Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Turniej Absolwent WSB Cup 2017

Turniej Absolwent WSB Cup 2017

20 maja br. na dąbrowskim Orliku V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej

Dołącz do Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów WSB

Dołącz do Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów WSB

Weź udział w akcjach, szkoleniach, konferencjach i wyjazdach. Buduj relacje oraz integruj społeczność akademicką.

Dni Dawcy "Dwa Wymazy & do Bazy"

DKMS.jpg

DKMS.jpg

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB organizuje Dni Dawcy, które odbędą się w dniach 25-26 kwietnia 2015 r w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach ogólnopolskiej akcji „Dwa wymazy & do bazy” inicjowanej przez Fundację DKMS Polska. Celem akcji jest rozpropagowanie wśród społeczności lokalnej i akademickiej świadomej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych.

Jednym z kluczowych aspektów akcji jest przekazanie wiedzy na temat bycia potencjalnym dawcą, problematyki dawstwa szpiku kostnego w Polsce, dojrzałości w momencie rejestracji jako potencjalny dawca oraz sytuacji Pacjentów chorych na nowotwory krwi.

Wprowadzenie

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli styczność z tą chorobą - jako pacjenci, rodzina pacjentów, znajomi, lekarze czy ośrodki poszukujące. Studenci to zwykle ludzie bardzo świadomi problemów współczesnej rzeczywistości. Otwarci na drugiego człowieka.

 

Proces rejestracji dawców zajmuje kilka minut, a pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka nie dostarcza żadnego bólu. Należy mieć świadomość, że za jakiś czas, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu można uratować życie.

Informacje organizacyjne

  • Termin: 25-26 kwietnia 2015 r.
  • Godziny: 11:00-18:00
  • Miejsce:
    Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
    ul. Cieplaka 1c, 41-300 Dąbrowa Górnicza
    Hol przed Audytorium Maximum
  • Dołącz do dedykowanego wydarzenia na Facebooku

Rejestracja - jak zostać Dawcą

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.

O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 585 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.
Szczegóły: www.dkms.pl

Wypowiedź Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS

„Zależy nam na szerokim rozpropagowaniu inicjatywy, postawy pomocy potrzebującym dlatego też  serdecznie zapraszamy Mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, studentów, absolwentów, wszystkich ludzi dobrej woli  do wzięcia udziału w akcji pomocy pacjentom chorym na nowotwory krwi. Pamiętajmy, że niewielkim nakładem sił i czasu możemy pomóc potencjalnie potrzebującym, a decyzja o zostaniu potencjalnym dawcą ukazuje naszą dojrzałość i świadomość społecznąl”. 

Jacek Uroda, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów WSB i Studencki Ambasador DKMS w Dąbrowie Górniczej

Pliki do pobrania

Powrót do: Start » Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB w Dąbrowie Górniczej

Adres: ul. Cieplaka 1 c,
41-300 Dąbrowa Górnicza
E-mail: info@absolwentwsb.pl
Telefon: +48 (32)262-28-05