O Festiwalu Nauki

Słowo od Organizatorów:

Festiwal Nauki, który po raz szesnasty zagości w Dąbrowie Górniczej, to tradycyjnie punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników wiedzy i informacji o tym, z czym mierzy się współczesna nauka. Przez kilkanaście lat Festiwal rozbudowywał swoją ofertę, ewoluował i wychodził poza standardowe ramy wydarzeń popularyzujących wiedzę. Dziś mieni się pełną paletą naukowych barw, dotyka licznych dziedzin – ekonomii, informatyki, psychologii czy filozofii. Uczestnicy festiwalowych wydarzeń jak zwykle mogą liczyć na bezpłatne spotkania, wykłady i warsztaty pełne inspirujących i śmiałych przemyśleń, podanych w ciekawy i przystępny sposób. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Akademią WSB i cieszę się, że miasto może nie tylko współorganizować to przedsięwzięcie, ale także aktywnie włączać w nie swoje instytucje.

Marcin Bazylak
Prezydent Dąbrowy Górniczej

Inicjując pierwszy Festiwal Nauki 16 lat temu moim marzeniem było pokazanie i promowanie osiągnięć naukowych w przystępny i przyjazny sposób jak najszerszemu gronu odbiorców w każdym wieku. Człowiek z natury jest ciekawy, chce się rozwijać, poznawać otaczającą go rzeczywistość i lepiej ją rozumieć. To dlatego zrodziła się ta inicjatywa, która od razu uzyskała wsparcie Władz Miasta Dąbrowa Górnicza i stała się świętem Nauki i inspiracją.

XVI Festiwal Nauki, organizowany przez Akademię WSB i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w południowej Polsce. Wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury oraz popularyzatorzy w wyjątkowy, ciekawy sposób zaprezentują obszary zainteresowań naukowych. To pasjonaci nauki, którzy wzbogacają ciekawość i udowadniają, że odkrywanie świata nie odbywa się tylko w laboratorium. Get ready for more.

dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB
Rektor Akademii WSB

ZAPISZ SIĘ na 16. Festiwal Nauki - kliknij tutaj

Wydarzenia 16. Festiwalu Nauki, zaplanowane w terminie 9-15 marca 2020 r., odbędą się równolegle w Dąbrowie Górniczej (w siedzibie Akademii WSB oraz w placówkach partnerskich) oraz Wydziałach Zamiejscowych uczelni w Cieszynie, Żywcu, Krakowie i Olkuszu. W ciągu 9 dni festiwalowych zorganizowanych zostanie około 150 spotkań (wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe).

Wśród Prelegentów:

• Marcin Wyrostek
  • Piotr Zieliński
  • Marek Zuber

Wydarzenia w ramach XVI Festiwalu Nauki są dla uczestników bezpłatne i mają charakter otwarty. Spotkania festiwalowe kierowane są do mieszkańców Dąbrowy Górniczej, niezależnie od ich wieku, wykształcenia czy zainteresowań. O potrzebie organizacji Festiwalu Nauki świadczy niesłabnące zainteresowanie organizowanymi wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi. W ciągu poprzednich 15 edycji w Festiwalu uczestniczyło łącznie 200 000 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, aktywni zawodowo mieszkańcy aglomeracji śląskiej oraz seniorzy. W organizację od lat aktywnie włączają się m.in.: Muzeum Miejskie Sztygarka, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Dąbrowskie Obserwatorium Astronomiczne, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Centrum Sportu i Rekreacji. Dzięki wzorowej współpracy instytucji miejskich w ramach Festiwalu Nauki Dąbrowa Górnicza postrzegana jest jako miasto atrakcyjne, akademickie, zaangażowane w podnoszenie jakości życia mieszkańców i budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym programem 16 Festiwalu Nauki i uczestnictwa w wybranych spotkaniach.

mgr Katarzyna Zając
Koordynator 16 Festiwalu Nauki Akademii WSB