Konkurs "Z energetyką w przyszłość"

Kategoria: Szkoły średnie

22 lutego 2011 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Sosnowcu miał miejsce finał Ogólnopolskiego Konkursu "Z energetyką w przyszłość", nad którym patronat merytoryczny objęła Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W konkursie wzięło udział 306 uczniów z 59 szkół, z 9 województw. W przygotowaniu pomagało im 67 nauczycieli. W finale konkursu wystąpiło  8 drużyn, prezentujących swoje prace dotyczące fizyki jądrowej, fuzji termojądrowej, nowoczesnych technologii w energetyce konwencjonalnej i odnawialnych źródeł energii.

Główną nagrodę – „bilety do Brukseli” ufundowane przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Profesora Jerzego Buzka zdobyli: w kategorii prezentacja - uczniowie VIII LO w Katowicach - Jakub Hajduk i Oskar Dziura, prezentujący pracę na temat fuzji termojądrowej, w kategorii  plakat - Magdalena Skóra z ZSZ PKE S.A. w Jaworznie. Pani mgr Anna Kafel z VIII LO w Katowicach otrzymała nagrodę za przygotowanie zwycięskiej drużyny – netbooka  acer AOD 255 ufundowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Drugie miejsce przypadło uczniom IV L.O. W Sosnowcu: Marcie Panuszewskiej i Kacprowi Sokołowi. Oni również przygotowali prezentację na temat  fuzji termojądrowej, a druga nagroda za plakat powędrowała aż do  województwa pomorskiego, do Wojciecha Dembińskiego z II LO w Kwidzynie. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymali netbooki eMachines Em 350 od Południowego Koncernu Energetycznego S.A. PKE S.A. ufundował również nagrody dla tych uczestników konkursu, którzy uzyskali trzecią lokatę. Tym razem były to aparaty fotograficzne Nikon COOLPIX L 110. Na trzecim miejscu znalazły się: Joanna Walus i Joanna Kotyrba z IV LO w Bielsku-Białej. Tematem ich prezentacji były odnawialne źródła energii. W kategorii plakatów trzecie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Piotr Pajda z klasy 1MAT1.

Jury w składzie: prof. dr hab. inż. Jerzy Frączek, prof. dr hab. Wiktor Zipper,  dr Romuald Hassa, dr Jerzy Łebek, mgr Elżbieta Markowiak, mgr Dorota Nieznanowska-Gawlik,  mgr Renata Rembek, dr Jerzy Stasz, mgr Czesław Wodzicki, postanowiło  przyznać wyróżnienie dla Pani mgr Katarzyny Szczygieł i uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Dobrodzieniu – Klaudii i Justyny Paprotny, autorek prezentacji z energetyki jądrowej. Można zatem pogratulować i pozazdrościć im wycieczki do Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie organizowanej przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w której będą uczestniczyć 14 marca.

Plakaty oceniało jury w składzie: prof. Jacek Rykała, mgr Marta Lachor-Winiarska, mgr Dorota Nieznanowska-Gawlik. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i żywimy nadzieję, że kolejne edycje będą równie udane jak tegoroczna.

Powrót do: Start » Uczelnia » Galerie » Szkoły średnie