Stowarzyszenie "Rodacy" Partnerem projektu "Wiedza bez barier"

Związek Polaków na Łotwie powstał w 1990 z przekształcenia Towarzystwa Kultury Polskiej, stając się prawnym spadkobiercą polskich organizacji przedwojennych (1900-1941). Jego celem jest uchronienie od zaniku tożsamości Polaków, rozwój językowy, identyfikacja i ochrona polskich zabytków na Łotwie. Cele realizowane są m.in. poprzez działania w obszarze edukacji osób dorosłych.

Oddział Stowarzyszenia Polaków „Rodacy” w Jekabpilsie działa już 25 lat i liczy 50 osób. Działalność edukacyjną na rzecz dorosłych prowadzi przede wszystkim poprzez aktywność w obszarze kultury i folkloru. Od 2011 roku przy Towarzystwie aktywnie działa zespół śpiewaczy, który w repertuarze ma polskie pieśni ludowe, biesiadne oraz pieśni w języku łotewskim, łatgalskim, białoruskim i rosyjskim. Równocześnie działa również zespół taneczny, który tańczy poloneza, mazura, kujawiaka oraz tańce stylizowane na tańce żydowskie. Bardzo aktywny jest udział zespołów w lokalnym i regionalnym życiu kulturalnym, wiele razy w roku występują przed widownią lokalną w mieście i okolicy. Dla szerokiej publiczności organizują obchody polskich dożynek i koncert z okazji Dnia Niepodległości Łotwy i Polski. Biorą też udział w imprezach organizowanych przez inne związki narodowe (białoruski, rosyjski, ukraiński), prezentując polską pieśń, taniec, obrzędy i zwyczaje. Oddział organizuje Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej, w którym biorą udział chóry i zespoły z Łotwy i Litwy. W roku 2013 zespoły wygrały eliminacje okręgowe i koncertowały w Rydze na Łotewskim Festiwalu Pieśni i Tańca.

W ostatnich latach Stowarzyszenie „Rodacy” zorganizowało lub wzięło udział w różnych formach edukacyjnych, m.in.: Festiwalu Kolęd w Krasławie, Festiwalu Piosenki Biesiadnej „W piwnicznej Izbie”, konferencji Związku Polaków na Łotwie, wieczorze literackim, międzynarodowym festiwalu pieśni sakralnej, XIII Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sokołowie Podlaskim, Festiwalu Kultury Polskiej w Posiniu, dożynkach, rocznicy odzyskania niepodległości, dniu otwartych drzwi i czterech zagranicznych wizytach studyjnych. W okresie wakacji letnich organizowane są obozy tematyczne i zajęcia dla młodzieży i dorosłych, których celem jest zaznajomienie z tradycjami i śladami polskości na Łotwie i aktywna turystyka (wikliniarstwo, rękodzieło, biegi na orientację, obozy przetrwania, wycieczki szlakami polskości po Łatgalii – dawnych polskich Inflantach). Wśród działań realizowanych na rzecz edukacji osób dorosłych są również imprezy integracyjne i okolicznościowe, spotkania połączone z seminariami i dyskusjami tematycznymi z udziałem zaproszonych gości, a także wycieczki edukacyjne.

Stowarzyszenie „Rodacy” prowadzi nauczanie języka polskiego i kultury polskiej w szkółce sobotnio-niedzielnej od podstaw i w grupie zaawansowanej. Dążeniem Oddziału jest docieranie do osób dorosłych, w tym starszych, znających lub pamiętających język polski jeszcze z domów rodzinnych, ale także do dzieci i młodzieży - przedstawiciele wszystkich tych grup są uczniami szkółki. Poznanie języka przodków nie tylko pozwala młodym ludziom o polskich korzeniach odzyskać i utrzymać świadomość i tożsamość narodową, ale także przynosi dodatkowe korzyści zwiększając ich szanse na rynku pracy (Jekabpils jest miastem o wysokiej stopie bezrobocia).

Powrót do: Start » Erasmus + Wiedza bez barier - innowacyjne metody nauczania osób dorosłych » Nasi partnerzy