I Festiwal Nauki w Cieszynie

Matematyki i informatyka

Generowanie zbiorów fraktalnych
Bryły, pola i objętości
Budowa i konfigurowanie sieci w oparciu o laboratorium CISCO
LINUX na pewno cię zaskoczy
BLENDER - grafika 3d

Ciekawa chemia

Zapraszamy na ciekawe doświadczenia chemiczne:
trochę ognia...
dymu... i wiele innych doświadczeń.

Biologia

SEKRETY BIOLOGII

"Biologia to nauka o życiu. Od wieków człowiek usiłował rozwiązac fascynującą zagadkę życia, a obserwacja i doświadczenie to główne źródła pogłębiania wiedzy biologicznej. Jeśli chcesz poczuc się jak badacz i baczny obserwator, skrzystaj z zajęc w pracowni biologicznej naszej szkoły - będziesz mógł samodzielnie wykonac różnorodne preparat i obejrzec je pod mikroskopem; dowiesz się jak wynalezienie mikroskopu wpłynęło na rozwój nauki na przestrzeni ostatnich wieków."
(czwartek)

Wykłady (aula):

GODZ. 10.00

DR MACIEJ WITKOWSKI
"PODAŻ I POPYT NA RYNKU DOBORU SEKSUALNEGO - SOCJOLOGICZNA WIZJA SENSU ŻYCIA"

GODZ. 12.00

PROF. JÓZEF MATUSZEK
"NOWE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE W PROCESACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM XXI WIEKU"

GODZ. 14.00

DR BOGDAN PLISZKA
"NIEZWYCIĘŻONY? - O TERRORYŹMIE SŁÓW KILKA"

Szkolenia:

GODZ. 8.30 - 12.30

MGR DOMINIK PENAR
"AUTOPREZENTACJA I KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA"

GODZ. 8.30 - 12.30

MGR KATARZYNA SIENKIEWICZ
"REKRUTACJA I SELEKCJA PERSONALNA... CZYLI JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ A NIE JAKĄKOLWIEK PRACĘ"

Języki obce

Język angielski
Lekcja języka angielskiego poświęcona będzie wybranym aspektom brytyjskiego systemu edukacji. Uczniowie zapoznają się z podobieństwami i różnicami pomiędzy polską a brytyjska szkołą, poznają typowy dzień ucznia, który nosi mundurek szkolny, zamiast piątki otrzymuje ocenę A, a na początku roku szkolnego nie musi kupować podręczników. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się także czy public school to szkoła prywatna czy państwowa i kiedy w Wielkiej Brytanii zdaje się A-levels.

Język francuski
Uczniowie klas pierwszych przedstawią swoje umiejętności, nie tylko językowe, prezentując francuską wersję popularnego programu "Mam talent". Będziemy podziwiać popisy aktorskie, wokalne, cyrkowe, ale również spore poczucie humoru młodych artystów. Na koniec publiczność wybierze najciekawszy występ wskazując zwycięzcę programu. Dobra zabawa gwarantowana! Zapraszamy!

AIKIDO
POKAZ (SALA GIMNASTYCZNA - CZWARTEK)

FIZYKA
Wyznaczanie prędkości światła - doświadczenie w laboratorium sterowanym na odległość.
Karta dźwiękowa komputera w doświadczeniach i pokazach z fizyki.

"...() Spróbujemy zmierzyć czas potrzebny światłu na przebycie kilku metrów w laboratorium znajdującym się około tysiąca kilometrów od nas, a wszystko powinno przebiegać w czasie rzeczywistym - to właśnie jest idea doświadczeń sterowanych na odległość, w skrócie RCL (ang. RCL - Remotely Controlled Laboratories)."

"Komputer może być bardzo użyteczny w pomiarach, ale oprócz samego komputera potrzebne są jeszcze dwie rzeczy: oprogramowanie i czujniki lub sondy, które przekazują informacje z otoczenia w formacie zrozumiałym dla komputera. Czy musimy jednak kupować drogie, specjalistyczne przyrządy?..."