Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Filozofia Miłości i Przyjaźni. O sztuce okazywania uczuć! - dr Jarosław Legięć

Miłość jest paradygmatem filozofii człowieka. A, czy zaistnienie przyjaźni między osobami jest już miłością? Miłość i przyjaźń, jako coś tajemniczego, nie daje się łatwo wyrazić pojęciowo. Niemniej jednak refleksja nad miłością w mniejszym czy też większym stopniu towarzyszyła zawsze myśli filozoficznej a tym samym człowiekowi.

W miłości, przekracza człowiek siebie, składa drugiemu w darze siebie, a przez to, sam się ubogaca. W miłości doświadcza człowiek siebie, jako kogoś uczestniczącego w kimś drugim, doświadcza swojej jedności z drugim. 

Miłość w odróżnieniu od wielu innych uczuć, doznań, uniesień o charakterze raczej doraźnym, wywiera  istotny wpływ na sens życia i zachowanie się człowieka. Miłość szanuje potrzeby człowieka. Ma ścisły związek z jego życiem, współokreśla jego twórczą aktywność, inspirując ją lub hamując. Miłość jest dla człowieka najwyższym sensem istnienia, a walka z miłością to walka niemal z życiem, bo miłość jest życia rdzeniem. Oznaką rodzącej się miłości dla człowieka jest to, że wszystkie przyjemności i wszystkie utrapienia płynące z innych namiętności i z innych potrzeb tracą natychmiast swoją władzę. Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale największą jest zabić miłość.


Dr Jarosław Legięć – absolwent politologii. Pracę doktorską: „Człowiek w filozofii pracy Józefa Tischnera” obronił w Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się historią polskiej filozofii, filozofią społeczną, filozofią pracy oraz filozofią polityki.

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Cieszynie 2017 » Program

 

Nasi partnerzy