokazują zadania doradcy zawodowego z perspektywy szeroko rozumianych zadań systemu edukacji i uwzględniają specyfikę pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi we współczesnej gospodarce.

Program studiów jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

UCZESTNICY:

Uczestnikami studiów mogą zostać absolwenci studiów magisterskich i wyższych studiów zawodowych, którzy ukończyli kierunek lub specjalność zbliżoną zakresem merytorycznym do studiów podyplomowych (np. psychologię, pedagogikę, socjologię, historię, geografię, ekonomię, przedsiębiorczość, WOS, filozofię, kulturoznawstwo, bibliotekoznawstwo, informację naukowo-techniczną, informatykę, wychowanie w rodzinie).

KWALIFIKACJE I KOMPETENCJE:

Studia przygotowują absolwentów do pełnienia funkcji doradcy zawodowego, uwzględniając interdyscyplinarny kontekst współczesnego poradnictwa zawodowego łączą w sobie zagadnienia z zakresu poradnictwa z nowymi trendami w psychologii, socjologii, pedagogice i polityce społecznej i uwzględniają ich znaczenie w procesie rozwoju nowoczesnego poradnictwa kariery. Absolwenci studiów będą potrafili przygotować uczniów szkół oraz studentów uczelni wyższych do świadomego planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej, zastosować formy i metody prowadzenia orientacji zawodowej w organizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa dla różnych poziomów kształcenia, zastosować technologię komputerową i informacyjną na stanowisku doradcy zawodowego w szkole lub innej placówce edukacyjnej. Ponadto nabędą wiedzę i kompetencje, pozwalające na pracę z osobami bezrobotnymi, przeznaczonymi do zwolnienia bądź przekwalifikowującymi się w takich jednostkach jak urzędy pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa społecznego.

WYKŁADOWCY:

Zajęcia prowadzone są przez wykładowców akademickich oraz praktyków życia codziennego m.in. przez pracowników Urzędu Pracy, akredytowanych doradców zawodowych.

Wśród kadry:

mgr Agata Hagno- doradca personalny, wieloletni praktyk, absolwentka wielu kierunków studiów m.in.: MBA Franklin University Wrocław, Prezes DPM Sp. z o.o.

mgr Monika Stankiewicz- doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy specjalista z zakresu poradnictwa zawodowego w Polsce, jak również w krajach Unii Europejskiej

mgr Magdalena Kot- Radojewska- kierownik Biura Karier i Promocji WSB, spreja lista w zakresie aktywnych metod poszukiwania pracy oraz aktywnych metod pracy z uczniem

mgr Gertruda Wieczorek- pedagog, wykładowca akademicki, specjalista w zakresie zawodoznawstwa

PROGRAM:

25. Semninarium dyplomowe
26. Zasady pracy z grupą - warsztaty
27. Praktyka doradcza

Studia kończą się napisaniem pracy końcowej, bez jej obrony.

Bonifikaty - sprawdź, która jest dla Ciebie najbardziej korzystna!

2380

2770

2640

2640