8.03.2018

Otwarcie konferencji

(Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, AUD D, godz. 11:00)

Wykłady wprowadzające:

Motto: „…najwięcej zależeć będzie od dobrego uporządkowania funkcyj i zajęć w przedsiębiorstwie i od rozumnej, energicznej i wytrwale prowadzonej pracy zarządu” (Edwin Hauswald)

Prowadzący: Prof. Marek Lisiński (UE w Krakowie)

1. Prof. Grażyna Gierszewska (PW) „Wiedza – fundament sprawnej organizacji
  2. Prof. Leszek Pacholski (PP) - „Perspektywy zmiany paradygmatów organizacji procesów wytwarzania”
  3. Prof. Anna Francik (WSB) – „Znaczenie zarządzania zasobami ludzkimi

Blok 1: Rozwój

Motto: „…prędkość prądów rozwojowych jest tak znaczna, że wiele poglądów i hipotez odnoszących się do zjawisk przemysłowych łatwo ulega przedawnieniu. Toteż do należytego ujęcia i zrozumienia spraw przemysłowych trzeba na ten dział patrzeć podobnie jak na znane nam dziedziny życia organicznego, drogą bowiem poglądów rozwojowych potrafimy wyjaśnić wiele na pozór nieuchwytnych i niezrozumiałych objawów i tworzyć sobie poglądy zgodne z rzeczywistością, nadające się do wysnuwania użytecznych wniosków na przyszłość.” (Edwin Hauswald)

Prowadzący: Prof. Anna Kosieradzka (PW)

1. Prof. Alojzy Czech (UEk Katowice) „Główne wątki dorobku Edwina Hauswalda”
  2. Prof. M. Lisiński (WSB) -. "25 ogólnych metod organizatorskich Edwina Hauswalda w metodologii pragmatycznej nauk o zarządzaniu"
  3. Prof. Leszek Kiełtyka (TNOiK) „Operacjonalizacja warunkiem koniecznym uprawiania nauk o zarządzaniu”
  4. Dyskusja

Blok 2: Technologia

Motto: „Wielki przemysł jest głównie wytworem nowoczesnej techniki, to też wysoki stan techniki jest jednym z głównych warunków powodzenia fabryki” (Edwin Hauswald)

Prowadzący: Prof. Leszek Kiełtyka (Prezes TNOiK)

1. Prof. Józef Matuszek (ATH) – „Skanowanie wielkoformatowe – zastosowanie współczesnych narzędzi projektowania zakładów przemysłowych
  2. Prof. Waldemar Jędrzejczyk (PCz) - „Informatyka w zarządzaniu – narzędzie czy środowisko”
  3. Prof. Cezary Orłowski (WSBwG) - „Od sieci neuronowych do relacji kognitywnych w zarządzaniu”
  4. Dr Małgorzata Sidor-Rządkowska (PW) – „Specyfika wyzwań zarządzania zasobami ludzkimi w gospodarce cyfrowej”
  5. Dyskusja

przerwa

Uroczystość wręczenia Nagrody gospodarczej im. prof. Karola Adamieckiego przyznawanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza

9.03.2018

(Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, AUD D, godz. 9:30)

Blok 3. Produkcyjność i produktywizm

Motto: „Powodzenie działalności gospodarczej i osiągnięcie oraz utrzymanie wyższego poziomu dobrobytu zależy, jak to pokazuje historja ludów, nie tylko od […] warunków i środków materialnych, ale także od pewnych ogólnych nastrojów i wielkich idei, porywających za sobą szerokie koła ludności” (Edwin Hauswald)

Prowadzący: Prof. Janusz Zawiła-Niedźwiecki (WZ PW)

1. Prof. Anna Kosieradzka (PW) - „Poprawa produktywności warunkiem wzrostu poziomu życia społeczeństw – od Adama Smith’a do Williama Deminga i Kaoru Ishikawy”
  2. Prof. Bożena Skołud, Prof. Aleksander Gwiazda  (PŚl) - „Wpływ metodologii projektowania procesów w organizacji na jej produktywność”
  3. Prof. dr hab. Janusz Czekaj (UEK w Krakowie) - "Wybrane aspekty analizy i dynamiki kosztów wytwarzania w ujęciu E. Hauswalda"
  4. Prof. Joanna Ejdys (PB) - „Presja na poprawę produktywności a społeczna odpowiedzialność biznesu”
  5. Dr inż. Janusz Marszalec (PW) – „Innowacyjność a przedsiębiorczość technologiczna – systemy kształcenia dla innowacyjności
  6. Dyskusja

przerwa

Blok 4: Nie tylko przemysł…

Motto: „Wyjątkowe znaczenie przedsiębiorczości nie ogranicza się do dziedziny przemysłu i handlu, bo i […] w urzędzie szkole, samorządzie, życiu społecznem i państwowem – wszędzie inicjatywa i sztuka działania przedsiębiorczych jednostek jest niezmiernie cenna” (Edwin Hauswald)

Prowadzący: Prof. Anna Kosieradzka (PW)

1. Prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna (WSB) „Dość granic – doświadczenia z projektów transgranicznych”
  2. Dr inż. Marcin Kotarba (PW) – „Transformacja cyfrowa (digital transformation) współczesnych organizacji
  3. Prof. Jarosław Domański (PW) - "Wartość społeczna działalności polskich organizacji non-profit"
  4. Dyskusja

Dyskusja podsumowująca

Prowadzący: Prof. Marek Lisiński (UE w Krakowie)

Uwaga: Wszystkie cytaty pochodzą z książki: E. Hauswald, Przemysł, Wyd. Gubrynowicz i Syn, Lwów 1926 (pisownia oryginalna).