Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

IV Festiwal Nauki w Żywcu

W dniach 22 – 24 marca 2017 r. rozpoczynamy już IV Festiwal Nauki w Wydziale Zamiejscowym WSB w Żywcu. Tegoroczna edycja to liczne wykłady z różnych dziedzin nauki. Celem Festiwalu zgodnie z misją Uczelni jest łączenie dwóch niezwykle istotnych obszarów: nauki i biznesu. To czas i miejsce, w którym przedstawiane i promowane są światowe osiągnięcia nauki, inicjatywy społeczne oraz przedsięwzięcia naukowo - biznesowe na rzecz rozwoju społeczeństwa. 

 

Honorowy Patronat nad Festiwalem Nauki objęły tak  prestiżowe instytucje, jak: Powiat żywiecki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Nauki Kopernik, Marszałek Województwa Śląskiego.

Program IV Festiwalu Nauki w Żywcu

 

PROGRAM FESTIWALU NAUKI W ŻYWCU


Środa 22 marca 2017 r.


Godz. 09:00

Miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

 

Wykład otwierający IV Festiwal Nauki w Żywcu – Jak uczy się mózg?

Czy jestem humanistą czy „ścisłowcem” ?
Czy do języków trzeba mieć talent?
Czy można się nauczyć uczyć ?


Na te i wiele innych pytań usłyszysz odpowiedź na wykładzie pt „Jak uczy się mózg”. Dowiesz się o niebywałych jego właściwościach i ciekawych faktach, o których nikt nie wie. Zdradzę Ci tajemnicę jakim sposobem niektórzy ludzie tak potrafią wyćwiczyć pamięć, że dzięki temu układają kostkę rubika bez patrzenia, w kilkanaście sekund. Przedstawię Ci konkretne sposoby wzmacniania pamięci by uczyć się szybciej i bardziej efektywnie ?

 

 Edyta Nowak Żółty mgr Edyta Nowak-Żółty - Absolwentka Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, magister pedagogiki. Obecnie doktorantka na tej uczelni. Od 12 lat trenerka i wykładowca przedmiotów związanych z rozwojem osobistym i zawodowym (m.in. „Sztuka komunikacji” w bielskim Kolegium Nauczycielskim oraz „Psychologia w Zarządzaniu i Negocjacjach” w Wyższej Szkole Zarządzania im. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej). Od trzech lat czynny coach. Prowadzi sesje coachingowe m.in. w ramach coachingu kompetencji oraz life coachingu. W pracy nad doktoratem, prowadzi badania naukowe dotyczące relacji między nauczycielem, spostrzeganym jako Mistrz, i uczniem. Przygotowywana rozprawa dotyczy tematu. Posiada Certyfikat Trenera Zarządzania Krakowskiej Szkoły Trenerów Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Akredytowana trenerka metody Insight Discovery. Ukończona Akademii Profesjonalnego Coachingu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Certyfikowany Tutor Akademicki – Collegium Wratislawiense we Wrocławiu, Certyfikowany E-nauczyciel – Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego.

 

 

Godz. 11:00

Miejsce: Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu


Współczesny świat w kajdanach pieniądza

Wykład zostanie umownie podzielony na dwie części. W części pierwszej zostanie zdefiniowany i przedstawiony współczesny pieniądz w aspekcie jego cech oraz funkcji jakie pełni we współczesnej gospodarce w porównaniu do pieniądza tradycyjnego, kruszcowego. Zostanie również przedstawiony ogólny model tworzenia współczesnego pieniądza w powiązaniu z możliwymi skutkami. Tytuł wykładu jest prowokujący, zatem w drugiej części zostanie podjęta próba zmotywowania młodzieży do odniesienia się do tezy zawartej w tytule, czyli czy jest prawdziwa czy fałszywa.  dr Zbigniew Tetłak - Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy Żywiec, przewodniczący Rady Nadzorczej Beskid Żywiec sp. z o.o., ekspert Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej, autor licznych publikacji i wykładów z zakresu finansów i gospodarki odpadami komunalnymi.  

 


Czwartek 23 marca 2017 r.


Godz. 09:00

Miejsce: Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu

Mechatronika jako kierunek rozwojowy na rynku pracy


W obecnej sytuacji rynkowej dominującym procesem jest powszechna automatyzacja produkcji, która z jednej strony pozbawia miejsc pracy osób wykonujących objęte tym procesem działania, a jednocześnie otwiera rynek pracy dla inżynierów o szerokim spektrum specjalizacji. Mechatronika łączy w sobie kluczowe gałęzi przemysłu z dziedziny sterowania procesami mechanicznymi, elektrycznymi, pneumatycznymi i hydraulicznymi.

 

 

 

mgr inż. Janusz Janik - absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2009 roku wicedyrektor w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu. Instruktor Akademii Sieci Komputerowych Cisco. Od 2012 roku wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej w dziedzinie przedmiotów inżynierskich.

 


Godz. 10:00
Mejsce: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu


Następstwa globalizacji a tożsamość młodzieży Podbeskidzia – w poszukiwaniu celu edukacji XXI wieku


Jak tworzyć świadomie własną markę osobową na obecnym rynku pracy, równocześnie przygotowując się do procesów rekrutacji w drodze do wymarzonej pracy? Aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw określić swoją tożsamość, gdyż świadomość „swojego ja” jest niezbędnym czynnikiem odnalezienia się w zglobalizowanej rzeczywistości. Poprzez zrozumienie samego siebie, odkrywanie własnych mocnych i słabych stron jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. W obliczu następstw globalizacji i wysokiej konkurencji na runku pracy niezbędna jest wiedza na temat kształtowania tożsamości. Tożsamość „nie jest” a „staje się”, dlatego świadomy proces kształtowania tożsamości jest wyzwaniem dla edukacji XXI wieku. To od nas samych zależy czy będziemy „człowiekiem sukcesu” czy „człowiekiem porażki”.

 

 

 

dr Małgorzata Jopek-Bizoń- doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, filolog – nauczyciel języka angielskiego. W życiu prywatnym zajmuje się wychowywaniem dwóch córek, szczęśliwa matka i żona. W życiu zawodowym prowadzi własną działalność w ramach której naucza języka angielskiego i wiedzy z pogranicza nauk społecznych. Pracuje w różnych środowiskach ( z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi), co daje możliwość obiektywnego ujmowania zagadnień o charakterze pracy i współpracy w różnych grupach zawodowych i wiekowych. Pracuje, współpracuje i naucza właścicieli, prezesów i dyrektorów lokalnych firm o charakterze międzynarodowym, menadżerów z działów logistyki, spedycji, zarządzania. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu, Wydział Zamiejscowy Żywiec. W latach 2000/2001 przebywała w Stanach Zjednoczonych w ramach międzynarodowej wymiany kulturowej (Internationla Culture Exchange). W latach 2002 – 2007 pracowała w firmie PRESTIGE - Akademia Nauki, Nowoczesne Metody Nauczania, w charakterze lektora języka angielskiego metodą Callana. W 2014 roku przygotowywała i prowadziła zajęcia w zakresie doskonalenia zawodowego (j.angielski) w ramach projektu „Zwiększ swoją konkurencyjność” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Autorka artykułów o charakterze naukowym i popularno-naukowym, recenzji książek dotyczących jej regionu, własnego tomiku poezji „Droga”.

 

 

 

 

Piątek 24 marca 2017 r.

 

Godz. 08:00

Miejsce: Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu

Praca Zespołowa

 

Sukces w pracy zawodowej i nie tylko wymaga od nas zrozumienia podstaw i motywów współdziałania. Jak efektywnie współpracować, jak budować dobry zespół, jak być liderem grupy i jak zrozumieć tożsamość i motywy współdziałania? Na ten temat wypowie się dr Dariusz Lizak.


 

 

 

 

 

   

dr Dariusz Lizak, urodził się w Węgierskiej Górce. Mieszka z rodziną w Żywcu. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie menadżerskie w firmach o charakterze zarówno korporacyjnym jak i w średnich i dużych przedsiębiorstwach będących liderami rynku w określonej branży. Skończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i prowadził prace naukową związaną z badaniem konkurencyjności przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Od kilku lat jest wykładowcą Wyższej Szkoły biznesu w Dąbrowie Górniczej. Doradza przedsiębiorcom w zakresie zarządzania strategicznego.


 

 

Godz. 13:00

Miejsce: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu

Czas to pieniądz, czyli jak zarządzać własnym czasem

 

Peter Drucker pisze, że spośród wszystkich zasobów „czas jest zasobem wyjątkowym (…) ponieważ nie można wynająć, zająć, kupić, ani w jakikolwiek sposób uzyskać więcej czasu (…) Podaż czasu jest całkowicie nieelastyczna. Niezależnie od skali popytu podaż czasu nie wzrasta. Dla czasu nie ma ceny ani krzywej użyteczności krańcowej. Co więcej, czas ulega całkowitemu zużyciu i nie można go zachować. Czas wczorajszy przeminął na zawsze i nigdy nie wróci. I dlatego czasu zawsze brakuje”. /P. Drucker, Menedżer skuteczny, Wydawnictwo Czytelnik, Kraków 1994/
Komu zatem czas wymyka się z rąk, wymyka mu się z rąk całe życie. Czas decyduje o naszym osobistym sukcesie lub porażce. Czas to nasz największy kapitał. Jeśli ktoś nie potrafi nim zarządzać, nie będzie niczym innym dobrze zarządzać.

 

  dr inż. Łukasz Wróblewski - Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu, muzyk, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w latach 2013-2015, Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSB. Współpracował z New York Philharmonic czy The Metropolitan Opera, organizator przedsięwzięć artystycznych, autor publikacji w języku polskim, czeskim oraz angielskim poświęconych marketingowi i zarządzaniu w kulturze (w tym trzech autorskich książek wydanych w renomowanych wydawnictwach w Warszawie i Berlinie). Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz członek Rady Programowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne problemy zarządzania i marketingu w instytucjach kultury” organizowanej w Cieszynie. Podróżnik, pasjonat i kolekcjoner instrumentów astronawigacyjnych oraz muzycznych. 

 

XIII Festiwal Nauki – zadania finansowane w ramach umowy 847/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Powrót do: Start » Akademia WSB - Wydział Zamiejscowy w Żywcu | WSB Żywiec » Aktualności

 

Nasi partnerzy


Uniwersytet Dziecięcy w Żywcu


Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

szczegóły na: www.wsb.edu.pl/udz