23 marca 2017 roku

9.30 – 10.30

Wirtualizacja wczoraj i dziś

Dr Paweł Świtała

Specjalista w zakresie administracji systemami z rodziny Windows Server i Linux, adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej  Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Dyrektor Działu IT WSB, MCP, MCTS, MCITP.

Miejsce: sala 440, WSB

10:00-11:30 (I grupa)

12:00-13:30 (II grupa)

Eko Handmade

Warsztaty z twórczej ekologii czyli upcyklingu skierowane do młodszych dzieci. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak w twórczy sposób zamienić stare przedmioty codziennego użytku w nowe, ciekawe i własnoręcznie zrobione „dzieła sztuki”.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 6390301 marketing@biblioteka-dg.pl

11.00-12.00

Światy wartości w socjologicznym obiektywie

Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz

Socjolog, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Rady Naukowej Wydziału Filozofii Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze.

Miejsce: sala 122, WSB

12.00 – 14.00

Oczy zwierciadłem duszy. Stan naszych oczu jako odbicie konkretnych problemów zdrowotnych

Dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka

Okulistka, doktor habilitowana medycyny. Pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu AMD, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej.

W ramach wykładu:
• Pokaz gogli imitujących stany widzenia w różnych stadiach chorób narządu wzroku
• Pokaz możliwości psów – przewodników osób niewidomych

14.00 – 15.00

Jak „myśli” mózg? Wyższa czynność nerwowa

Dr hab. n. med. prof. nadzw. IO Dawid Larysz

Neurochirurg, neuropsycholog. Pracownik Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach. Specjalizuje się w neurochirurgii dziecięcej, neuroonkologii, leczeniu wad wrodzonych OUN, leczeniu wad wrodzonych czaszki - kraniosynostozy, zespołu Aperta, zespołu Crouzona. W grudniu 2014 roku przeprowadził z sukcesem niezwykle rzadką operację guza mózgu ze śródoperacyjnym wybudzeniem pacjenta.

Miejsce: sala 122 WSB

16.00-18.00

Podstawy fotografii „Zagadnienia z zakresu ekspozycji”. Warsztaty graficzne dla młodzieży (w wieku 14-17 lat)

Dariusz Kostecki ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny, prowadzi w MOPT Grafikę i Animację Komputerową i Fotograię dla dzieci i młodzieży

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 2625461

Teatr Pantoplast „Prezenty” (grupa młodsza)

Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna Dorota Zygmunt.

Choreografia, kultura słowa Artur Fredyk.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 2625461

Cykl zajęć w Dąbrowskim Obserwatorium astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Projekcja filmowa „Planety Pozasłoneczne”

Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów. Prezentacja

Pokazy Nieba

Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba w tym Planet: Merkurego, Marsa i Jowisza oraz obiektów mgławicowych i gromad gwiazd.

Dariusz W. Nelle

Konstruktor astronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórca Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagator budowy Dąbrowskiego Planetarium.

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

NOC NAUKOWA - REJESTRACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA / BRAK WOLNYCH MIEJSC
Specjalne wykłady popularnonaukowe

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... - kulisy kultowego programu TVP1

Łukasz Kowalski

Dziennikarz, reporter. Absolwent Akademii Dziennikarskiej TVP Katowice oraz kursu reżyserii w Centrum Sztuki Filmowej. Od blisko 10 lat związany zawodowo z Telewizją Polską. Autor ponad 150 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych na antenach TVP1 („Celownik”, „Polska Non Stop”), TVP2 („Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Kontakt”, „Reporter Polski”), TVP Info („Telekurier”). Wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, takich jak: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, czy Nagroda „Watergate”, przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

20.30-21.30

ROZUMIEĆ ZDJĘCIE. „Czytanie” fotografii dokumentalnej

Arkadiusz Gola

Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od osiemnastu lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach.

21.30-22.00 NOC Z KRYMINAŁEM

Ryszard Ćwirlej

Socjolog, reporter, wydawca i producent, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował kryminałem „Upiory spacerują nad Wartą”. Do dzisiaj jego dorobek literacki powiększył się jeszcze o trzy powieści, wszystkie osadzone w rzeczywistości PRL-u. Za „Ręczną robotę” otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2010. Ta sama powieść posłużyła w 2011 za kanwę największej produkcji w historii Teatru Polskiego Radia – serialu słuchowiskowego „Ręczna robota”, do którego zaangażowano 116 aktorów, a prace trwały dwa miesiące.