Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy - zajęcia z animacji poklatkowej

Kategoria: Inicjatywy

3 i 10 stycznia kolejna grupa studentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyła w warsztatach Pana Korka "Niesamowite medialne efekty specjalne". Podczas pierwszego spotkania, organizowanego w ramach tych warsztatów, dzieci poznawały tajniki wykonywania animacji poklatkowej. Na drugim spotkaniu miały okazję wcielić się w rolę nietypowych prezenterów telewizyjnych i zapoznać się z techniką greenscreena.

Jednym z pionierów animacji poklatkowej był Władysław Starewicz, twórca m.in. „Konika Polnego i Mrówki” (1911 r.), pierwszej filmowej adaptacji znanej bajki Jeana de La Fontaine. Poklatkowa technika zapisu obrazu wykorzystywana jest także w filmach naukowych – za jej pomocą rejestruje się np. wzrost roślin czy ruch gwiazd. Umożliwia to pokazanie procesu, który w rzeczywistości trwa bardzo długo, w czasie zaledwie kilkudziesięciu sekund.

Podczas zajęć Studenci DUD wykonywali z plasteliny modele węży i innych zwierząt i wykorzystywali je w nagraniu, w którym sami byli aktorami. Węże i inne stwory były "zjadane", "wchodziły" do rękawów, za koszulkę, a nawet do uszu.

Powrót do: Start » Uczelnia » Galerie » Inicjatywy