Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Konferencja „Sądy dla obywateli”

26 czerwca 2019 r. w Akademii WSB odbędzie się konferencja „Sądy dla obywateli” dotycząca znaczenia mediacji oraz zmian w polskich sądach. Organizatorem wydarzenia jest Pani Barbara Dolniak - polska prawniczka, sędzia, od 2015 roku poseł i wicemarszałek Sejmu VIII kadencji. 

 

Program konferencji:

 

9.30 - 10.00 - Rejestracja gości

 

10.00 - 10.15 - Wystąpienie Pani Marszałek Barbary Dolniak

 


10.15 - 11.10 - Panel pierwszy pt.: „Sądy a gospodarka”

 

Paneliści:

 • r.pr. Tomasz Sadowski, Adiunkt w Katedrze Zarządzania Akademii WSB
 • Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
 • Mec. Monika Przewłocka, Katedra Zarządzania Akademii WSB
 • Ekspert - Pani Barbara Dolniak - polska prawniczka, sędzia, od 2015 roku poseł i wicemarszałek Sejmu VIII kadencji 


Panel "Sądy a gospodarka" to część poświęcona przedsiębiorcom oraz problemom, z jakimi borykają się w polskich sądach. Zaproszeni paneliści postarają się ocenić, czy polski wymiar sprawiedliwości sprzyja rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, czy jest jednak zupełnie inaczej, czy małe, średnie, ale i duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na odformalizowane procedury, czy jednak kwestie rejestrowe i sądowe są zbyt skomplikowane - goście spojrzą również na gospodarkę i sądownictwo z perspektywy prawa pracy, pracownika i pracodawcy
Omówione zostaną także praktyczne elementy prowadzenia działalności gospodarczej, kwestie kontroli, spraw podatkowych, spraw przed ZUS, a także postępowań sądowych i procedury jaka jest przewidziana dla przedsiębiorców.
Ważny aspekt to także zestawienie przedsiębiorcy w sądzie oraz przedsiębiorcy np. w Sądzie Arbitrażowym, czy sądzie polubownym.

 

Przerwa kawowa - 10 min.
 


11.20 - 12.15 - Panel drugi pt.: „Mediacja i pozasądowe sposoby rozstrzygania sporów”

 

Paneliści:

 • Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, Centrum Mediacji przy Związku Pracodawców LEWIATAN
 • dr n. prawnych Grzegorza Frączek, Centrum Szkoleń Prawnych
 • Przemysław Schmidt, prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan
 • mec. Łukasz Staszel, Katedra Zarządzania Akademii WSB
 • Ekspert - Pani Barbara Dolniak - polska prawniczka, sędzia, od 2015 roku poseł i wicemarszałek Sejmu VIII kadencji 


Panel poświęcony alternatywnym metodom rozwiązywania sporów cywilnych, rodzinnych, ale i gospodarczych pomiędzy stronami. Paneliści skupią uwagę na plusach mediacji w kontrze do sądów – omówione zostaną koszty mediacji, szybkość postępowań mediacyjnych, rola mediatora, ale także kto może zostać mediatorem oraz gdzie można znaleźć mediatorów, aby uzyskać od nich nie tylko wyczerpującą informację praktyczną na temat mediacji, ale także móc zdecydować się na ten sposób rozwiązania sporu. Z
aproszeni do panelu goście będą mogli również nadmienić o Punktach Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego a także o tym, iż od stycznia 2020 r. mediacja będzie całkowicie bezpłatna w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej.

 
Przerwa kawowa - 10 min.

 

12.25 - 13.20 Panel trzeci pt.: „Sąd widziany oczami sędziego, prokuratora i pełnomocnika”

 

Paneliści:

 • Iwona Palka, prokurator w stanie spoczynku
 • adw. Romana Kusza, ORA Katowice
 • Krystiana Markiewicz, Iustita Polska
 • Ekspert - Pani Barbara Dolniak - polska prawniczka, sędzia, od 2015 roku poseł i wicemarszałek Sejmu VIII kadencji 


Panel ten będzie traktował o perspektywie postrzegania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zaproszeni paneliści poruszą również kwestię dotyczącą ewentualnych reformy sądownictwa oraz przyszłości polskich sądów w dobie konieczności przyspieszenia toczących się postępowań. Każdy z panelistów w kilku słowach zobrazuje jego perspektywę sądu oraz opowie o tym, co powinno się zmienić, żeby usprawnić postępowanie oraz jak aktualnie wygląda jego praca.

13.20- Dyskusja

REJESTRACJA

Powrót do: Start » Uczelnia » Wkrótce w Akademii WSB

 

Nasi partnerzy