Czwartek 21 marca 2013r
Artykuły
Po co nam samorząd terytorialny?
10.00-11.00
Miejsce: WSB, sala 122
Po co nam samorząd terytorialny?
Niektórzy twierdzą, że najskuteczniejszą i najbardziej efektywną formą zarządzania państwem jest monarchia absolutna. Jest tańsza w utrzymaniu niż republika i odporna na kaprysy mieszkańców i ich zmienne upodobania. Zapewnia także ciągłość rządów, zamierzeń i realizacji długofalowej polityki. Na drugim końcu systemów zarządzania państwem znajduje się demokracja oraz samorządność terytorialna. Czy oddanie władzy w ręce lokalnej społeczności może przynieść więcej pożytku niż problemów? I jak wykorzystać ten „system”, by działał na naszą korzyść?
Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne
12.00-12.45
Miejsce: WSB, sala 123
Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne
Prezentacja rozpoczyna się od sformułowania dychotomii instytucjonalnej: niedoskonały rynek versus niedoskonałe państwo i - w konsekwencji - przyjęcia założenia o powszechnej współzależności błędów rynku i błędów państwa. W zgodności z fundamentalną neoklasyczną przesłanką, celem regulacji publicznej nie jest zastępowanie rynku, lecz jego szeroko rozumiane usprawnianie w zakresie funkcji koordynacyjnych i optymalizacyjnych.
czytaj więcej o Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne
Jak zbudować własne laboratorium systemów IT - nowe możliwość Cloud Computing
13.00-14.00
Miejsce: WSB, sala 122
Jak zbudować własne laboratorium systemów IT - nowe możliwość Cloud Computing
Dynamiczny rozwój technologii oraz internetu przyczynił się do powstania nowego modelu przetwarzania i przechowywania danych, bez potrzeby używania nośników zewnętrznych typu CD, DVD czy dyski stacjonarne. Nowy model przetwarzania danych oparty jest na przechowywaniu informacji w bankach danych, do których dostęp możliwy jest z każdego miejsca świata i jest niezależny od sprzętu z którego korzysta użytkownik. Zapraszamy na wykład, podczas którego dowiesz się, jakie nowe możliwości rodzi Cloud Computing.
czytaj więcej o Jak zbudować własne laboratorium systemów IT - nowe możliwość Cloud Computing
Łamanie haseł, nie ludzi – warsztat
14.30 - 15.30
Miejsce: WSB, sala 404
Łamanie haseł, nie ludzi – warsztat; sala 404; maksymalna liczba osób:15
Warsztat będzie poświęcony praktycznym zagadnieniom związanym z etycznym podejściem do uzyskiwania dostępu do zasobów chronionym hasłem..., którego nie znamy.
dr inż. Adrian Kapczyński - informatyk, adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, członek Sekcji Informatyki Sądowej PTI, członek Zarządu Oddziału Górnośląskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Osoba jako symbol w społeczności wielokulturowej. Na przykładzie znanych postaci Königshütte - Królewskiej Huty- Chorzowa
16.00-17.00
Miejsce: WSB, sala Audytorim C
Osoba jako symbol w społeczności wielokulturowej. Na przykładzie znanych postaci Königshütte - Królewskiej Huty- Chorzowa
Prosty znak graficzny, kolor lub słowa mogą być dużo bardziej wymowne niż całe księgozbiory. Symbole pojawiają się wszędzie tam, gdzie na długie opowieści nie ma miejsca i czasu, a gdzie przekazanie określonych treści jest istotne i uzasadnione. Znajdziemy je w Biblii, baśniach, współczesnej literaturze, ale także we współczesnej architekturze użytkowej i sztuce. Ale czy symbolem może być człowiek? I jakie wartości i idee musi reprezentować, aby być kimś więcej, niż tylko zwykłym śmiertelnikiem?