O inicjatywie słów kilka

Głównym celem Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu, z których pierwszy (w Dąbrowie Górniczej) ruszył już w roku 2008, jest rozbudzenie aktywności poznawczej wśród dzieci w wieku 6-12 lat, ich rozwój intelektualny i emocjonalny poprze przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki.

W ramach działających już 17 Uniwersytetów Dziecięcych WSB w Dąbrowie Górniczej, Cieszynie, Żywcu, Łazach, Świętochłowicach, Siemianowicach Śląskich, Psarach, Myszkowie, Bobrownikach, Zawierciu, Chorzowie, Olkuszu, Ogrodzieńcu, Czeladzi, Mierzęcicach, Ożarowicach i Sławkowie studiuje obecnie ponad 2 500 młodych pasjonatów nauki.

Dla naszych młodych studentów przygotowaliśmy nie tylko comiesięczne wykłady ze znanymi osobistościami świata nauki i sztuki, ale także bardziej kameralne i aktywizujące ćwiczenia - warsztaty, odbywające się w różne dni tygodnia, w godzinach popołudniowych.

Ponadto, proponujemy także zajęcia dla rodziców, którzy w ramach Akademii Rozwoju Rodzica mogą wraz ze swoimi pociechami uczestniczyć w interesujących spotkaniach.

Studenci uniwersytetów dziecięcych, podczas interaktywnych i interdyscyplinarnych wykładów oraz praktycznych warsztatów mają okazję poznać różnorodne zagadnienia, uzupełnić dotychczasową wiedzę, ale przede wszystkim rozwijać pasje, zainteresowania oraz poznawać tematy, które dotychczas były dla nich nieznane.

Uniwersytety dziecięce pomagają także pokonywać opór w stosunku do trudnych lub nielubianych przez dzieci tematów – „antytalenty” matematyczne nagle zaczynają interesować się zagadkami logicznymi, fraktalami, eksperymentami fizyczno-chemicznymi i astronomią, inni odnajdują w sobie duszę artysty lub zamiłowanie do nauk przyrodniczych – anatomii, botaniki lub nauk o ziemi.

Dzieje się tak za sprawą doświadczonych pracowników naukowych i dydaktyków akademickich z całej Polski, którzy w ramach Uniwersytetów Dziecięcych WSB w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci prezentują wybrane zagadnienia w oparciu o klasyczny podział wiedzy na nauki przyrodnicze, formalne, humanistyczne, społeczne i politechniczne. Wspierani przez przygotowane prezentacje multimedialne, filmy, liczne pomoce dydaktyczne, eksponaty, doświadczenia i wykonywane eksperymenty, docierają do wyobraźni i umysłów nawet 6-latków.

Z Uniwersytetami Dziecięcymi Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej współpracują m.in. tak znakomici eksperci i dydaktycy jak prof. Ewa Bartnik, prof. Katarzyna Popiołek, prof. Jacek Wódz, prof. Irma Kozina, prof. Mirosław Kisiel, prof. Jerzy Żaba, prof. Grzegorz Karwasz, dr Edyta i Wojciech Sierkowie, dr Anna Watoła, dr Mirosław Leśniok, dr Andrzej Kędziorski, dr inż. Grzegorz Sierpiński, dr inż. Andrzej Katunin, dr Bożena Kubiczek czy dr Dominika Siewniak-Maciuszek.

Uniwersytety Dziecięce Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej to także wspaniała lekcja umiejętności społecznych – dzieci podczas zajęć, w których uczestniczą bez obecności rodziców, nabierają pewności siebie, nawiązują kontakty z rówieśnikami, dzielą z nimi zainteresowania. W ramach realizowanych projektów (np. Akademia Młodego Wykładowcy, Konferencje Naukowe Dzieci i Młodzieży) młodzi studenci mają także możliwość przygotowywania własnych prezentacji naukowych i wygłaszania wykładów dla swoich rówieśników. W ten sposób studenci zdobywają dodatkowe doświadczenia i zdobywają kompetencje w zakresie przygotowywania prezentacji, przekazywania informacji, opanowywania stresu, nabierają wiary we własne siły, oraz oczywiście są motywowani do nieustannego pogłębiania wiedzy i zainteresowań.

W Wyższej Szkole Biznesu każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy!

Dąbrowa Górnicza

Cieszyn

Łazy

Świętochłowice