Współczesne zmiany klimatu i ekstrema pogodowe - wykład

10.00-11.00
Sala: Audytorium Maximum; WSB

W ramach wykładu przedstawione zostaną najistotniejsze zmiany klimatu w ostatnim tysiącleciu. W okresie tym wyróżnia się trzy fazy: ocieplenie średniowieczne, ochłodzenie zwane „małą epoką lodową" w latach ok. 1300-1850 oraz współczesne ocieplenie. Najtrudniejsza do ustalenia jest rola działalności gospodarczej człowieka i jej udział w generowaniu współczesnego ocieplenia. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane wybrane zjawiska pogodowe, wyrządzające największe szkody człowiekowi i gospodarce: cyklony tropikalne, duże opady wywołujące powodzie, burze i zjawiska im towarzyszące (trąby powietrzne, huraganowe wiatry, deszcze nawalne i gradobicia).

prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź - geograf, klimatolog, założyciel i kierownik Katedry Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności; prowadzi badania w zakresie klimatologii synoptycznej obszarów górskich i polarnych, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk ekstremalnych i zmienności klimatu.

Powrót do: Start » Festiwal Nauki » Program » 25 marca 2011