Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Filozofia jako sztuka myślenia i ćwiczenia duchowe - Prof. dr hab. Marek Rembierz

g. 16.00 – 17.00

Miejsce: sala 228, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

Filozofia jako sztuka myślenia i ćwiczenia duchowe

W historii odnajdujemy wiele różnych koncepcji filozofii, wśród nich filozofię pojmowaną jako sztuka życia, reprezentowaną w starożytności m.in. przez stoików, wedle których, aby żyć szczęśliwie, należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Z podobnym podejściem spotykamy się – na gruncie filozofii uprawianej w muzułmańskim kręgu kulturowym. Prawdziwa filozofia w starożytności to też ćwiczenie duchowe. Teorie filozoficzne są albo wprost oddane w służbę praktyki duchowej – jak w przypadku stoicyzmu i epikureizmu – albo wzięte jako przedmiot ćwiczeń intelektualnych, to znaczy praktyki życia kontemplacyjnego, które w końcu samo jest niczym innym niż ćwiczenia duchowe.

Niepodobna więc zrozumieć teorii filozoficznych starożytności, nie biorąc pod uwagę tego konkretnego wymiaru nadającego im ich prawdziwe znaczenie. Zapraszamy na wykład, podczas którego poznamy więcej niż jedno oblicze filozofii.

 

Prof. dr hab. Marek Rembierz – doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie; kierunki zainteresowań badawczych i problematyka publikacji naukowych: filozofia, metafilozofia i historia filozofii polskiej; aksjologia i etyka; religioznawstwo (historia idei religijnych, dialog międzyreligijny), pedagogika i edukacja międzykulturowa; a także krytyka artystyczna. Wspólnie z Krzysztofem Ślezińskim zainicjował i redaguje od roku 2006 rocznik „Studia z Filozofii Polskiej”. Współorganizator i uczestnik konferencji krajowych i międzynarodowych. Członek towarzystw naukowych, m.in.: Polskiego Towarzystwa Filozoficznego (członek Zarządu Głównego) i Slovenského filozofického združenia pri SAV. Z-ca przewodniczącego Komitetu Olimpiady Filozoficznej w Bielsku-Białej. Współorganizator i uczestnik konferencji krajowych i międzynarodowych.  Stały felietonista tygodnika „Gazeta Ustrońska” (od listopada 2007 kontynuuje cykl felietonów „W kręgu refleksji filozoficznej”).

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej 2015 » Program » 26 marca 2015

 

Nasi partnerzy