Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Broń biała – historia, pokaz kolekcji - dr Jan Kubiczek

Historia mieczy,szabel, halabard, sztyletów oraz setek innych odmian broni białej - myśliwskiej, paradnej, bojowej, ceremonialnej jest stara jak dzieje ludzkości. Wykład "Broń biała-pokaz kolekcji"przedstawia dzieje tej broni. Studenci mają możliwość poznania genezy broni białej, długiej drogi rozwoju, kryteriów podziału. Dowiedzą się, jak powstała broń biała, jak się rozwijała i jak ewaluowała na przestrzeni stuleci. Broń była i nadal jest ulubionym tematem sztuki oraz przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Wykład uzupełnia pokaz kolekcji polskiej, francuskiej, austriackiej, pruskiej, czechosłowackiej, rosyjskiej broni białej.

Dr Jan Kubiczek, ur. 11 marca 1972  roku w Karwinie  (Czechosłowacja, obecnie Republika Czeska). Polak, obywatel Republiki Czeskiej. Z wykształcenia  językoznawca i historyk. Absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie, kierunki język polski i historia. Studia doktoranckie  absolwował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie, kierunek slawistyka. Pracował jako redaktor, redaktor naczelny pisma dla dzieci i młodzieży "Nasza Gazetka", a obecnie p.o. redaktora naczelnego "Ogniwa". Pracował również m.in. jako adiunkt na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponad dwadzieścia lat pracuje jako tłumacz przysięgły języka polskiego. Tłumaczy teksty z języka czeskiego, słowackiego  i polskiego.

Jego zainteresowania – historia Śląska Cieszyńskiego, językoznawstwo, teoria i praktyka tłumaczeń . 

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Cieszynie 2017 » Program

 

Nasi partnerzy