Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

22 marca 2012

Artykuły

Nano dla Mega Bogaczy, czyli o Nanotechnologii dla Ludzi Biznesu - wykład

godz. 10.00-11.15

 

Nanotechnologia to nowoczesna szeroka dziedzina nauki, stwarzająca nieograniczone możliwości. Oznacza cały zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). To inżynieria w bardzo małej skali. Jak tę nowoczesną technologię wykorzystują ludzie ze świata biznesu? Czy nanotechnologia oznacza makrozysk? Jakie firmy nanotechnologiczne funkcjonują w Polsce? Czy świat nanotechnologii, gospodarki i biznesu ze sobą współpracuje? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź podczas wykładu poświęconemu fascynującemu światu nanotechnologii.

czytaj więcej o Nano dla Mega Bogaczy, czyli o Nanotechnologii dla Ludzi Biznesu - wykład

Losy dąbrowskiej synagogi - wykład

godz. 11.00-12.00

 

Kiedy oraz przez kogo została zbudowana, jak wyglądała i gdzie znajdowała się dąbrowska synagoga? Czy w Dąbrowie Górniczej była tylko jedna bóżnica? Jakie przeznaczenie miał jej budynek w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu? Kiedy synagoga zniknęła z krajobrazu miasta? Jeśli chcecie Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na spotkanie poświęcone dziejom bóżnicy w Dąbrowie Górniczej.

czytaj więcej o Losy dąbrowskiej synagogi - wykład

Jak chronić dane osobowe?

godz. 11.00-12.30

 

Czy chciałbyś, aby informacje o twoich chorobach, stanie konta w banku, płaconych podatkach albo prywatne zdjęcia i e-maile zostały opublikowane w Internecie? Na pewno nie - dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych w formie elektronicznej, w tym również na nieużywanych już dyskach, płytach CD/DVD, czy pendrive'ach oraz takie niszczenie tych nośników, żeby nikt nie mógł dotrzeć do zapisanych na nich informacji. Wbrew pozorom skuteczne usunięcie danych jest prawdziwym problemem - ani formatowanie, ani czasem nawet duże zniszczenie dysku twardego nie są przeszkodą dla kogoś, kto jest zdeterminowany, aby odzyskać zawarte na nim dane. Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych w profesjonalnym laboratorium wynosi obecnie około 80%. Na ten wynik składają się również najcięższe przypadki, w których nośniki celowo zostały fizycznie zniszczone, spalone, roztrzaskane czy zalane. W większości tego typu przypadków dane wciąż można odzyskać - średnio w ciągu zaledwie 4 dni. Czy jest więc jakiś sposób, żeby nie dało się odzyskać danych? Tak - nośnik, na którym były zapisane musi przestać istnieć, dosłownie się rozpłynąć. Polscy naukowcy opracowali technologię, która pozwala właśnie to osiągnąć - dzięki technologii LiquiDATA dysk twardy zmienia się w ekologiczną ciecz, która po prostu nie jest już nośnikiem informacji, nie da się z niej odzyskać żadnych danych, a co więcej - jest ona przyjazna dla środowiska, gdyż może być zastosowana do oczyszczania ścieków. Niektóre urzędy, banki, sądy i szpitale już korzystają z tej technologii, czy twój też?

czytaj więcej o Jak chronić dane osobowe?

Wojna i ludobójstwo – krwawe pokrewieństwa - wykład

godz. 12.00-13.30

 

Ludobójstwo najczęściej kojarzy się z Holokaustem. Tymczasem nie tylko w czasie II wojny światowej różne nacje były skazane na wymordowanie. Nawet w latach dziewięćdziesiątych, mimo powszechnej ochrony praw człowieka i obywatela, byliśmy świadkiem ludobójstwa Hutu na Tutsi w Ruandzie przy biernej postawie wspólnoty międzynarodowej, ze Stanami Zjednoczonymi i Francją na czele. Wiele wskazuje na to, że w XXI wieku będziemy jeszcze nie raz świadkiem prób zniszczenia całych narodów i grup etnicznych.
Wykład poświęcony refleksji nad zjawiskiem wojny i ludobójstwa z perspektywy różnych dyscyplin humanistycznych. Czy wojna usprawiedliwia akty bestialstwa, okrucieństwa i przemocy? Jakie są uregulowania prawne dotyczące ludobójstwa? Jaka jest specyfika współczesnych form wojny? Dlaczego akty ludobójstwa wciąż się zdarzają?

czytaj więcej o Wojna i ludobójstwo – krwawe pokrewieństwa - wykład

Programowanie genetyczne - wykład

godz. 12.00-13.00

 

W algorytmach genetycznych sposób znalezienia rozwiązania naśladuje pewne procesy naturalne, mianowicie dziedziczenie genetyczne. Chromosomy - stałe składniki jąder komórkowych roślinnych i zwierzęcych - są podstawowymi nośnikami dziedziczonej informacji, czynników genetycznych (czynników dziedziczności), tj. genów. Geny są połączone w chromosomach liniowo. Głównym składnikiem chromosomów jest kwas dezoksyrybonukleinowy DNA, decydujący o ich roli w przekazywaniu genów, czyli w przenoszeniu informacji dziedzicznej. W wyniku krzyżowania się chromosomów rodziców potomek poprzez ich geny posiada cechy ojca i matki.
Algorytmy genetyczne wykorzystuje się do trudnych zadań z zakresu optymalizacji. Rozwiązanie zadania polega na przeszukiwaniu przestrzeni możliwych rozwiązań. Gdy przestrzeń ta jest duża i zadanie skomplikowane, to klasyczne metody nie gwarantują otrzymania rozwiązania optymalnego. Przestrzeń przeszukiwana jest przez tzw. chromosomy, które w trakcie obliczeń podlegają krzyżowaniu i mutacji. Programowanie genetyczne wykorzystuje się między innymi do znajdywania ekstremum globalnego funkcji wielu zmiennych, która posiada wiele ekstremów lokalnych. Podczas wykładu zostanie zaprezentowane działanie takiego programu komputerowego.

czytaj więcej o Programowanie genetyczne - wykład

Warsztaty bibliograficzne (bibliografia załącznikowa, normy, zasady opracowania różnych dokumentów) - warsztat dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

godz. 12.00

 

Oferta dla maturzystów, dotyczy tworzenia zestawienia bibliograficznego (literatury podmiotu i przedmiotu), wyszukiwania (gdzie, w jaki sposób) materiałów potrzebnych do prezentacji maturalnej oraz sporządzania poprawnych opisów.

 

 

czytaj więcej o Warsztaty bibliograficzne (bibliografia załącznikowa, normy, zasady opracowania różnych dokumentów) - warsztat dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Warsztaty astronomiczne

godz. 13.00-15.00

 

W ramach warsztatów zwiedzanie obserwatorium, teleskopowe pokazy plam Słonecznych 0,5m Cassegrain , teleskopowe pokazy Słońca w liniach wodoru H-alfa . Bezpośrednio po warsztatch odbedzie się projekcja filmu „Supernowe".

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne

Autystyczny umysł - wykład

godz. 13.30-14.45

 

W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost liczby osób z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pojawiło się nawet kontrowersyjne określenie „epidemia autyzmu". Przyczyny tego wzrostu nie zostały dotąd wyjaśnione. Zwrócono natomiast uwagę, że pewne charakterystyczne dla autyzmu cechy funkcjonowania (ujawniające się na przykład w budowaniu relacji społecznych, komunikowaniu się, przetwarzaniu informacji dotyczących innych ludzi i wglądu we własne przeżycia) występują u znacznie większej liczby ludzi niż ci, u których zdiagnozowano autyzm. W trakcie wykładu omówione zostaną deficyty neuropoznawcze obecne u osób z autyzmem i częściej niż przeciętnie w populacji stwierdzane u ich najbliższych krewnych (rodziców i rodzeństwa), a także wyniki badań nad tzw. współczynnikiem autyzmu, przeprowadzonych w dużych grupach polskich studentów.

czytaj więcej o Autystyczny umysł - wykład

Warsztaty fotograficzne

godz. 15.00-17.00

 

W jaki sposób postrzegamy i analizujemy obrazy? Czym jest informacja obrazowa? Co decyduje o tym, że zdjęcie staje się dziełem sztuki? Czym różni się fotografia od malarstwa? Czy artyści też pstrykają zdjęcia u Cioci na imieninach? Warsztaty to wspólna fascynująca podróż przez świat obrazu, która zaprowadzi uczestników do zaskakujących i nieoczekiwanych wniosków.

czytaj więcej o Warsztaty fotograficzne

Międzynarodowy Dzień Teatru dla młodzieży: Grupa parateatralna i quasikabaretowa „Jawny wałek” „soute z zimnej wody”

godz. 18.00

 

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, ul. 3-go Maja 30, Dąbrowa Górnicza; Sala Teatralna MOPT
Zapisy: MOPT, tel.: 32 262 54 61; mopt@poczta.wp.pl.

Warsztaty astronomiczne

godz. 19.00-21.00

 

Wieczorne pokazy nieba „Niebo nad nami"- teleskopowe pokazy Planet: Wenus, Mars, Jowisz, Saturn.

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy