Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Unia Europejska po Traktacie Lizbońskim - europoseł dr Jan Olbrycht gościem X Festiwalu Nauki

Bardziej demokratyczna, obywatelska i przejrzysta? A może zbiurokratyzowana i ograniczająca suwerenność państw członkowskich? Dokąd zmierza Unia Europejska?

 

W sobotę 29 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej gościł dr Jan Olbrycht, socjolog, od 2004 r. eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego, który spotkał się z uczestnikami X Festiwalu Nauki, by wygłosić wykład pt. "Unia Europejska po Traktacie Lizbońskim".

 

Podczas prelekcji obecni byli także przedstawiciele władz Uczelni: prof. dr nadzw. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor WSB, dr inż. Piotr Pikiewicz, Prorektor ds. Wdrożeń i Innowacji oraz dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju. 

 

Traktat Lizboński wszedł w życie 1 grudnia 2009 r. To historyczne wydarzenie zakończyło pięcioletni okres zmagania się Europy o stworzenie ram jej funkcjonowania po wielkim rozszerzeniu na początku XXI wielu. Zapisy dokumentu na nowo zdefiniowały określone w połowie ubiegłego stulecia wyzwania przed jakimi stoi Europa. Traktat przyjęło 27 państw. Popularyzacja zasad regulujących działalność Unii Europejskiej, wpływa na zwiększenie świadomości  i aktywności Obywateli Europy, na rzecz których prelegent X Festiwalu Nauki działa od lat.

 dr Jan Olbrycht - socjolog,  polityk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna, były radny Sejmiku Województwa Śląskiego, ekspert w zakresie funduszy europejskich. W marcu br. odebrał nagrodę przyznawaną najbardziej pracowitym, ale i najbardziej wpływowym posłom. Nagrodę przyznaje dwutygodnik The Parlimanet Magazine, ale wyboru laureata dokonują posłowie. Co warto dodać, poseł Jan Olbrycht otrzymał tę nagrodę po raz drugi, a po raz czwarty był do niej nominowany. 

Festiwal Nauki odbywa się we współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

 

Szczegóły:

 

 

X Festiwal Nauki

 

 

VI Festiwal Nauki w Cieszynie

 

 

II Festiwal Nauki w Olkuszu

 

 

I Festiwal Nauki w Żywcu

 

 

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy