Plan dnia

Dla małego dziecka świat i nowe otoczenie jest nieznane i chaotyczne. Codzienne czynności, które są naturalne, jemu jawią się, jako obce i wywołują niepewność czy nawet lęk. By maluszek mógł czuć się bezpiecznie, potrzebuje rutyny, czyli stałego planu dnia. Dzieci lubią, gdy elementy dnia codziennego takie jak posiłki, drzemki, spacer, zabawa itp., następowały po sobie w podobnej kolejności o ustalonej porze dnia czy według niezmiennego harmonogramu. Stały rytm dnia porządkuje świat malca, pozwala mu przewidzieć przyszłość, wyzbyć się lęku przed nieznanym. Dzięki temu maluch jest spokojniejszy, a tym samym zwiększa się jego poczucie bezpieczeństwa.

Proponujemy poniższy plan dnia:

Godziny

Zajęcia dnia

7:00-9:00

Przyjmowanie dzieci do żłobka, indywidualne zajęcia edukacyjne (gry planszowe, kolorowanki, wspólne czytanie bajek, zabawy w kółeczku, zabawy w kącikach zainteresowań), zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne oraz czynności opiekuńcze.

9:00-9:30

Śniadanie.

Higiena i pielęgnacja dzieci,

„Trening nocnikowy”.

9:30-10:30

Zabawy ogólnorozwojowe, zabawy manipulacyjno- konstrukcyjne, zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, językowe i teatralne.

10:30-11:00

II Śniadanie.

11:00-12:00

Zajęcia orientacyjno-porządkowe oraz wspierające rozwój poznawczy

12:00-12:30

Obiad – zupa.

12:30-14:15

Wyciszenie organizmu.

Pora snu lub wypoczynku dziecka.

Higiena i pielęgnacja dzieci, „Trening nocnikowy”.

14:15-14:45

Obiad – II danie

14:45-15:45

Zabawy tematyczne i ogólnorozwojowe

15:45-16:00

Podwieczorek.

16:00-17:00

Zabawy indywidualne i dowolne.

Rozchodzenie się dzieci do domów. Kontakty z rodzicami.