Pytania i odpowiedzi

Akademia Maluszka WSB w pytaniach i odpowiedziach

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania rodziców i opiekunów. Jeśli wśród nich nie ma informacji, których Państwo poszukiwali, bardzo prosimy o kontakt:

- telefoniczny: 785-558-831, 885-577-200

- e-mailowy: akademiamaluszka@wsb.edu.pl

Dlaczego wiodąca uczelnia akademicka w regionie zdecydowała się uruchomić żłobek?

W 2013 roku zainaugurowaliśmy wielokrotnie nagradzany projekt „Mama i tata idą na studia”. Program kompleksowo wspiera studiujących rodziców. Jako jedna z pierwszych uczelni w kraju otworzyliśmy Pokój Rodzinny, w którym można przewinąć, nakarmić malucha czy chwilę z nim pobyć z dala od uczelnianego zgiełku. Projekt obejmuje też korzystne bonifikaty dla rodziców, udogodnienia w indywidualnej oragnizacji studiów. Idea żłobka dla dzieci studentów i pracowników Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej była naturalnym elementem programu „Mama i Tata idą na studia”.

Kto może ubiegać się o miejsce w Akademii Maluszka WSB?

Czekamy na wszystkie dzieci w wieku od 1-3 lat. Przy zapisach do żłobka nie obowiązuje rejonizacja, forma zatrudnienia rodziców czy kryterium dochodowe. Żłobek powstał dzięki dofinansowaniu z środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Maluch na Uczelni”. Dlatego też pierwszeństwo podczas rekrutacji mają dzieci studentów oraz pracowników Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Ile jest miejsc w Akademii Maluszka WSB?

W naszym kameralnym żłobku z myślą o dzieciach w wieku 1-3 lata przygotowaliśmy 20 miejsc. Opiekę nad maluchami sprawuje wykwalifikowany, doświadczony personel. POZNAJ NAS

W jakich godzinach otwarty jest żłobek?

Zgodnie z harmonogramem sprawujemy opiekę nad dziećmi od godz.7.00-17.00. Nie ma jednak przeszkód, aby zgłaszać indywidualne zapotrzebowanie na otwarcie żłobka wcześniej lub przedłużenie opieki. Jesteśmy otwarci na potrzeby rodziców. Co ważne, żłobek działa też w weekendy. Wynika to z potrzeb rodziców studiujących w trybie niestacjonarnym, którzy na czas trwania wykładów nie mogą dzieciom zapewnić opieki. Opieka weekendowa jest również dostępna dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, których rodzice studiują w WSB.

Czy żłobek zapewnia również opiekę w wakacje?

Oczywiście. Placówka w okresie lipieca-sierpnia będzie pracowała zgodnie z potrzebami rodziców.

Ile posiłków dziennie zapewnia Akademia Maluszka WSB?

Dzieci otrzymują śniadanie oraz drugie śniadanie. Około południa maluchy jedzą zupę, a następnie drugie danie. Potem zapewniamy także podwieczorem. Szczegółówy plan dnia w żłobku. Za przygotowanie posiłków odpowiada firma cateringowa wyspecjalizowana w żywieniu małych dzieci.

Czy w pierwszym okresie pobytu dziecka w żłobku może mu towarzyszyć mama, tata lub bliski mu opiekun?

Oczywiście. Gwarantujemy pełne wsparcie zarówno maluchom jak i ich opiekunom w trakcie tzw. okresu adaptacyjnego. Na początku można z dzieckiem przychodzić, by oswajać się z nowym otoczeniem, „ciociami”, innymi dziećmi, zabawkami. Potem stopniowo wydłużamy czas, gdy maluch  przebywa w żłobku bez rodzica czy babci. Cały proces przebiega zgodnie z potrzebami zarówno dzieci jak i dorosłych. Z naszych doświadczeń wynika, że okresy adaptacyjne trwają stosunkowo krótko. Czasem wystarczy nawet dwa-trzy dni, by maluch poczuł się u nas bezpiecznie i swobodnie.

Czy dzieci mają dostęp do placu zabaw?

Oczywiście. Żłobek ma swój własny ogród, wyposażony w bezpieczne, certyfikowane urządzenia do zabawy. Będziemy korzystali z nich tak często, jak tylko pozwoli nam pogoda za oknami. Co ciekawe rodzice też mogą w pobliżu żłobka spędzić aktywnie czas. Tuż obok Akademii Maluszka WSB znajduje się siłownia plenerowa. To dobra propozycja dla rodziców, którzy po przyprowadzeniu malucha do złobka mają jeszcze cwhile wolnego czasu, albo przyszli po dziecko, które nie obudziło się jeszcze z poobiedniej drzemki.

Ile wynosi czesne w Akademii Maluszka WSB?

Miesięczne czesne za pobyt dziecka w żłobku od poniedziałku do piątku wynosi 650 zł. W pakiecie weekendowym czesne wynosi 300 zł. Stawka za żywienie to 9 zł dziennie. Na studentów i pracowników WSB czekają atrakcyjne bonifikaty. Szczegółowe informacje

Czy w pobliżu żłobka są miejsca parkingowe?

Rodzice, którzy odwożą dzieci do Akademii Maluszka WSB nie muszą martwić się o parking. Przy budynku, w którym znajduje się żłobek znajdują się miejsca postojowe.

Martwię się, że gdy moje dziecko skończy 3 lata, zabraknie dla niego miejsca w przedszkolu. Czy w takiej sytuacji może dłużej uczęszać do Akademii Maluszka WSB?

Tak. Regulamin żłobka przewiduje zapewnie opieki dzieciom, które ukończyły 3 rok życia, ale z jakiś przyczyn nie mogą rozpocząć edukacji przedszkolnej. Jedną z nich może być właśnie brak miejsca w przedszkolu. W tej sytuacji zapewniamy dziecku opiekę do momentu ukończenia przez niego 4 roku życia lub zapewnienia opieki.