I Ogólnopolski Kongres Energetyczny w WSB - podsumowanie

Nowoczesne metody pozyskiwania energii, czyste technologie w górnictwie, perspektywy energetyki jądrowej i gazowej oraz potencjał współpracy sektorów biznesu i nauki w zakresie innowacyjnych technologii energetycznych - to tematyka poruszana w trakcie I Ogólnopolskiego Kongresu Energetycznego, który odbył się w 14 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W ramach Kongresu odbył się V Ogólnopolski Konkurs „Z energetyką w przyszłość”, którego organizatorem było IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Celem cyklicznej inicjatywy jest popularyzacja nauk ścisłych i technicznych i zachęcenie młodzieży do studiowania kierunków ścisłych poprzez poznanie różnych form pozyskiwania energii, zagrożeń i pozytywnych stron energetyki konwencjonalnej i nowoczesnych technologii energetycznych. Patronat Honorowy nad konkursem objął prof. Jerzy Buzek.

Wśród prelegentów Kongresu znaleźli się, m.in.: prof. dr hab. Jan Kisiel, dr Arkadiusz Bubak z  Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego,  prof. dr hab. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr Joanna  Kurowska-Pysz, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Moderatorem debaty pt. „Przyszłość polskiej energetyki”  był dr Robert Rajczyk z WSB.

Podczas Kongresu nagrodzono finalistów konkursu „Z energetyką w przyszłość”. Na liście zwycięzców znaleźli się:

I miejsce: Marcelina Kasprusz, Patryk Rzepczyk , II LO Tarnowskie Góry (opiekun Jolanta Monkos),

II miejsce: Klaudia Bednarska, Izabela Miłkowska, II LO Częstochowa (opiekun Edyta Rećko),

III miejsce: Kamil Wojtkiewicz, Mariusz Wyrzykowski, VI LO ze Szczecina (opiekun dr Aneta Mika),

Wyróżnieni: Adam Wolanowski, Radosław Słowiański, II LO Kwidzyn (opiekun Maria Kołłupajło),

Kamila Czerniak, Kamila Piętka, IV LO Olkusz (opiekun Katarzyna Stochel).

W konkursie na plakat "Z energetyką w przyszłość" zwyciężyli:

I miejsce: Nikol Sieradzka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Porębie,

II miejsce: Szymon Frohlich z ZSZ w Rybniku,

III miejsce:  Mateusz Rusek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących  w Krakowie.

Wyróżnienia za plakat konkursowy otrzymali:

Kamila Stróżak z II LO w Kwidzynie,

Mariusz Kij z IV LO w Bielsku Białej,

Ilona Dąbrowska z ZSZ Ponadgimnazjalnych w Gryficach,

Anna Lech z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie,

Adrianna Szczucka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Piotrkowie Trybunalskim.

W dodatkowej kategorii na najlepszą prezentację uczniów z terenu województwa śląskiego nagrodzono:

Adama Marchewkę i Pawła Wasiewicza z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu.

Laureaci konkursu wyjadą do Brukseli, gdzie zwiedzą m.in. Parlament Europejski.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności