Konkurencje

KONKURENCJE

W IX Ogólnopolskim Turnieju Klas o Profilu Mundurowym uczestnicy będą rywalizować w następujących konkurencjach:

1. BIEG RZEŹNIKA
    Konkurencja sprawnościowa polegająca na wielokrotnym pokonaniu wyznaczonej trasy w jak najszybszym czasie. Za każdym biegiem odpada cała drużyna, której zawodnik wbiegł na metę ostatni. Oznacza to, że jeśli w wyścigu bierze udział np. 8 drużyn to biegów będzie 7- aż do wyłonienia zwycięskiego zespołu.

2. TOR PRZESZKÓD
    Zadanie polega na zespołowym pokonaniu specjalnego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Tor składa się z wielu przeszkód, których pokonanie wymaga od zawodników opracowania najbardziej optymalnej taktyki.

3. PRZEPRAWA
    Zadanie polega na jak najszybszym rozwiązaniu logicznej zagadki. Worki z piaskiem (symbolizujące postacie gry - ok 30 kg każdy) trzeba przeprowadzić przez umowną rzekę wyznaczoną dwoma liniami.

4. FORMOZA
    Zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu toru basenowego. Po drodze są dwa miejsca, które trzeba pokonać pod wodą (krótkie odcinki). Następnie na części głębszej basenu wyłowić 20 monet. Konkurencja odbywa się na czas. Stoper startuje od momentu ruszenia zespołu z części płytkiej basenu do momentu wyciągnięcia 20 monet na części głębszej. Jednocześnie startuje tyle drużyn ile jest torów.

5. PAJĘCZYNA
    Drużyna musi pokonać na czas pajęczynę uplecioną z linek bez ich dotykania.

6. KOMANDOS
    Celem konkurencji jest pokonanie specjalnego toru symulującego działania wojskowe w różnych warunkach, m.in woda, teren zurbanizowany, teren górski oraz przeszkody: wąskie tunele, wykopy, płoty. Na trasie działania uczestnicy wykonują elementy strzelania sytuacyjnego z broni ASG. Celność będzie miała wpływ na czas wykonania konkurencji.

7. PONTON
    Zadanie polega na jak najszybszym opłynięciu boi zakotwiczonej na zalewie.

8. UCIECZKA Z ZAMKU
    Zadanie polega na zjechaniu z wieży zamku na linach. Jednak w czasie zjazdu trzeba rozwiązać logiczna zagadke. Bez jej rozwiązania nie można wylądować na ziemi. Dodatkowo zjazd ma reżim czasowy, którego nie można przekroczyć, aby nie zostać zdyskwalifikowanym.

9. TRAWERS PAŁKIEWICZA
    Celem jest pokonanie trawersu linowego w specjalny sposób. W tej konkurencji również zawodnicy startują parami, a sędziowie sumują czas obu par razem.

10. WSPINANIE
    Wspinanie na skałę. Drużyna wspina się na skałę połączoną lonżą. Celem jest wspięcie się na szczyt w jak najkrótszym czasie.

11. NOCNY MARSZOBIEG
    W  terenie jest rozlokowanych kilkanaście punktów kontrolnych. Zadanie polega na ich znalezieniu w jak najkrótszym czasie. Drużyny otrzymają mapy z lokalizacjiami. W tewj konkurencji niezbędna jest umiejętność czytania mapy i posługiwania się kompasem.

12. MATRIX
    Drużyna ma ułożć pewien schemat (rodzaj specjalnych puzzli) w jak najkrótszym czasie, a następnie pokonać przeszkodę specjalną. Czas zostaje zatrzymany po pokonaniu przeszkody.

13. STRZELANIE
    Uczestnicy oddadzą 7 strzałów: 2 próbne oraz 5 punktowanych. Strzelanie odbywać będzie się z broni krótkiej w postawie stojącej z odległości 25m.

14. TEST WIEDZY

Zagadnienia obowiązujące do testu wiedzy:
    • Zwalczanie przestępczości zorganizowanej- instytucje odpowiedzialne
    • Misje pokojowe Sił Zbrojnych RP
    • Ataki terrorystyczne we współczesnym świecie
    • Fazy zarządzania kryzysowego
    • Umundurowanie SZ RP
    • Formacje podległe MSW
    • Zadania sił specjalnych
    • Uprawnienia Szefa Sztabu Generalnego WP
    • Znajomość nazwisk ministrów kluczowych resortów z punktu widzenia bezpieczeństwa
    • Zadania CBA
    • Uprawnienia straży gminnych
    • Definicja CIMIC
    • Rodzaje Sił Zbrojnych
    • Segregacja poszkodowanych podczas wypadku
    • Zasady korzystania ze sprzętu ochrony układu oddechowego
    • Oznaczanie materiałów szkodliwych i toksycznych
    • Działanie i zadania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
    • Data obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
    • Data wejścia Polski do NATO
    • Liczba szkół oficerskich w Polsce
    • Górna granica wieku żołnierza NSR
    • Odpowiedzialność za obronę kraju
    • Środki przymusu bezpośredniego i zasady ich użycia
    • Rodzaje służb w policji oraz czynności wykonywane w ramach zadań
    • Stopnie w policji
    • Profilaktyka

Rywalizacja odbywa się w zespołach 2-osobowych, maksymalnie z jednej szkoły 3 zespoły.