Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

20 marca 2012

Artykuły

Dobroczynne skutki uderzenia w głowę – pokaz fizyczny

godz. 10.00-11.00

 

W tym roku mija 325 lat od wydania przez Isaaca Newtona dzieła „Philosophiae naturalis principia mathemathica" ( Matematyczne zasady filozofii przyrody), które zapoczątkowało naukowe spojrzenie na otaczający nas świat. Wykład z pokazami ilustrującymi prawa dynamiki przybliży zrozumienie treści zawartych w tym dziele. Przypomni, co łączy siłę z masą, dlaczego w samochodzie należy używać pasów bezpieczeństwa, dlaczego piloci myśliwców noszą obcisłe kombinezony ... i jak podrywać w tramwaju lub autobusie.

czytaj więcej o Dobroczynne skutki uderzenia w głowę – pokaz fizyczny

Studiuj z głową! Czy wiesz, co Cię czeka na uczelni? - debata panelowa

godz. 12.00-14.00

 

INAUGURACJA VIII FESTIWALU NAUKI

 

Wybór odpowiedniego kierunku i trybu studiów to nie tylko decyzja dotycząca edukacji przez najbliższe 3, 5 czy 7 lat. Określa on najczęściej ścieżkę kariery na większą część życia zawodowego, a jednocześnie... niczego nie gwarantuje. Czym się kierować, by wybrać dobrze? Czy na rynku pracy rzeczywiście nie ma miejsca dla absolwentów wyższych uczelni. Na co powinni zwrócić uwagę studenci i władze uczelni, aby jak najlepiej przystosować się do oczekiwań pracodawców? Czy współczesne szkoły wyższe są tylko przechowalnią czy inkubatorem dla młodych talentów? W które z innowacyjnych i tradycyjnych inicjatyw, podejmowanych przez wyższe uczelnie, warto się angażować, chcąc świadomie kreować swój wizerunek i ścieżkę rozwoju zawodowego? A może w ogóle nie warto już studiować? Zapraszamy do udziału w burzliwej debacie z ekspertami - przedstawicielami rynku edukacyjnego i pracy, którzy odpowiedzą na najważniejsze pytania rozwieją Wasze wątpliwości.

czytaj więcej o Studiuj z głową! Czy wiesz, co Cię czeka na uczelni? - debata panelowa

Starodruki - warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, klasy 4-6

godz. 12.00

 

Lekcja na temat starodruków z prezentacją multimedialną oraz możliwością obejrzenia starodruków ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.
Podczas zajęć uczestnicy uzyskają informacje o metodach druku oraz różnych jego rodzajach, poznają biografię Jana Gutenberga oraz Karola Estreichera- ojca bibliografii, zapoznają się pojęciami: druk, starodruk, rękopis, inkunabuł, reprint, bibliografia podmiotowa i przedmiotowa. Będą przedstawione także podstawowe informacje o zabytkach języka polskiego.

 

 

czytaj więcej o Starodruki - warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, klasy 4-6

Adrenalina a paralotniarstwo - czyli o sztuce przebywania w powietrzu - wykład

godz. 14.00-15.00

 

Paralotniarstwo to poznawanie świata z ptasiej perspektywy i odczuwanie przestrzeni wszystkimi zmysłami. Paralotniarstwo to sport, ale również sposób na życie. Latanie nieodmiennie wiąże się też z potrzebą poszukiwania wolności, zachwytem przestrzenią i przyrodą. I odczuwaniem zarówno przestrzeni, jak i drugiego człowieka. Wykładowca opowie o zasadach rządzących lataniem na paralotni, o zjawiskach i siłach to umożliwiających.

czytaj więcej o Adrenalina a paralotniarstwo - czyli o sztuce przebywania w powietrzu - wykład

Fotografia społeczna czy społeczeństwo w obiektywie? - dylematy i zapytania - wykład

godz. 16.00-17.00

 

Jak wizualnie udokumentować życie społeczne? Czy relacje międzyludzkie, emocje i uwarunkowania kulturowe można uchwycić na zdjęciu? Sztuki tej naukowcy próbują od samego początku rozwoju techniki otrzymywania obrazu poprzez naświetlanie materiałów światłoczułych, czyli fotografii. Wcześniejsze „szkiełko i oko" badacza zjawisk społecznych zostało zastąpione przez kliszę, na której mógł on obiektywnie utrwalić obraz. W badaniach społecznych fotografia już od XIX wieku wykorzystywana jest do dokumentowania życia pierwotnych plemion czy rewolucyjnych zmian kulturowych. Dzięki temu materiałem badawczym stały się nawet najbardziej ulotne dla oka chwile. Jednak czy fotografowanie życia społecznego, związane z tym podglądanie i wymuszone uczestnictwo, nie budzi sprzeciwów natury etycznej? Czy naukowcy i badacze są w stanie ustrzec się od subiektywnej analizy i interpretacji zapisanej na kliszy chwili? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo na wykładzie poświęconym zastosowaniu fotografii w badaniach społecznych.

czytaj więcej o Fotografia społeczna czy społeczeństwo w obiektywie? - dylematy i zapytania - wykład

„Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce…” – psychologia osiągania celów wg NLP czyli o tym… …jak w końcu zacząć osiągać cele, spełniać pragnienia i cieszyć się życiem.

godz. 16.00-20.00

 

Być może zdarzają Ci się takie momenty, w których, niesamowicie nie chce Ci się nic robić. Kiedy czujesz, że oddałbyś/oddałabyś wszystko, by tylko nie siadać do pracy. Gdy masz dosyć wykonywania swoich zadań i czynności. Każdy z nas miewa takie momenty... Problem pojawia się wtedy, gdy częściej zaczyna nam się "nie chcieć" niż "chcieć"... Co w takiej sytuacji zrobić? Zapraszam Cię do spotkania na którym dowiesz się jakie mogą być powody dla których Ci się „nie chce" i jak możesz sobie z tym poradzić.

 

 

czytaj więcej o „Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce…” – psychologia osiągania celów wg NLP czyli o tym… …jak w końcu zacząć osiągać cele, spełniać pragnienia i cieszyć się życiem.



 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy